Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°28'2" N, 21°45'6" E
Podkarpackie
2016-10-17
2020-01-31 02:01

Opis Alfredówki

Alfredówka to piękna wieś położona w gminie Nowa Dęba, na południowy wschód od Tarnobrzegu.

Okalające ją lasy i pobliskie stawy dają ogromne możliwości dla turysty ciekawego piękna polskiej przyrody. Okolica to bogactwo zwierzyny w tym ptaków i piękno lasów. Na terenie wsi rozpoczyna się leśna ścieżka edukacyjna - Berówka.

Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od imienia jednego z synów Tarnowskiego, jednak żadne ze źródeł historycznych tego nie potwierdza. Pierwotnie wieś nazywała się Cosy, a nazwa ta wzięła się z tego, że ludzie tutaj mieszkający trudnili się wyrębem lasów i ciosaniem drzew.

W Alfredówce na mogile 20 poległych za wolność Ojczyzny w latach 1914-1920 usytuowanej na niewielkim wzniesieniu znajduje się samotny drewniany krzyż. W okresie II wojny światowej w związku z rozbudową przez Niemców poligonu wojskowego, część mieszkańców została wysiedlona ze swoich domostw.

Alfredówka należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli. Niedaleko Alfredówki znajduje się Buda Stalowska. We wsi jest wiele amatorskich boisk piłki nożnej, boisko do siatkówki plażowej oraz niedawno powstałe boisko do koszykówki.

Zabytki w Alfredówce

- Zagroda domu nr 3

- Stary budynek szkoły

- Drewniana kapliczka z XIX wieku przy zagrodzie nr 96

- Drewniana leśniczówka w Budzie Stalowskiej

- Drewniany dworek myśliwski Tarnowskich w Budzie Stalowskiej

Alfredówka noclegi

Alfredówka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Alfredówce. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Dobre Miejsce Zapaleniec 810 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020