Zamek Liw

Zamek Liw
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Na południu Podlasia

W niewielkim Liwie koło Węgrowa, położonym nad rzeką Liwiec, na granicy Podlasia i Mazowsza, w malowniczym terenie objętym ochroną w formie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, stoją ruiny gotyckiego zamku z XV wieku. To bardzo ładny i malowniczy zakątek, warty odwiedzenia i zaplanowania tu dłuższego spacerku po okolicy. Sam zamek jest udostępniony dla turystów w formie muzeum.

Liwiec i Liw
Liwiec i Liw

Muzeum na Zamku w Liwie

Dzieje zamku, o których przeczytasz poniżej, były burzliwe i ostatecznie zamek Liw nie przetrwał w pierwotnej formie do czasów współczesnych. Po wojnie przeprowadzono renowację zamku w Liwie, a w 1963 roku powstało tu muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dziś w pięknie odrestaurowanym dworze oraz w zamkowej gotyckiej wieży bramnej siedzibę ma Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Ekspozycja prezentuje historię zamku oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. Latem przed zamkiem odbywają się imprezy plenerowe, w tym barwne turnieje rycerskie.



Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe

Historia zamku Liw

Początki zamku w Liwie sięgają XV wieku, kiedy stanęła tu graniczna twierdza, jedna z sześciu murowanych twierdz wzniesionych w okolicy przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Zamek stanął na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca - granicznej rzeki Mazowsza i Litwy. Budowla założona została na planie zbliżonym do kwadratu o boku nieco ponad 30 metrów. Zamek składał się z dwóch równoległych budynków, rozdzielonych dziedzińcem i z bramą pomiędzy nimi. Zamek w Liwie do złudzenia przypominał zamek wysoki wielkiego księcia Witolda w Trokach na jeziorze Galve z około 1413 roku. Książę Janusz I nie doczekał końca budowy, zmarł wcześniej, a warownię ukończył jego wnuk, Bolesław IV, jednak w skromniejszej formie niż planowana.

Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe

Rozkwit zamku przyniósł XVI wiek, kiedy to był dwukrotnie rozbudowywany, najpierw przez księżną Annę z Radziwiłłów, wdowę po Konradzie III Rudym, a potem przez królową Bonę Sforza. Za jej czasów w arsenale zamkowym było kilka dział i 28 hakownic, wszak nadal była to przygraniczna twierdza. Co ciekawe, istniał tu wówczas nigdzie indziej niespotykany elementem układu przestrzennego zamku, a mianowicie tzw. przygródek z budynkami postawionymi na palach, o charakterze militarnym. Były to m.in. bramy, stajnie, piekarnia, kuchnia, dom grodzki i dom wielki, a nawet szpitalik. Z zamku długim pomostem można było przejść na rynek miejski w Liwie. Był to fragment Wielkiego Gościńca Litewskiego - ważnego wówczas szlaku Rzeczypospolitej z Warszawy do Wilna. W tamtym czasie Liw składał się z Liwa Starego i Liwa Nowego.

Kres budowli przyniosły wojny ze Szwedami na przełomie XVII i XVIII wieku. Pod koniec XVIII stulecia na zgliszczach części zamku stanął murowany barokowy dwór z dachem mansardowym, który stał się siedzibą urzędów starostwa i sądu ziemskiego. Wieża zaś stała się archiwum, jeszcze w I połowie XIX wieku przechowywano tu ponad 500 opasłych ksiąg.

Po 1918 roku ruiny upaństwowiono, ale w 1942 roku władze okupacyjne zaczęły rozbiórkę zamku na budulec dla powstającego w Treblince obozu zagłady. Wówczas młody polski archeolog - Otto Warpechowski przekonał starostę Ernsta Gramssa, że Liw zbudowali Krzyżacy i osiągnął tak wielki sukces, że III Rzesza rozpoczęła nawet odbudowę zamku, co trwało 2 lata. Niestety po czasie Niemcy zwątpili w teorię Warpechowskiego i ten musiał się przed nimi ukrywać. Zginął tragicznie w 1945 roku jako żołnierz II Armii WP.



Wieża zamkowa
Wieża zamkowa

Informacje praktyczne

V-IX wt-sb 10.00-16.00
nd i święta 11.00-16.00
X-IV wt-sb 10.00-16.00
nd i święta 11.00-16.00
Bilety: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł
Parking: bezpłatny

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. Batorego 2, Liw, Węgrów
tel. 25/ 792-57-17
www.liw-zamek.pl

Noclegi w Węgrowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Liw
Zamek Liw
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 33)
Twoja ocena
Raftx
Spoko mi się podobało jako zamek i zabytki xD
Avatar użytkownika Sylwia Depa
Sylwia Depa
Odwiwdzam to miejsce od dzieciństwa i widzę na przestrzeni lat wielki rozwój. Doinwestowania dały dodatkowe atrakcje i piękne zagospodarowanie i uporządkowanie miejsca. Życzę sobie aby Liw nabierał coraz większego rozmachu.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Bardzo podoba mi się zamek Liw, to taka ceglana perełka wśród zielonych pól, nad niebieską wstęgą Liwca. Warto zwiedzić zamek, ale też spacerować po tej magicznej okolicy, my zwiedzaliśmy Liw przy okazji Podlasia i dla mnie to taka właśnie dalsza część Podlasia, spokojna i przyrodnicza
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajny, skromny, ale ciekawy zamek. Super otoczenie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024