Dwory, dworki, pałace – perełki Żabiej Woli

„Wśród takich pól przed laty nad brzegiem ruczaju, Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju, Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany”.Dwór w Petrykozach
Dwór w Soplicowie, dworek nad Pilicą… Także i Żabia Wola ma swoje Dwory. Chyba najbardziej znanym jest Dwór w Petrykozach, który jeszcze niedawno należał do Wojciecha Siemiona. Został on wybudowany w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Były właściciel posiadłości wyremontował ją w latach 1975- 1979 i założył wewnątrz Dworku prywatną galerię sztuki, która obejmuje zbiory współczesnego malarstwa polskiego (m.in. prace Strumiłły, Beksińskiego) oraz sztuki ludowej. Wokół dworku znajduje się park, który liczy sobie 10 h powierzchni, a jego ozdobą są liczne rzeźby takie jak „Wesele Chłopskie” A. Walewskiego, kobiety z dziećmi, „Bociany Chełmońskiego” i kamienny krąg z rzeźbami poświęconymi T. Różewiczowi.
Dwór w Petrykozach to nie tylko Galeria sztuki, ale niesamowity Skansen, gdzie możemy obejrzeć starą chałupę z bali zestawioną na tzw. obłap, która niegdyś w 1830 r. pełniła funkcję hospicjum. Skansen to również autentyczna barć, dwa wiatraki zwane koźlakami, a także 160 letnia karczma ze Skuł. Cały Dwór pełni rolę swoistego muzeum, które jest chętnie odwiedzane przez turystów.
Dom Kultury w Żabiej Woli
Ale to oczywiście nie wszystko. Kto by pomyślał, że Dom Kultury w Żabiej Woli to stary, niegdyś zrujnowany Dwór, którego historia sięga czasów przed I wojną światową? W 1930 r. Dworek uległ zniszczeniu, a otaczający go park został zdewastowany. Jako zabytek, Dwór zostały dokładnie wyremontowany w 1988 r. i przystosowany do potrzeb ośrodka kultury.
Zespół Pałacowo-parkowy w Ojrzanowie
Podążając szlakiem Dworów w Żabiej Woli natrafiamy na zespół pałacowo-parkowy w Ojrzanowie. Budowniczym Pałacu była rodzina Stadnickich, a sam budynek prawdopodobnie stanął w miejscu dawnej siedziby Ojrzanowskich. Pałac reprezentuje późny klasycyzm. Wokół niego możemy podziwiać 13 h park krajobrazowy założony w połowie XIX w., w którym znajdują się drzewa będące u nas w Polsce rzadkością, czyli: sosna rumelijska, sosna smołowa, świerk wężowy, dąb błotny. W 1902-1905 r. obok Pałacu powstała szkoła dzięki inicjatywie i funduszom Stefanii Dziewulskiej, która była dziedziczką posiadłości do 1945 r. Po wojnie pałac przerobiono na hotel, który może ugościć 30 gości.
Pałac w Grzmiącej
Inne dwory godne uwagi to m.in. Pałac w Grzmiącej, który zbudowano w połowie XIX wieku dla Juliana Wilhelma Brunweya, wg projektu architekta Wojiecha Bobińskiego oraz Dwór w Grzegorzewiczach, który kiedyś odwiedzała sławna pisarka Maria Dąbrowska, aby w zaciszu parku obserwować zabawy i uciechy mieszkańców. Najciekawszą rzeczą jest fakt, że pisarka swoje wrażenia opisała w utworze „Na Wsi wesele”.
Na Mazowszu Zachodnim mamy zatem Dwory nie gorsze od tego w Soplicowie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o dworach i pałacach zapraszamy na stronę www.turystycznemazowsze.pl

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: