Zalipie - atrakcje turystyczne

Wieś Zalipie to cudowne, wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Zalipie znajduje się w województwie małopolskim, przy granicy z województwem świętokrzyskim, na północ od Tarnowa. To żywy skansen niecodziennej tradycji, dlatego zabudowa wioski Zalipie znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Zalipie - wieś malowana

Zalipie zwane jest wsią malarek - jej hasłem reklamowym jest "Chaty jak kwiaty". I to prawda, Zalipie pod tym względem jest unikatową miejscowością w Polsce, wioska słynie z pięknie malowanych chat, właśnie z motywami kwiatowymi. Ale nie tylko domy są tu wymalowane, bo i remiza, dom parafialnym, Dom Kultury, świetlica, a nawet studnie, płoty i inne elementy małej architektury mają misternie wymalowane kwiatowe wzory.

Wymalowane są nawet dawne ziemianki, w których przechowywano zapasy na zimę. W Zalipiu odnaleźć można około 40 malowanych domów. "Wieś malowana" robi ogromne wrażenie! To taka wielowymiarowa twórczość ludowa.

Początki tradycji w Zalipiu

Zalipie to rodzinna wieś Zofii Curyłowej - malarki, która kochała wzory ludowe. To ona zapoczątkowała tradycję malowania chat w Zalipiu i ona rozsławiła to miejsce w świecie!

Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to Pani Zofia i inne mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi oknach czy na sufitach, drewnianych wówczas chat oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Wywiązała się swoista rywalizacja między gospodyniami i coraz więcej budynków w Zalipiu stawało się bardzo kolorowych.

Dziś prace zalipiańskich artystek można podziwiać w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
17.6 km
Piękny, historyczny dom znanego polskiego kronikarza - Jana Długosza, mieści się w niewielkiej świętokrzyskiej Wiślicy
Muzea i skanseny
17.5 km
W niewielkiej miejscowości Szczucin, przy trasie nr 73 z Tarnowa do Kielc, powstało niezwykle ciekawe Muzeum Drogownictwa
Rekreacja
14.1 km
Baseny Mineralne Solec – Zdrój to piękny nowoczesny kompleks łączący rekreację z lecznictwem uzdrowiskowym. To jedyny w Polsce obiekt z wysokozmineralizowaną wodą mineralną

Tutaj dostaniesz zniżkę z Kartą Krajtroter
Sprawdź zniżkę

Jaskinie i podziemia
17.5 km
Wiślica to niepozorne świętokrzyskie miasteczko, nieco podupadłe i zapomniane, o ponad 1000-letniej historii
Muzea i skanseny
1.4 km
Wieś Zalipie to wieś malarek, pełna cudnych domów wymalowanych w kwiaty. Wszystko zaczęło się od malarki Zofii Curyłowej, która się tutaj urodziła i która rozkochała się w kwiatowych wzorach i rozpoczęła tradycję malowania izb i chat w Zalipiu, z czego wioska słynie do dziś
Inne obiekty
6.8 km
Okopy szwedzkie Olesno zwane również "wałami szwedzkimi" są umiejscowione około 3 km od centrum tej niewielkiej miejscowości koło
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Zalipiu

Miniatura Busko-Zdrój
HOTEL POD ŚWIERKIEMCeny od: 45.00
Tel: +48413781464

Mapa Zalipia

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Zalipie
Opis dzięki: mokunka
oraz: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-01-28 11:55:54


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
3717 268 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook