Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Zamek w Smoleniu

W Smoleniu na Jurze, na szczycie wzgórza porośniętego gęstym lasem, które stanowi rezerwat przyrody "Smoleń", leżą ruiny średniowiecznego, gotyckiego zamku Pileckich (Toporczyków).

Historia zamku

Pierwszy zamek w Smoleniu powstał prawdopodobnie w XIII wieku, ale w 1300 roku uległ spaleniu. Kolejna, gotycka warownia powstała w połowie XIV wieku i aż do 1561 roku była rezydencją rodu Toporczyków. Przedstawiciele tej rodziny w XV wieku zmienili nazwisko na Pileccy.

Ostatni przedstawiciel Toporczyków na Pilczy (dawna nazwa Smolenia), Jan Pilecki, w 1563 roku sprzedał swe dobra Sewerynowi Bonarowi. W tym czasie budowla została rozbudowana w stylu renesansowym.

Ruiny zamku

Zamek Smoleń, jak wiele innych warowni na Jurze, ucierpiał znacznie podczas potopu szwedzkiego, a dalszych zniszczeń dokonali Austriacy. Od tamtej pory pozostaje w ruinie. Do dnia dzisiejszego zachowały się mury obronne dwóch zamków dolnych z dwiema bramami, mury zamku górnego oraz cylindryczna wieża zamku górnego, do wysokości 16 m.

Zabezpieczanie ruin

Stan zamku w Smoleniu w 2010 roku pozostawiał już bardzo wiele do życzenia, panował tu właściwie zakaz wstępu, gdyż mury groziły zawaleniem w każdej chwili, tym bardziej, że Smoleń słynie z tego, że jest tu najwięcej śniegu w całej jurajskiej okolicy, który dodatkowo naruszał mury warowni.

Dlatego w 2013 roku w znaczący sposób zabezpieczono mury zamkowe, a częściowo nawet zrekonstruowano. Prace kontynuowane były w 2014 roku, obecnie powstały drewniane schody pod basztę, na szczyt której można wspiąć się metalowymi schodami. Z góry roztacza się malowniczy widok na zaciszną okolicę.

Zamek, Smoleń
wstęp wolny

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Wodę do Zamku w Smoleniu czerpano z głębokiej na 200 metrów studni. Legenda mówi, że podobno wydrążyli ją Tatarzy pojmani siłą.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
8.8 km
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n
Rekreacja
15.1 km
Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami
Zamki i twierdze
16.5 km
Wznoszące się w jurajskiej miejscowości
Skałki
18.2 km
Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody
Szczyty i punkty widokowe
14.0 km
Dąbrówka (355 m n.p.m.) to wzgórze w Chechle na Jurze, a zarazem świetny punkt widokowy na
Parki rozrywki i zoo
8.9 km
Park Doświadczeń Fizycznych w Podzamczu to element Parku Ogrodzieniec, który powstał w 2014 roku pod
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Zamek w Smoleniu na mapie - Mapa Smolenia

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zamek w Smoleniu
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-08-05 13:46:52

Komentarze

Wysłano: 2016-04-11 14:37:09

Ruiny robią wrażenie. Dzięki ostatniemu remontowi wszędzie można dotrzeć i obejść zamek dookoła utwardzonymi ścieżkami. Naprawdę warto tam dotrzeć, dzieciom bardzo sie podoba, a na dodatek bezpłatnie.

www.frupoland.pl 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook