Akademia Bialska w Białej Podlaskiej, Joanna

Akademia Bialska w Białej Podlaskiej

(4.5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Akademię Bialską w Białej Podlaskiej założył ks. Krzysztof Wilski - Ciborowicz w 1628 roku. Początkowo była ona kolonią akademicką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1777-95 znajdowała się pod zarządem Akademii Wileńskiej. Od 1864 roku było to gimnazjum rosyjskie, a od 1916 roku gimnazjum polskie. Obecnie w tym samym budynku mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Wśród najważniejszych uczniów tej szkoły należy wymienić Józefa Ignacego Kraszewskiego (w latach 1822-26) oraz Ks. Stanisława Brzóskę i Romana Rogińskiego - bohaterskich dowódców Powstania Styczniowego.Zabytkowy budynek dawnej Akademii Bialskiej znajduje się na rogu ulic Warszawskiej i Kraszewskiego, naprzeciwko kościoła Św. Anny. Został wzniesiony w 1585 roku jako szpital miejski przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła. W 1628 roku był przekazany przez Aleksandra Ludwika Radziwiłła na potrzeby oświatowe. Po licznych zmianach i przebudowach, w 1919 roku uzyskał obecny, klasycystyczny wystrój elewacji. Na ścianach budynku umieszczono tablice upamiętniające założyciela szkoły i jej najbardziej znanych absolwentów.

Akademia Bialska 
ul. Kraszewskiego, Biała Podlaska

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022