Aleję Legend Goleniowskich, której powstanie zapoczątkowano w 2013 roku, tworzą usytuowane na promenadzie, wzdłuż zachowanych nad rzeką Iną murów obronnych, granitowe rzeźby przedstawiające bohaterów goleniowskich legend. Wzbogacając promenadę, aleja stała się jednym z najbardziej charakterystycznych i sympatycznych miejsc w Goleniowie niedaleko Szczecina, chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.Na pierwsze z rzeźb tzw. wprowadzającej, znajdującej się najbliżej mostu na rzece Inie, wykuto goleniowskie herby - stare i współczesny oraz informację o genezie legend. Następna rzeźba obrazuje legendę o dziwnym zwierzęciu - pół psie i pół cielęciu z legendy „Podanie o Inie”, które strzeże skarbu ukrytego pod mostem. Kolejna rzeźba - człowieka na kocie przedstawia legendę „O dwóch szczurołapach z Goleniowa”. Zobrazowano także legendę o „O dzwonach ze Starego Tarnowa”. Piąta rzeźba wizualizuje legendę o czarownicach, które Belzebub zaprzągł do pogłębiania rzeki Iny.

Aleja Legend Goleniowskich

Na każdym postumencie przeczytać można krótkie streszczenie legendy oraz tekst moralizatorski odnoszący się do wynikającego z niej przesłania. W planach jest ustawienie kolejnych rzeźb obrazujących goleniowskie legendy.

Aleja Legend
ul. Aleja Legend, Goleniów

Aleja Legend Goleniowskich
Aleja Legend Goleniowskich
Aleja Legend Goleniowskich
Aleja Legend Goleniowskich Aleja Legend Goleniowskich Aleja Legend Goleniowskich Aleja Legend Goleniowskich Aleja Legend Goleniowskich Aleja Legend Goleniowskich Aleja Legend Goleniowskich

Goleniów noclegi

Goleniów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121215 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020