Najpiękniejsze atrakcje w Polsce

Najnowsze wpisy na naszym blogu

Kraków gród Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski

Kraków to tętniące serce naszego kraju, uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków.

Fantastyczna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadziej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. 

Dlatego wielu turystów wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego i pięknego. My też z przyjemnością odkryliśmy go kolejny raz. Rynek niemal zawsze jest gwarny i często przeludniony, dlatego polecam też żydowski Kazimierz, a poza Starym Miastem Zakrzówek, Przylasek Rusiecki, a także krakowskie Kopce.

23 marzec 2023 14:16

Park Wodny w Krakowie - jeden z największych krytych aquaparków w Polsce

Park Wodny w Krakowie to jeden z największych krytych aquaparków w Polsce i w Europie! To prawdziwy raj dla miłośników wodnych szaleństw w każdym wieku, ale również dla chcących zadbać o swoje zdrowie. Pływanie bowiem to fantastyczna forma ruchu dla zdrowia, a dodatkowo dostępne jest tutaj saunarium.

Krakowski Park Wodny oferuje wiele wodnych atrakcji: basen rekreacyjny, rury i zjeżdżalnie wodne wewnątrz oraz na zewnątrz hali, wanny jacuzzi, rwącą rzekę, ogromną fontannę smoka, hydromasaże, Wyspę Piratów ulubioną przez dzieci, z brodzikiem, z tryskającą wodą i palmami, Tęczową Ścieżkę, na której można przejść po tafli wody przez kolorowe wysepki i inne atrakcje jak ścianki wspinaczkowe i sauny. A to wszystko pod jednym dachem, w jednym miejscu, dla dużych i małych.

23 marzec 2023 13:58

Ławeczka Banacha i Nikodyma - wybitnych matematyków

Na Plantach w Krakowie, niedaleko Wawelu, zobaczysz ławkę z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków - Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Stanęła tu w 2016 roku, w 100. rocznicę dyskusji matematycznej o całce Lebesgue'a, jaką odbyli tutaj naukowcy. Figury matematyków wykonał słynny krakowski rzeźbiarz - Stefan Dousa.

Jednym z nich jest Stefan Banach, matematyk-samouk, natomiast drugi to Otton Nikodym, absolwent studiów matematycznych we Lwowie i nauczyciel matematyki w IV gimnazjum w Krakowie. Nieraz zdarzało im się wspólnie spacerować po Krakowie i dyskutować o matematyce.

23 marzec 2023 13:56

Kopiec Kraka - legendarnego założyciela Krakowa

Kopiec Kraka w Krakowie, nazywany też Kopcem Krakusa, znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze. Usypany został na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek - Wzgórzu Lasoty, o wysokości około 270 m n.p.m. W pobliżu znajduje się rozległy Kamieniołom Libana.

Wysokość Kopca Krakusa od podstawy do wierzchołka to 16 metrów, a średnica u podstawy wynosi 57 m. Średnica górna to 8 m, bowiem wierzchołek jest płaski i stanowi dogodny punkt widokowy. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca.

22 marzec 2023 14:45

Kopiec Piłsudskiego - najwyższy kopiec w Krakowie

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie inaczej nazywany Kopcem Niepodległości i Kopcem Wolności to największy z 5 istniejących do dziś krakowskich kopców. Usypany został w latach 1934-37, na szczycie Sowińca - najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca w Lesie Wolskim, w zachodniej części miasta. Ma 35 metrów wysokości i jest to zarazem najwyższy punkt Krakowa, mierzący 383 m n.p.m.

Pagór usypano w latach 1934-37. Początkowo miał stać się pomnikiem walki narodu o niepodległość, stąd jego inne nazwy - Kopiec Niepodległości i Kopiec Wolności. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego ostatecznie kopiec nazwano jego imieniem. Zobacz, jak tu dojść, bo pod kopiec nie dojedziesz samochodem.

22 marzec 2023 14:40

Kopiec Kościuszki - najpopularniejszy kopiec w Krakowie

Kopiec Kościuszki to najpopularniejszy spośród pięciu kopców w Krakowie. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy. Szczyt natomiast stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto oraz beskidzkie szczyty po przeciwnej stronie.

Kopiec Kościuszki powstał ku czci Tadeusza Kościuszki. Zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku, rozpoczął się w Krakowie kult tego bohatera, a usypywanie kopca rozpoczęło się 16 października 1820 roku, a zakończyło 25 października 1823 roku. Kopiec ma 34 m wysokości i w 2017 roku Kopiec Kościuszki wraz z kaplicą św. Bronisławy i fortem został ustanowiony Pomnikiem Historii.

22 marzec 2023 14:38

Co każdy turysta powinien wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym?

Planując wymarzony urlop za granicą należy zadbać nie tylko o to, by w walizce znalazły się wszystkie potrzebne na wyjazd rzeczy. Warto również odpowiednio się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie podróżne. Czym dokładnie jest polisa turystyczna i jakie korzyści przynosi jej posiadanie? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

20 marzec 2023 09:19

Prudnik - historyczne miasto na Opolszczyźnie

Prudnik - zacne i piękne miasto na Opolszczyźnie. Okazałe budowle urzekają swoim wyglądem, rynek zadziwia bogactwem architektury, a z każdego zaułka miasta przemawia do nas historia. Przeszliśmy spokojnym spacerkiem przez całe miasto i opisaliśmy najlepsze atrakcje Prudnika, a dodatkowo polecamy fajną knajpę. Sprawdź, co tutaj warto zobaczyć!

13 marzec 2023 19:32

Korona Gór Polski!

Kochani, słowo się rzekło. Wspomniałam mimochodem jakiś czas temu, że może byśmy weszli głębiej w tą Koronę Gór Polski. No i poszło w świat, podłapali inni i już nas teraz nic od tego nie uratuje 😉
Projekt zatem otwieramy, ale tak na spokojnie, bez deadline'ów 🙂

I muszę się Wam pochwalić cudnym prezentem, jaki dostaliśmy od Dorotki z bloga Weekendówka. To personalizowana i przy okazji śliczna mapa Korony, na której od razu zaznaczyliśmy sobie pinezkami zdobyte już przez nas szczyty. Szału nie ma! Wszystkich gór jest 28, z pinezkami raptem ta końcówka, czyli 8 🙂

Ale to dobry punkt wyjściowy, bo mapa ląduje właśnie na naszej ścianie i będzie nas mobilizować 🙂 A jeśli ktoś z Was wpadłby na równie szalony pomysł, to mamy specjalny kod POLSKIESZLAKI50, z którym dostaniecie taką dedykowaną dla Was mapę o 50 zł taniej. Bezterminowo! I dodatkowo na inne, nieprzecenione mapy również, Polski, Europy czy świata. A to wszystko w tym sklepie

O dalszych wyczynach będziemy Was oczywiście informować, a tymczasem trzymajcie kciuki!

10 marzec 2023 17:16

Zamek krzyżacki w Kętrzynie - Muzeum im. Kętrzyńskiego!

Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur, w I połowie XIV wieku. Istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego

Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa, murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Unikatem są tu pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta.

07 marzec 2023 20:22

Kętrzyn - dawny Rastenburg z krzyżackim zamkiem

Kętrzyn położony w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik powojenny to Rastembork, ale funkcjonował bardzo krótko, bo już w 1946 roku miasto zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur.

Przy pięknej pogodzie pospacerowaliśmy po tym ładnym mieście, dość mocno zmasakrowanym podczas wojny. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim zamek. Powstał w I połowie XIV stulecia, a bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Odbudowany po wojnie, nawiązując do dawnego, gotyckiego stylu, zaprasza dziś w formie muzeum.

Naprzeciw wznosi się również gotycka bazylika Św. Jerzego - piękna świątynia, wg wielu uznawana za najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach! We wnętrzu zachwyca sklepienie kryształowe, podobne jak na olsztyńskim zamku i organy tego samego autora, co słynne organy świętolipskie. A ponadto w mieście zaprasza też kościół Św. Katarzyny, urokliwy jest ratusz, ciągną się miejscami mury miejskie z udostępnioną basztą, a na rynku można przysiąść na ławeczce koło Wojciecha Kętrzyńskiego. Nie dotarliśmy niestety do konsulatu Św. Mikołaja, za to zjedliśmy unikalne pączki z wątróbką, które serwuje Zajazd pod samym zamkiem.

07 marzec 2023 20:16

Grunwald - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem 1410

Od 2022 roku na Polach Grunwaldu, obok słynnego pomnika działa nowoczesne muzeum z elementami multimedialnymi. To miejsce zasługiwało na okazałe muzeum z prawdziwego zdarzenia, a my mieliśmy już przyjemność je odwiedzić.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku prezentuje wystawę stałą "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411", podzieloną na kilka ciekawych paneli. Poznasz tu nie tylko same dzieje bitwy, ale też przyczyny, które do niej doprowadziły. A ostatecznie również efekty badań archeologicznych pola bitewnego. Całość eksponatów wzbogacona jest o filmy, aplikacje i interaktywne mapy. Zobaczysz tu również fragment filmu Forda „Krzyżacy”.

Muzeum można zwiedzać samodzielnie, z audioprzewodnikiem, ale warto też posłuchać słów przewodnika, bo one myślami przenoszą nas w tamte czasy i oddają ducha historii. Polecam zwiedzać zarówno Muzeum, jak i Pola Grunwaldzkie z przewodnikiem.

02 marzec 2023 20:59
Pokaż kolejne wpisy
Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki

Bo Polska zachwyca!

Cześć, tu Ania i Łukasz Piernikarczyk. Podróże po Polsce są naszą pasją od lat. Szukamy turystycznych atrakcji, tych popularnych i jeszcze nieodkrytych. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielimy. Będzie nam bardzo miło, jeśli staną się dla Ciebie inspiracją!

Blogujemy od 2005 roku, zaczynałam tylko z Łukaszem, jako młode małżeństwo. Dziś to już cała aktywna rodzinka z naszymi trzema córkami - Natalią, Dominiką i najmłodszą Amelką. Pokazujemy im piękną Polskę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja.
Naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!

Nasze media społecznościowe:

Nasza ostatnia podróż

Kętrzyn - dawny Rastenburg z krzyżackim zamkiem

Kętrzyn położony w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik powojenny to Rastembork, ale funkcjonował bardzo krótko, bo już w 1946 roku miasto zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur.

Przy pięknej pogodzie pospacerowaliśmy po tym ładnym mieście, dość mocno zmasakrowanym podczas wojny. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim zamek. Powstał w I połowie XIV stulecia, a bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Odbudowany po wojnie, nawiązując do dawnego, gotyckiego stylu, zaprasza dziś w formie muzeum.

Naprzeciw wznosi się również gotycka bazylika Św. Jerzego - piękna świątynia, wg wielu uznawana za najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach! We wnętrzu zachwyca sklepienie kryształowe, podobne jak na olsztyńskim zamku i organy tego samego autora, co słynne organy świętolipskie. A ponadto w mieście zaprasza też kościół Św. Katarzyny, urokliwy jest ratusz, ciągną się miejscami mury miejskie z udostępnioną basztą, a na rynku można przysiąść na ławeczce koło Wojciecha Kętrzyńskiego. Nie dotarliśmy niestety do konsulatu Św. Mikołaja, za to zjedliśmy unikalne pączki z wątróbką, które serwuje Zajazd pod samym zamkiem.

Czytaj dalej...

Ciekawe miejsca w Polsce

Odkąd pamiętamy, podróżujemy, szukając ciekawych miejsc w Polsce. Odwiedziliśmy już wszystkie województwa. Nieobce są nam zamki i pałace, doliny i góry, wsie czy miasta. Przedeptaliśmy niemal każdy park narodowy czy turystyczny region w kraju. Uwielbiamy zamki i skanseny, ruiny i zadbane zabytki. Nasze dziewczyny ciągną nas do parków rozrywki, więc i te nie mają przed nami tajemnic. Jesteśmy bardzo ciekawi niemal każdej polskiej atrakcji. Czy to słynnego hitu czy nieodkrytej jeszcze perełki.

Wakacje w Polsce

Uwielbiamy odwiedzać regiony Polski, osiąść w nich na dłużej i czerpać z niego ile się da, odwiedzając przeróżne jego atrakcje. Tak robimy w każde wakacje. Jesteśmy przekonani, że w każdym zakątku Polski coś warto zobaczyć. Dotąd nigdy się nie zawiedliśmy. Bardzo lubimy również wyjazdy weekendowe czy jednodniowe. Choćby szybki wypad za miasto czy na szlak może przynieść wiele estetycznych, wręcz duchowych wrażeń. O tych możesz przeczytać na naszym blogu.

Najciekawsze regiony dla nas?

Pochodzimy ze Śląska, więc z racji bliskości naszą ulubioną krainą jest Jura Krakowsko Częstochowska, gdzie perłą jest Ojcowski Park Narodowy, ale i na terenie województwa śląskiego znaleźć można sporo ciekawostek - skałek, zamków czy jaskiń. Wiemy też, co warto odwiedzić w górach, np. Beskidach. Uwielbiamy również Dolny Śląsk z widokowymi Karkonoszami czy Górami Stołowymi. Zauroczyła nas również malownicza Dolina Baryczy. Małopolska również nas woła, bo któż by się oparł pięknym Tatrom, Pieninom. A i miasta tu cudowne - Kraków, Lanckorona, Szczawnica...

Przed laty zwiedziliśmy Podlasie ze wspaniałymi cerkwiami i uroczymi zabytkami innych kultur. Od kilku lat odkrywamy wspaniałe widoki Mazurskich Wielkich Jezior. Morze Bałtyckie ze wspaniałymi plażami i gwarnymi lub zacisznymi kurortami również nie jest nam obce. Jak widać niemal każde miejsce w Polsce może być dla nas niezwykle klimatyczne o każdej porze roku.

Zaplanuj z nami ciekawy wyjazd

Oddajemy Tobie nasz blog, w którym przez wiele lat gromadzimy ciekawostki o najpiękniejszych miejscach w Polsce. Opisaliśmy już tysiące atrakcji turystycznych, bo podróżowanie po Polsce może być inspirujące i ubogacające. Może i Ty odkryjesz, że takie wypady pozwalają przyjemnie oderwać się od szarej rzeczywistości. Pomysłów na wycieczkę znajdziesz u nas mnóstwo, chętnie Cię zainspirujemy.

Youtube

Zobacz nasze filmy i subskrybuj kanał!

Czasem ruchomy obraz mówi więcej niż tekst czy zdjęcia. Dlatego tworzymy filmy podróżnicze, w których zobaczysz jak Polska może być piękna. Zapraszamy!

Szukasz inspiracji?

Ryn - mazurska perełka z wielkim zamkiem oblana wodami jezior

Ryn to niewielkie, ale bardzo malowniczo położone miasteczko na Mazurach. Ślicznie ulokowało się między dwoma jeziorami, wlewającymi się niemal pod zabudowę. Od północy jest to malutkie jezioro Ołów, a od południa spore Jezioro Ryńskie, mające połączenie wodne z wielkimi jeziorami mazurskimi.

To, co przyciąga tutaj najbardziej, to potężny, gotycki zamek. Druga co do wielkości największa warownia krzyżacka w Polsce. Dziś pięknie zrewitalizowana, zaprasza do luksusowego hotelu, ale i zwiedzania zamkowych korytarzy i komnat.

Czytaj dalej...

TOP 20 atrakcji w Polsce

Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze atrakcje w Polsce? Co miesiąc tworzymy takie zestawienie - to poniżej przedstawia je w lutym 2023. Ranking stworzyliśmy na podstawie Waszych odwiedzin tych atrakcji na naszym blogu. Wiele z nich to gotowe pomysły na udany wypad w teren.

TOP 20 atrakcji turystycznych w Polsce
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg