Gdański Szlak Wodociągowy - eksploruj tajemniczy świat wody!

Gdański Szlak Wodociągowy to unikatowa atrakcja turystyczna. Wpisuje się w trendy związane z turystyką eksploracyjną oferującą elementy przygody i survivalu. Zwiedzając trzy obiekty pełniące, obecnie lub dawniej, funkcję rezerwuarów wody zyskuje się różne spojrzenia na miasto – można zobaczyć jego część podziemną oraz perspektywę z lotu ptaka. Szlak prezentuje cuda gdańskiej myśli technicznej, stał się ostoją dla nietoperzy, łączy wiedzę z zakresu historii techniki z wiedzą przyrodniczą.GSW jest efektem zaangażowania pracowników miejskiej spółki wodociągowej GIWK oraz sympatyków historii techniki, których celem było zachowanie w najlepszej formie pamiątek związanych z historią gdańskich wodociągów. Od 2010 roku zbierano dokumentację historyczną, restaurowano pamiątki po dawnych wodociągach (od drewnianych rurociągów, studni, pamiątkowych głazów, żeliwnych kształtek aż po XVIII-wieczną dokumentację i 150-letni list w butelce, znaleziony w Zbiorniku Wody Stara Orunia). Udało się udostępnić zwiedzającym to, co jest najbardziej zdumiewającym świadectwem osiągnięć gdańskiej inżynierii – dwa podziemne rezerwuary wody. Jeden z nich jest jednocześnie największym w województwie pomorskim siedliskiem nietoperzy. Dzięki współpracy z sympatykami nietoperzy udało się pogodzić funkcje ochrony siedliska z ochroną kulturową. 

Zbiorniki1. Zbiornik Wody Kazimierz 
ul. Lazurowa, Gdańsk-Orle, Wyspa Sobieszewska

2. Zbiornik Wody Stara Orunia 
ul. Kampinoska 61, Gdańsk-Orunia
Dojście od parkingu oznakowanego tabliczką Gdańskiego Szlaku Wodociągowego przy ul. Nowiny. 

3. Zbiornik Wody Stary Sobieski 
ul. Sobieskiego 4, Gdańsk-Wrzeszcz
Najłatwiej dojść od ul. Sobieskiego (wejście ścieżką pod górę, zaraz za posesją Sobieskiego 2) od strony parku im. Traugutta i od ul. Smoluchowskiego. 

Terminy, bilety, rezerwacje na www.giwk.pl

ZBIORNIK WODY KAZIMIERZ - współczesna wieża ciśnień z tarasem widokowym
- obiekt udostępniany w sezonie turystycznym
- wieża ciśnień oddana do użytku w 2015 roku 
- taras widokowy położny około 10 metrów ponad koronami drzew – widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie i Zatokę Gdańską
- dwie multimedialne wystawy: edukacyjna prezentująca zasadę działania sieci wodociągowej i rolę zbiornika w systemie oraz wystawa poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej
- patronem zbiornika jest Kazimierz Behlke (1932-2013) – dyrektor gdańskich wodociągów, gdzie pracował aż 39 lat - ważna i zasłużona postać dla rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w GdańskuInformacje praktyczne: 
zajęcia edukacyjne dostępne w sezonie turystycznym
czas wizyty 75 minut
jednorazowo do obiektu wchodzi 15 osób
zajęcia i zwiedzanie bezpłatne
Jest to czynny obiekt wodociągowy, dlatego obowiązują tu specjalne zasady bezpieczeństwa. Zaleca się minimalizację bagażu.

ZBIORNIK WODY STARA ORUNIA - podziemna katedra, siedlisko nietoperzy
- obiekt udostępniany w sezonie turystycznym
- zbiornik powstał 150 lat temu, w 1869 roku
- zaopatrywał mieszkańców Gdańska w wodę pitną pochodzącą z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie
- klasyczna ceglana konstrukcja, przypominająca obiekty sakralne
- jedno z największych siedlisk nietoperzy w woj. pomorskim – zimują tu nocki duże, nocki Natterera, nocki rude oraz gacki brunatne
- tu znaleziono tzw. kapsułę czasu – historyczny list, pozostawiony najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu (eksponat znajduje się na wystawie w Zbiorniku Wody Stary Sobieski)
- możliwość podziwiania panoramy Żuław Gdańskich i Gdańska z punktu widokowego

Informacje praktyczne: 
zwiedzanie z przewodnikiem 
jednorazowo do obiektu wchodzi 30 osób
czas wizyty 30 minut
koszt biletu 5 zł 
Zbiornik zalany jest wodą. Zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach. Warto zabrać ze sobą wygodne obuwie i okrycie – w obiekcie panuje temperatura około 8-10°C.

ZBIORNIK WODY STARY SOBIESKI - niespotykany efekt echa
- obiekt udostępniany całorocznie
- oddany do użytku w 1911 roku 
- położony na Górze Szubienicznej, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta
- niesamowite doznania akustyczne, w tym efekt określany mianem „groty szeptów”, pozwalający na szeptaną rozmowę na dystansie 200 metrów
- wyjątkowa architektura żelbetowego monolitu oparta na planie koła
- wewnątrz ciekawie zaaranżowana wystawa pt. „Woda dla pokoleń – historia gdańskich wodociągów”
- możliwość podziwiania panoramy Gdańska z punktu widokowego 

Informacje praktyczne: 
zwiedzanie z przewodnikiem 
jednorazowo do obiektu wchodzi 30 osób
czas wizyty około 75 minut
koszt biletu 5 zł
Warto zabrać ze sobą wygodne obuwie i okrycie – w obiekcie panuje temperatura około 8-10° C.

Pamięć wody
Jacek Skarbek, prezes zarządu spółki GIWK 
Szczególnie dziękuję wszystkim, którzy podjęli razem z nami trud gromadzenia świadectw dawnej myśli inżynieryjnej – emerytowanym i obecnym wodociągowcom, naukowcom i badaczom, którzy nas wspierali swą wiedzą, muzealnikom, którzy zaangażowali się w odrestaurowanie zabytkowych elementów. 
O spółce GIWK
Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) pracuje dla mieszkańców Gdańska już od 15 lat. Odpowiada za utrzymanie, rozwój i modernizację infrastruktury wod-kan. Począwszy od 2004 roku spółka realizuje kolejne projekty inwestycyjne z wykorzystaniem środków europejskich. To trzy gdańskie projekty wodno-ściekowe, z których III zakończy się w 2021 roku. Wartość tych projektów to ogółem ponad 1,3 mld zł. Dzięki nim gdańska woda w kranie należy do najlepszych w kraju, a ścieki są oczyszczane niezwykle efektywnie i w zgodzie z zasadami ochrony środowiska.

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: