Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Złoty Potok - atrakcje turystyczne

Złoty Potok to przepięknie usytuowana turystyczna miejscowość położona w województwie śląskim, w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w górnym odcinku doliny Wiercicy, 2 km od Janowa, przy trasie 793.

W Złotym Potoku w 1857 roku przebywał kilka miesięcy Zygmunt Krasiński - wybitny polski twórca epoki romantyzmu. Przybył tu do swego ojca Wincentego Krasińskiego, z żoną Elżbietą z Branickich i dziećmi. Zakochał się wielce w tej pięknej krainie, w której nazwał wiele ostańców, stawów i źródeł.

Do dzisiaj funkcjonują te nazwy, np. imionami dzieci nazwał najsłynniejsze źródła Elżbiety i Zygmunta, dające początek Wiercicy, jedną z piękniejszych nazw nadał jednemu ze stawów - Sen Nocy Letniej.

Niestety wydarzyła się tu wielka tragedia, a mianowicie w tym czasie w Złotym Potoku zmarła jego najmłodsza córeczka - 4-letnia Elżbietka, po czym poeta opuściła to miejsce, wrócił do Paryża i już nigdy nie zawitał w tych stronach.

Zabytki w Złotym Potoku

- Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku - okazały, klasycystyczny pałac stojący w Parku Zabytkowym, obok dworu Krasińskich, nad malowniczym stawem Irydion, w którym odbija swe oblicze. Pałac jest opuszczony i choć jeszcze prezentuje się nieźle, zaczyna pomału popadać w ruinę. Dzieje się tak dlatego, że obecny właściciel - skarb państwa toczy spór o niego ze spadkobiercami po Raczyńskich.

- Dworek Krasińskich w Złotym Potoku, ul. Tadeusza Kościuszki 11 - to właśnie tutaj mieszkał Zygmunt Krasiński z rodziną, od 2008 roku w dworku ma siedzibę Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.

- Osiedle Wały w Złotym Potoku - w Rezerwacie Parkowe, naprzeciwko Pstrągarni, przy  drodze wznosi się popularna Skała z Krzyżem – ostaniec, na którym stanął krzyż żeliwny, na pamiątkę powstańczego zrywu ludności w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Na skale widnieje też herb rodowy Krasińskich, który kazał wykuć Wincenty Krasiński. Zaraz za Skałą z Krzyżem znajdowało się wieki temu warowne grodzisko wczesnośredniowieczne, funkcjonujące od VIII do XII wieku, dziś ledwie ślady ziemne widać w tym miejscu. Było to "Osiedle Wały" - skalny gród otoczony pierścieniem potrójnych wałów z ziemi, drewna i kamieni. Jego mieszkańcy sławili boga Światowita o czterech twarzach.

Atrakcje w Złotym Potoku

Złoty Potok to niezwykłe miejsce pod względem przyrodniczym, wspaniała Dolina Wiercicy z jej źródłami to idealne na weekendowy wypoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku miast.

- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku - cenna przyroda jest tutaj chroniona prawnie, ale też świetnie przystosowana do turystyki pieszej oraz rowerowej. Rezerwat Parkowe kryje krystalicznie czyste źródła oraz ciekawe ostańce skalne o niesamowitych kształtach i nazwach, np. Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty. Park jest też siedliskiem życia ciekawych gatunków flory i fauny. Żyją tu m.in pstrągi i ciekawy wypławek alpejski - relikt epoki lodowcowej. Przy stawie Sen Nocy Letniej stoi zabytkowy Młyn Kołaczew i bije Źródło Spełnionych Marzeń, jeśli skosztujesz jego wody i rzucisz za siebie miejscowym zielonym kamieniem - pomyślane marzenie spełni się.

- Święto Pstrąga w Złotym Potoku - słynna plenerowa impreza odbywająca się w sierpniu, podczas której trwa nieustająca degustacja pstrąga - symbolu Złotego Potoku, ale i nalewek. Pstrągi hodowane są, poławiane i przyrządzane w historycznej Pstrągarni Raczyńskich.

- Stajnia Wiking - znajduje się naprzeciw zespołu pałacowo-parkowego i oferuje różnorodne przygody i usługi konne, m.in. kuligi i przejażdzki konne po pięknej okolicy.

- Jurajskie Lato Filmowe w Złotym Potoku - każdego roku w lipcu na cały weekend do Złotego Potoku tłumnie zjeżdżają się miłośnicy kina na Jurajskie Lato Filmowe. Przez kilka dni trwa ogromny piknik filmowy, na błoniach koło Stawu Amerykan i Hotelu Kmicic rozkłada się wielki telebim i tysiące kinomaniaków, po to by obejrzeć słynne filmy. Projekcjom towarzyszą inne imprezy, spotkania z aktorami, zloty zabytkowych samochodów itp. 

- Staw Amerykan w Złotym Potoku - staw znajduje się pomiędzy Rynkiem z kościołem w Złotym Potoku a Rezerwatem Parkowe, jest to miejsce sezonowej rekreacji, z kąpieliskiem, kramami z rybką, parkiem linowym i wypozyczalnią rowerów. Tuż obok znajduje się Hotel Kmicic.

Oficjalny portal gminy Janów

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Podczas II wojny światowej przy Diabelskich Mostach w Złotym Potoku miał miejsce jeden z większych tryumfów wojsk AK. Wpadł tutaj w zasadzkę i został zgładzony Krwawy Julek czyli Julian Schubert – hitlerowski żandarm z Żarek, słynący z ogromnego okrucieństwa.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Historyczna Pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku to pierwsza hodowla ryb łososiowatych w Europie. Powstała za sprawą Edwarda Raczyńskiego w 1881 roku i zyskała sławę w świecie. To stąd ryby trafiały na stoły na całym kontynencie, stąd też po Europie rozprowadzano ikrę. Pstrąg królewski to niekwestionowany symbol Złotego Potoku!

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe w Złotym potoku uformowała się w przedziwny kształt bramy za sprawą diabelskich mocy. A stało się to wtedy, gdy czarodziej Pan Twardowski na swym ogromnym kogucie uciekał przed samym diabłem. Ten ponoć, aby nie nadrabiać drogi, przebił wielką skałę czyniąc z niej bramę.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W Złotym Potoku, przy Diabelskich Mostach w czasie II wojny światowej wojska AK zastawiły udaną zasadzkę i zgładziły Krwawego Julka - Julian Schuberta, hitlerowskiego żandarma z Żarek, który słynął z wielkiego okrucieństwa.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W Zlotym Potoku do ochronki prowadzonej przez p.Raczynską, uczęszczal Jan Kiepura. Niedaleko Muzeum Raczyńskich, na terenie parku w Zlotym Potoku jest niewielki obelisk, przypominajacy o śladach Jana Kiepury w tym miejscu. Jest fotka w mojej wycieczce pt. "Zloty Potok-jeszcze w pelnym sloncu".

Ciekawostkę przesłał(a) mokunka

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
11.5 km
Odrestaurowany zamek BoboliceJuż od kilku lat przybywając do Bobolic możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem
Parki Narodowe i rezerwaty
2.0 km
W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami
Jaskinie i podziemia
11.0 km
Zespół archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał w 2008 roku sensacyjnego odkrycia w Jurajskiej Jaskini Stajnia
Skałki
16.6 km
Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody
Skałki
2.9 km
Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe na Jurze to bardzo ciekawy, charakterystyczny i potężny ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę
Skałki
16.7 km
Skała Miłości w Mstowie to jedna z ciekawszych atrakcji tej miejscowości. To piękny, potężny
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Złotego Potoku

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Złoty Potok
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-03 10:25:26

Komentarze

Wysłano: 2013-01-30 09:32:51

Ślicznie tam ;)

http://swarozyc.wordpress.com <---- Turystyka Borów Tucholskich i Kujawsko - Pomorskiego

Wysłano: 2013-01-30 09:58:54

Tak, Złoty Potok jest piekny, ale jako że parę lat nie byliśmy, w tym roku na pewno będę chciała odwiedzić. Ciekawa jestem jak tam pałac, czy dalej marnieje i jakie są plany co do niego.

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Wysłano: 2013-07-18 16:16:34

Miejsce przepiekne , po prostu magiczne .

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel ZBYSZKO Goniądz
Goniądz
Ceny od 68.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook