Pałac Marianny Orańskiej w nowej odsłonie

Wspanialy, neogotycki pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku to miejsce, którego nie chcesz pominąć podczas swych krajtroterskich wędrówek. Przez lata nieco zapomniany i zaniedbany, dziś odzyskuje swój dawny blask i świeci jako niezwykła perła. Poznaj go bliżej!

Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która dzięki między innymi projektowi pod nazwą „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne” odzyskuje swój dawny blask. Projekt realizowany jest przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki w ramach RPO Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to ponad 6,8 mln złotych, zaś dofinansowanie ze środków unijnych ma wartość 4 724 658,46 zł.Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania potencjału kompleksu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej i jego walorów poprzez przeprowadzenie prac rewitalizacyjnych i adaptacyjnych prowadzących do wykreowania spójnej kompleksowej oferty będącą ciekawą formą spędzania czasu wolnego zarówno dla mieszkańców regionu jak i turystów. 
W ramach projektu podjęto szeroko zakrojone prace, dzięki którym słynny pałac Marianny Orańskiej wraz z 120 hektarowym parkiem przechodzi kompleksowy remont. Zakończenie prac remontowych w ramach niniejszego projektu planowane jest w sierpniu 2018 roku. Projekt obejmuje zarówno prace remontowo-budowlane, modernizacyjne jak i konserwatorskie, a w tym m.in.:

- Rewitalizację obiektu Mauzoleum wraz z zagospodarowaniem otoczenia, 
- Wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne Mauzoleum, 
- Rekonstrukcję stolarki okiennej parteru dziedzińca Pałacu, 
- Wyposażenie na potrzeby działalności kulturalnej: wyposażenie ekspozycyjne oraz Edukacyjne Pałacu, 
  - Rekonstrukcję balustrady tarasu widokowego Pałacu, 
  - Wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej Parkiem  
  Kulturowym, 
  - Budowę ogrodzenia kompleksu,
  - Dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych,

Zostanie stworzona także aplikacja mobilna dla odwiedzających turystów. Aplikacja będzie miała opcje oprowadzania po obiektach (Pałacu i Mauzoleum), jak i po atrakcjach ogrodów pałacowych i parku. 
Pałac w Kamieńcu Ząbkowicki to przykład zabytku, który da się uratować i ocalić od zapomnienia. Dzięki niniejszemu projektowi zespół pałacowo-parkowy stanie się na nowo destynacją turystyczną oraz ważnym ośrodkiem edukacji kulturalnej dla wielu pokoleń i wizytówką tej niewielkiej miejscowości na Dolnym ŚląskuNazwa beneficjenta: Gmina Kamieniec Ząbkowicki
Tytuł projektu: „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”
Dofinansowanie: 4 724 658,46 PLN
Więcej o pałacu Marianny Orańskiej znajdziesz tutaj

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: