Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Zamek Rabsztyn

Wznoszące się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza okazałe ruiny zamku są śladem pięknej niegdyś królewskiej średniowiecznej warowni, która powstała najprawdopodobniej w XIII wieku.

Historia zamku

Zamek w Rabsztynie rozbudowywany w ciągu wieków m.in. przez Kazimierza Wielkiego, składał się najprawdopodobniej z czterech części - zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu. Do dzisiaj największe fragmenty murów zachowały się w części pałacowej.

Droga dojazdowa do zamku w Rabsztynie prowadziła od północy, gdzie nadal widoczne są ślady mostu zwodzonego. Od strony południowej znajdował się dziedziniec otoczony murem i pałacem.

Największych zniszczeń na zamku dokonali Szwedzi w XVII wieku. Potem warownia już nigdy nie została całkowicie odbudowana. Wysoka baszta zamku gotyckiego przetrwała co prawda najazd szwedzki, ale na początku XX wieku rabusie szukający skarbów wysadzili ją w powietrze.

Zwiedzanie zamku Rabsztyn

W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn mające na celu ratowanie tej wspaniałej budowli od całkowitego zniszczenia. Budowla jest częściowo zrekonstruowana, odbudowano budynek bramny a niedawno "powstał" jeszcze zamek górny. Od maja 2015 roku zamek Rabsztyn jest dostępny dla turystów.

Na turystów w budynku bramnym czeka niewielka ekspozycja poświęcona historii zamku, zaprezentowano tu przestrzenną makietę zamku, kopie rycin przedstawiających zamek, repliki średniowiecznej broni i uzbrojenia oraz kamienne detale architektoniczne odnalezione podczas prac archeologicznych na zamku.

Nowością jest zwiedzanie częściowo zrekonstruowanego zamku górnego i wieży, na której znajduje się taras widokowy. Na terenie zamku górnego archeolodzy odnaleźli m.in. dobrze zachowane fragmenty podstawy ołtarza z zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz pozostałości pieca hypokaustycznego, którym ogrzewano zamek.

Na zamku Rabsztyn co roku w lipcu organizowane są Turnieje Rycerskie, działa tu również Bractwo Rycerskie "Kruk". Administratorem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Można niedaleko również zwiedzać Chatę Kocjana, w której powstała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi - wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2.

Zamek Rabsztyn
Rabsztyn
tel. 32/ 494-39-66 - mok Oklusz
rabsztyn@mok.olkusz.pl
www.zamek-rabsztyn.pl
www.mok.olkusz.pl

Godziny zwiedzania: w sezonie turystycznym pn-pt 10.00-18.00, sb-nd 10.00-20.00

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Górny zamek w Rabsztynie całkowicie zniszczyli Szwedzi podczas potopu,dolny zamek został odbudowany jako pałac i jeszcze w XIX wieku był zamieszkiwany.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki Narodowe i rezerwaty
19.7 km
Białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z koniami i roześmiani turyści, a ponad głowami zabytkowe pensjonaty
Zamki i twierdze
14.7 km
Zamek w Pieskowej Skale na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w
Zamki i twierdze
17.3 km
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n
Rekreacja
6.1 km
Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami
Szlaki turystyczne
19.5 km
Czerwony Szlak Orlich Gniazd o długości 163 km to niezwykle popularny, główny szlak turystyczny na Jurze, przebiegający z
Skałki
14.9 km
Maczuga Herkulesa to najpopularniejszy ostaniec w Ojcowskim Parku Narodowym, a prawdopodobnie i w całej Polsce
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Szlaki turystyczne

Zamek Rabsztyn Jaroszowiec kościół
Pod Januszkową Górą

Zamek Rabsztyn na mapie - Mapa Rabsztyna

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zamek Rabsztyn
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-05 11:16:51

Komentarze

Wysłano: 2015-05-04 12:57:55

Gdy byliśmy na Jurze, zamek był nieczynny i niedostępny do zwiedzania (2013 rok), właśnie robiono ścieżkę- dojście do zamku.

Chciałbym tam być jeszcze raz.

...czy trawa gdzie indziej jest bardziej zielona...?

Wysłano: 2017-05-14 21:36:53

świetne miejsce i coraz bardziej zadbane.

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Domki Letniskowe Sztorm
Chłopy
Ceny od 25.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook