Akademia Bialska w Białej Podlaskiej

Akademia Bialska w Białej Podlaskiej
Biała Podlaska
Inne budowle
zabytki
Normalna
Lubelskie
2017-10-26
2020-01-28 13:46
52°1'57" N, 23°7'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Akademię Bialską w Białej Podlaskiej założył ks. Krzysztof Wilski - Ciborowicz w 1628 roku. Początkowo była ona kolonią akademicką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1777-95 znajdowała się pod zarządem Akademii Wileńskiej. Od 1864 roku było to gimnazjum rosyjskie, a od 1916 roku gimnazjum polskie. Obecnie w tym samym budynku mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego.Wśród najważniejszych uczniów tej szkoły należy wymienić Józefa Ignacego Kraszewskiego (w latach 1822-26) oraz Ks. Stanisława Brzóskę i Romana Rogińskiego - bohaterskich dowódców Powstania Styczniowego.Zabytkowy budynek dawnej Akademii Bialskiej znajduje się na rogu ulic Warszawskiej i Kraszewskiego, naprzeciwko kościoła Św. Anny. Został wzniesiony w 1585 roku jako szpital miejski przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła. W 1628 roku był przekazany przez Aleksandra Ludwika Radziwiłła na potrzeby oświatowe. Po licznych zmianach i przebudowach, w 1919 roku uzyskał obecny, klasycystyczny wystrój elewacji. Na ścianach budynku umieszczono tablice upamiętniające założyciela szkoły i jej najbardziej znanych absolwentów.

Akademia Bialska 
ul. Kraszewskiego, Biała Podlaska

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020