Zamek w Szczytnie

Szczytno zamek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Zamek w Szczytnie na Mazurach pierwotnie powstał jako drewniana strażnica krzyżacka z XIII wieku. Około połowy XIV wieku Kiejstut spalił tę budowlę obronną i wzniósł na jej miejscu nową warownię kamienną.

Zamek z wieżą i wewnętrznym dziedzińcem był siedzibą prokuratora - zakonnej władzy administracyjnej. Pierwsza pisana informacja o zamku krzyżackim w Szczytnie (ówczesna niemiecka nazwa to Ortelsburg), pochodzi z 1360 roku.



Po likwidacji państwa zakonnego w Prusach w 1525 roku zamek stracił na obronnym znaczeniu, w latach 1579-81 przebudowano go dla księcia pruskiego Jerzego Fryderyka na rezydencję myśliwską.
Od połowy XVIII wieku zamek w Szczytnie nie miał gospodarza i stopniowo popadał w ruinę.

W latach 1925-48 skrzydła zamkowe mieściły muzeum regionalne, a w latach 1936-37 w miejscu dawnego podzamcza wybudowano monumentalny Ratusz przypominające średniowieczne zamki. Część ruin zamkowych zachowano. Przy murach znajduje się plaża miejska powstała nad Jeziorem Domowym Dużym.

Zamek dzisiaj

Obecnie pozostałości murów zamkowych stanowią zabytkową, trwałą ruinę, a w Ratuszu mieści się Muzeum Mazurskie w Szczytnie, oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Ciekawostką jest, że to w zamku w Szczytnie Henryk Sienkiewicz, w powieści „Krzyżacy”, uwięził Danuśkę i przed bramą zamku szczycieńskiego ukorzyć się musiał potężny Jurand ze Spychowa. Na pamiątkę tego, plac przy Ratuszu nosi imię Juranda, a główna ulica biegnąca do kompleksu czci pamięć Sienkiewicza.



Ruiny zamku
ul. Spacerowa, ul. Sienkiewicza, Szczytno

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Noclegi w Mazurach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.9 głosów: 24)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Monika drozd
Monika drozd
Zamek zepsuty odnowieniem że szkła i stali nierdzewnej. Renowacja niepasująca do miejsca.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024