Zielona Góra - atrakcje turystyczne

Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina tu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzą tzw. Lubuskie Trójmiasto.

Zielona Góra to miasto zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu wielu zniszczeń i zachowała się cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego pasażu miasta.

Centralny punkt Zielonej Góry od średniowiecza po dziś dzień stanowi Stary Rynek z pięknymi XIX-wiecznymi kamienicami, który przez stulecia był głównym placem handlowym. W XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.

Prócz najstarszego zabytku zielonogórskiego - konkatedry Św. Jadwigi datowanej na XII wiek, warto zobaczyć Wieżę Łazienną zwaną też Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie (rzekomo również dla czarownic), kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne wówczas oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego (dawniej Teatru Operowego Hali Miejskiej) stojący przy al. Niepodległości.

Spacer po Starówce zielonogórskiej można zakończyć wizytą w Parku Winnym i Palmiarnii, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Mieści się w niej restauracja z salami konsumpcyjnymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. W jej otoczeniu zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich.

Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Rynki, place i deptaki
0.0 km
Zielona Góra posiada rozległe śródmieście, ciągnące się od ulicy Kożuchowskiej po Dworcową i od
Muzea i skanseny
0.4 km
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze powstało w 1922 roku i sukcesywnie się rozwijało
Muzea i skanseny
5.7 km
ul. Muzealna 5, Ochla
tel. 068/ 321-15-91
me-ochla@zielman.pl

Godziny zwiedzania:
- w sezonie jesienno – zimowym: wt-nd: 10
Pokaż więcej propozycji
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Zielonej Góry

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zielona Góra
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2006-11-07 00:00:00

Komentarze

Wysłano: 2014-04-10 20:22:59

pieknie Aniu .

chcialem przypomniec ze ten region  Polski jest nadal malo znany dla wielu Polakow .

na polskieszlaki wogole prawie nie nzanany --ale -ale Ja to zmienie tego lata - przyrzekam .

karol BarsolsPatronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel Europa
Polanica Zdrój
Ceny od 60.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
asas
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook