Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Zamek w Szczecinie

Dawna siedziba książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów czyli szczecińki zamek w panoramie Szczecina wyróżnia się jasną wyniosłą sylwetką renesansowej budowli z zielonymi hełmami wież. W tym reprezentacyjnym obiekcie położonym nad Odrą, przy Trasie Zamkowej, ulokowały się instytucje kulturalne, m.in. teatr, kino czy opera organizujące liczne koncerty i wystawy.

Na szczecińskim wzgórzu zamkowym już we wczesnym średniowieczu stał ufortyfikowany słowiański gród. W 1124 roku, podczas wizyty apostoła Pomorza, bp Ottona z Bambergu, znajdowała się tutaj świątynia słowiańskiego boga Trzygłowa i drewniany dwór księcia Warcisława I, twórcy dynastii z główną siedzibą w Kamieniu Pomorskim.

Dwór Warcisława rozbudował około 100 lat później Barnim I Dobry, który przeniósł stolicę swego państwa z Uznamia do Szczecina, będącego wtedy republiką miejską. Barnim poślubił córkę króla Szwecji Eryka X - Mariannę i nazwał się "księciem na Szczecinie". Nadał też w roku 1243 Szczecinowi miejskie prawa magdeburskie.

W 1346 roku Barnim III Wielki rozpoczął na wzgórzu zamkowym budowę tzw. Kamiennego Domu, a obok niego stanęła kaplica Św. Ottona (nekropolia książęca) oraz tzw. Duży Dom z wieżą więzienną. Budowle te dały początek dzisiejszemu zamkowi.

Zwiedzanie zamku

Zamek w Szczecinie jest rekonstrukcją powojenną, nie kryjącą wiele historycznych elementów. Obecnie jest wspaniale odremonotowany, z powodu modernizacji w 2014 roku Zamek w Szczecinie dla turystów udostepnia tylko Muzeum Zamkowe oraz Galerię Gotycką z wystawami czasowymi.

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, Szczecin
tel. 91/ 433-88-41
zamek@zamek.szczecin.plul. Korsarzy 34
http://zamek.szczecin.pl
Godziny zwiedzania: wt-nd: 10.00-18.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł
Muzeum Zamkowe i Galeria Gotycka

 

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Na ścianie Wieży Zegarowej Skrzydła Południowego zamku widnieje XVII-wieczny zegar. Umieszczono na nim dwie tarcze zegarowe, na dużej wskazówka pokazuje godziny, na mniejszej - minuty. Oczy umieszczone pośrodku twarzy w dużej tarczy śledzą bieg wskazówki godzinowej. W ustach zobaczyć można aktualną datę. Ponad tarczami umieszczono figurkę błazna wybijającego jedną ręką godziny, drugą kwadranse. Kula nad jego głową pokazuje fazę księżyca.

Ciekawostkę przesłał(a) justys-96

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Ratusze
0.2 km
Nad samą Odrą, pomiędzy Zamkiem a
Mury miejskie
0.2 km
Mury w SzczecinieBaszta Panieńska zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy w Szczecinie, stojąca przy Zamku to jedna z nielicznych pozostałości średniowiecznych obwarowań
Szlaki turystyczne
7.3 km
W urokliwej dolinie Osówki w Szczecinie, dla zachowania walorów przyrodniczych, powstał Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny "Siedem Młynów -
Jeziora, wodospady i rzeki
7.4 km
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie to sztuczne jezioro rozlewające się w Zdrojach - osiedlu Szczecina, na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa czyli w zielonym, pięknym zakątku Szczecina
Inne obiekty
0.2 km
W narożnym domu przy ul. Farnej w Szczecinie 2 maja 1729 roku przyszła na świat księżniczka Zofia Augusta Fryderyka von Anhalt Zerbst - córka komendanta pruskiej twierdzy Szczecin
Jeziora, wodospady i rzeki
7.2 km
W północnej części Szczecina, na terenie Puszczy Wkrzańskiej, w
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Zamek w Szczecinie na mapie - Mapa Szczecina

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zamek w Szczecinie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-05-19 14:04:27

Komentarze

Wysłano: 2009-08-03 08:36:47
a w ramach rozgrzewki przed zwiedzaniem zamku, można go dosyć dokładnie obejrzeć wirtualnie: http://www.domoklik.pl/kalejdoskop/1019/zamek-ksiazat-pomorskich.html
Wysłano: 2012-08-01 14:23:04

 

Odświeżymy trochę wątek :) 
 
[b]Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie[/b] można zobaczyć już z Trasy Zamkowej, jeśli będziecie wjeżdżać do miasta z jego prawej strony (na lewą). Ukaże się on razem ze Starówką, [b]Wałami Chrobrego[/b], wieżą katedry i sylwetkami innych kościołów i budynków śródmieścia. 
 
Oczywiście, ten [b]renesansowy Zamek[/b] zdecydowanie warto obejrzeć z bliska :) Dawna siedziba [b]książąt z rodu Gryfitów[/b] to jedna z wizytówek historycznych i kulturalnych atrakcji Szczecina. Warto zobaczyć m.in. gotyckie sklepienia w piwnicy czy freski w wieży zegarowej. Natomiast pod skrzydłem północnym znajdują się pozostałości gotyckiego kościoła św. Ottona. W odkrytej po wojnie krypcie znaleziono sarkofagi książąt pomorskich - można je również zwiedzić.
 
Zamek Książąt Pomorskich działa również jako [b]prężne centrum kultury[/b] - swoją siedzibę ma w nim kino, Teatr Krypta, kabaret Piwnica przy Krypcie, Opera na Zamku. Organizowane są również wystawy i koncerty, spotkania artystyczne - także dla dzieci. Na Zamku można podziwiać również jedno z najpiękniejszych doświadczeń fizycznych, potwierdzające obrotowy ruch Ziemi - chodzi oczywiście o [b]wahadło Foucaulta[/b].
 
Pomorskiej dynastii Gryfitów towarzyszy także nieco [b]mroczna legenda[/b] z przepiękną kobietą w roli głównej. Urodzoną w 1548 r. [b]Sydonię von Borck[/b] uznaje się za [b]najsłynniejszą zachodniopomorską czarownicę.[/b] Oszukana w miłości przez jednego z książąt, przeklęła cały ród Gryfitów i w klasztorze poznawała tajniki zielarstwa i czarów. Klątwa zaczęła działać - w ciągu roku w rodzinie książęcej nastąpił szereg nieoczekiwanych zgonów. Sydonia wzbudziła ogromny strach wśród rodu - oskarżona o paktowanie z diabłem w 1620 roku została stracona za szczecińską Bramą Młyńską,  jej ciało spalono, a następnie rozsypano jej prochy w na cztery strony świata. Klątwa jest nie przestała działać - ostatni z rodu Gryfitów (Bogusław XIV) umarł w 1637 roku. 
 
Zapraszamy na stronę Zamku, gdzie znajduje się wiele informacji oraz kalendarium wydarzeń: http://zamek.szczecin.pl/
 
Na wszelkie pytania również chętnie odpowiemy :)
 
Do zobaczenia w wątkach Forum!

Urząd Miasta Szczecin

www.szczecin.eu

 

Odkryj na dobre Szczecin

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook