Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze, Joanna

Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze

(4.6 głosów: 9)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Arboretum im. Powstańców 1863 roku zostało utworzone w 1988 roku na obszarze około 26 ha Puszczy Knyszyńskiej w Nadleśnictwie Supraśl. Położone jest ono w pobliżu szosy z Białegostoku do Krynek. Za Sokołdą trzeba skręcić w lewo zgodnie z drogowskazem.Cel edukacyjno-naukowy

pnącza, Joanna
pnącza, Joanna

Arboretum łączy w sobie elementy ogrodu botanicznego, parku i lasu. Obejmuje wiele gatunków drzew i krzewów, między innymi kolekcje świerków, klonów, jarząbów czy różaneczników. Na uwagę zasługują też rośliny pochodzące z różnych stron świata, których nie spotkamy w polskich lasach.Arboretum zawdzięcza swoją wyjątkowość surowemu klimatowi panującemu na Podlasiu. Zimy są tu dłuższe i bardziej mroźne, a okres wegetacji krótszy niż w innych regionach Polski. Występują późnowiosenne i wczesnojesienne przymrozki. To wszystko sprawia, że uprawa roślin jest trudniejsza, ale też pozwala obserwować jak poszczególne gatunki radzą sobie w tak niesprzyjających warunkach.

Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze, Joanna
główna alejka, Joanna
mniejszy staw, Joanna

Wątek historycznyArboretum upamiętnia bohaterów Powstania Styczniowego, których wielu walczyło i zginęło w Puszczy Knyszyńskiej. Jednak od kilku lat wiadomo, że również podczas Powstania Listopadowego w tej okolicy toczyły się zacięte walki, a w pobliżu arboretum odnaleziono mogiłę powstańców poległych w 1831 roku. Powstańcom poświęcony jest głaz z tablicą pamiątkową przy bramie arboretum oraz pomnik znajdujący się poza ogrodzeniem przy szosie od strony Sokołdy.

chatka Baby Jagi, Joanna
chatka Baby Jagi, Joanna

Rekreacja i wypoczynek

Alejki na terenie arboretum zachęcają do spacerów. Przy jednej z leśnych dróżek stoi drewniany domek zwany czasem chatką Baby Jagi, gdzie można usiąść i odpocząć. Spotkamy też dwa stawy, w których regularnie koncertują żaby. Przy większym z nich na malowniczej polanie umieszczono plac zabaw i wiatę. Rośnie tam także „dąb papieski”.

wnętrze chatki, Joanna
wnętrze chatki, Joanna

Po wyjściu z arboretum warto pójść w lewo szosą około 300 m. Znajduje się tam rozległa polana, a na niej wiata i miejsce, gdzie można rozpalić ognisko.

Arboretum im. Powstańców 1863 
Kopna Góra 1, Kopna Góra
tel. 85/ 713-15-70
Zwiedzanie: 1 IV-30 XI codziennie 9.00-19.00
Bilety: wstęp wolny

większy staw, Joanna
plac zabaw, Joanna
plac zabaw, Joanna

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie
Inne budowle
Normalna
arboreta
53°15'2N, 23°28'51E
10 październik 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację