Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Zielona Góra - atrakcje turystyczne

Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina tu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzą tzw. Lubuskie Trójmiasto.

Zabytki w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu wielu zniszczeń i zachowała się cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego pasażu miasta.

Centralnym punktem Zielonej Góry od średniowiecza po dziś jest Stary Rynek z pięknymi XIX-wiecznymi kamienicami. Plac ten przez stulecia był głównym placem handlowym, już w XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.

Najstarszy zabytek Zielonej Góry to konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Warto też zobaczyć Wieżę Łaziebną zwaną Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie, również dla czarownic.

Ciekawy jest kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne wówczas oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego  stojący przy al. Niepodległości.

Atrakcje w Zielonej Górze

Spacer po zielonogórskiej Starówce można zakończyć w Parku Winnym i Palmiarnii, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Dziś mieści się w niej restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. W jej otoczeniu zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich.

Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września. W związku z tym stanął też tutaj pomnik Bachusa - boga wina i po mieście porozrzucane są bachuski - seria małych rzeźb przedstawiających dzieci Bachusa.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Inne obiekty
0.6 km
Palmiarnia stojąca na szczycie Wzgórza Winnego jest jednym z najbardzej charakterystycznych i znanych miejsc w
Mury miejskie
0.1 km
Historia murów miejskichZachowane fragmenty obwarowań w Zielonej Górze pochodzą najprawdopodobniej z I połowy XV wieku, kiedy to wały ziemne zastąpiono murami z kamienia polnego i cegły
Parki rozrywki i zoo
2.5 km
W oparciu o doświadczenie, pasję oraz dziecięce marzenia, narodził się pomysł powstania parku trampolin "Skokoloco" w
Muzea i skanseny
5.7 km
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli to jedyny Skansen w tej części Polski, prezentujący kulturę i historię regionalną polsko-niemieckiego pogranicza
Rekreacja
0.1 km
„Zamknięci w Pokoju” to rodzaj gry typu Room Escape, ale odbywa się ona w rzeczywistości, w realnym pomieszczeniu. Escape room game to forma rozrywki, w której uczestnicy zostają zamykani w tematycznych pokojach i mają 60 minut na wydostanie się z nich
Szczyty i punkty widokowe
0.5 km
Winne Wzgórze znajduje się niedaleko Starego Miasta w Zielonej Górze. Wzniesienie porośnięte jest winoroślą stanowiąc nietypową winnicę z ponad 200-letnią tradycją, w ścisłym centrum miasta
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Zielonej Góry

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zielona Góra
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-09-25 11:34:00

Komentarze

Wysłano: 2014-04-10 20:22:59

pieknie Aniu .

chciałem przypomnieć , że ten region  Polski jest nadal mało znany dla wielu Polaków .

na www.polskieszlaki.pl  jest prawie wogóle nie nzanany --

 

Karol Barsols  Turysta Kulturowy

Ostatnio edytowany: 2017-03-18 20:47

Wysłano: 2017-03-18 20:44:25

Lubuskie to kraina wina i miodu .

Zielona  Gora jak stolica ( 1 z 2 )  jest bardzo ciekawym miastem,

Bywam tam na Winobraniu  co roku .

 

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Domki Letniskowe Sztorm
Chłopy
Ceny od 25.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook