Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze, Joanna

Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze

(4.6 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Arboretum im. Powstańców 1863 roku zostało utworzone w 1988 roku na obszarze około 26 ha Puszczy Knyszyńskiej w Nadleśnictwie Supraśl. Położone jest ono w pobliżu szosy z Białegostoku do Krynek. Za Sokołdą trzeba skręcić w lewo zgodnie z drogowskazem.

Cel edukacyjno-naukowy

Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze, Joanna
Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze, Joanna


Arboretum łączy w sobie elementy ogrodu botanicznego, parku i lasu. Obejmuje wiele gatunków drzew i krzewów, między innymi kolekcje świerków, klonów, jarząbów czy różaneczników. Na uwagę zasługują też rośliny pochodzące z różnych stron świata, których nie spotkamy w polskich lasach.

Arboretum zawdzięcza swoją wyjątkowość surowemu klimatowi panującemu na Podlasiu. Zimy są tu dłuższe i bardziej mroźne, a okres wegetacji krótszy niż w innych regionach Polski. Występują późnowiosenne i wczesnojesienne przymrozki. To wszystko sprawia, że uprawa roślin jest trudniejsza, ale też pozwala obserwować jak poszczególne gatunki radzą sobie w tak niesprzyjających warunkach.

pnącza, Joanna
pnącza, Joanna

Wątek historyczny

Arboretum upamiętnia bohaterów Powstania Styczniowego, których wielu walczyło i zginęło w Puszczy Knyszyńskiej. Jednak od kilku lat wiadomo, że również podczas Powstania Listopadowego w tej okolicy toczyły się zacięte walki, a w pobliżu arboretum odnaleziono mogiłę powstańców poległych w 1831 roku. Powstańcom poświęcony jest głaz z tablicą pamiątkową przy bramie arboretum oraz pomnik znajdujący się poza ogrodzeniem przy szosie od strony Sokołdy.

Arboretum im. Powstańców 1863 w Kopnej Górze, Joanna
główna alejka, Joanna
mniejszy staw, Joanna


Rekreacja i wypoczynek

Alejki na terenie arboretum zachęcają do spacerów. Przy jednej z leśnych dróżek stoi drewniany domek zwany czasem chatką Baby Jagi, gdzie można usiąść i odpocząć. Spotkamy też dwa stawy, w których regularnie koncertują żaby. Przy większym z nich na malowniczej polanie umieszczono plac zabaw i wiatę. Rośnie tam także „dąb papieski”.

chatka Baby Jagi, Joanna
chatka Baby Jagi, Joanna

Po wyjściu z arboretum warto pójść w lewo szosą około 300 m. Znajduje się tam rozległa polana, a na niej wiata i miejsce, gdzie można rozpalić ognisko.

Arboretum im. Powstańców 1863 
Kopna Góra 1, Kopna Góra
tel. 85/ 713-15-70
Zwiedzanie: 1 IV-30 XI codziennie 9.00-19.00
Bilety: wstęp wolny

wnętrze chatki, Joanna
wnętrze chatki, Joanna


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

większy staw, Joanna
plac zabaw, Joanna
plac zabaw, Joanna
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022