Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie to piękne miasto położone w województwie dolnośląskim, na Przedgórzu Sudeckim, w niecce zwanej Obniżeniem Zabkowickim, na lewym brzegu Budzówki, na zachód od Ziębic i na północ od Kłodzka.

Zabytki w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie mogą poszczycić się ciekawymi zabytkami architektury - znajduje się tu wyjątkowa Krzywa Wieża - jedna z kilku w Polsce, będąca obecnie punktem widokowym, okazałe ruiny zamku czy piękny Ratusz z wysoką, strzelistą wieżą górującą nad Rynkiem i Starówką.

Intrygujące są również pewne mroczne wydarzenia z historii Ząbkowic Śląskich, które wspominane są w Laboratorium Frankensteina. Nie każdy bowiem wie, że Ząbkowice Ślaskie do roku 1945 nosiły nazwę "Frankenstein". W 1606 roku miasto nawiedziła dżuma i wyginęło prawie 2000 mieszkańców. Nie minęło wiele czasu, gdy ktoś połączył atak choroby z działalnością ząbkowickich grabarzy. Wkrótce w mieszkaniach podejrzanych odnaleziono pojemniki z trującym proszkiem. Po przeprowadzonych torturach grabarze zeznali, że sporządzoną truciznę rozsypywali w domach, w wyniku czego tak wielu ludzi zmarło. Zaraza wygasła po kilku miesiącach, jednak jeszcze długo było o niej głośno. Z biegiem czasu powstała legenda o strasznym potworze, który miał rzekomo wywołać pomór w Ząbkowicach. Potwora tego nazwano Frankensteinem od nazwy miasta, w którym miała miejsce owa mroczna historia.

Atrakcje w Ząbkowicach Śląskich

Wspaniała architektura i tajemnicza przeszłość to jednak tylko część atrakcji, jakie mają do zaoferowania Ząbkowice Śląskie. Całości dopełniają bowiem wspaniałe imprezy kulturalne. Pierwsza, to "Folk Fiesta" odbywająca się co roku na początku lipca. Fiesta trwa zazwyczaj kilka dni, a miejscem imprezy są ruiny zamku, dzięki czemu zyskuje niezwykły klimat. Od samego początku na fieście gościły tylko folklowe zespoły i ta tradycja jest pieczołowicie pilnowana. Oczywiście fiesta to nie tylko muzyka, to również imprezy dla dzieci, wesołe miasteczka, stragany i wspaniała zabawa dla całej rodziny.

Równie rodzinny, choć nieco bardziej mroczny charakter ma impreza odbywająca się jesienią w Ząbkowicach Śląskich, mianowicie "Weekend z Frankensteinem". Impreza odbywa się co roku i trwa zazwyczaj dwa dni, podczas których zmienia się całe miasto. Ruiny zamku stają się labiryntem, z potworami czyhającymi za każdym rogiem, a w Krzywej Wieży powstaje laboratorium dr Frankensteina. Całość uświetniają koncerty oraz przedstawienia uliczne. Zwieńczeniem imprezy jest kino nocne, gdzie do wczesnych godzin rannych wyświetlane są horrory. Jest to naprawdę wyjątkowa impreza.

Także okolice Ząbkowic są niezmiernie ciekawe, blisko stąd do Kamieńca Ząbkowickiego, Barda czy Złotego Stoku, a także w niewysokie szczyty. Żaden turysta nie będzie zawiedziony tym regionem, gdyż oferuje on wiele niezwykłych atrakcji architektonicznych, historycznych, jak i przyrodniczych.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
17.2 km
Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z popularniejszych atrakcji w Polsce! Na terenie dawnej kopalni powstało Muzeum
Zamki i twierdze
9.0 km
Na wzniesieniu górującym ponad Kamieńcem Ząbkowickim na
Parki rozrywki i zoo
16.8 km
Nieopodal popularnej Kopalni Złota w
Zamki i twierdze
12.1 km
Srebrna Góra leży na Dolnym Śląsku, pomiędzy Nową Rudą i
Mury miejskie
19.7 km
Mury obronneŚredniowieczne mury obronne Paczkowa to unikatowa atrakcja nie tylko na miarę tego miasta, ale i całej Polski. Zachowały się tutaj baszty łupinowe, pochodzące z XIV wieku, które należą do najlepiej zachowanych zabytków tego typu w naszym kraju
Zamki i twierdze
0.4 km
W centrum Ząbkowic Śląskich, pomiędzy ulicami Krzywą i Szpitalną, niedaleko
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Ząbkowic Śląskich

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Ząbkowice Śląskie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-12-02 11:47:51

Komentarze

Wysłano: 2013-08-24 21:23:32

Ząbkowice Sląskie to bardzo ciekawe , zabytkowe  miasteczko .

Wszyscy tamtedy pedza  droga nr 5 do Czech 

i malo kto wie ze :

w tym miasteczku jest az tyle  ciekawych i zabytkowych zabytkow.

Ratusz, Krzywa  wieza (  2.5m odchylu od pionu  ) , zabytkowe Koscioly , rynek

 

Polecam wszytkim to miejsce - ktore nalezy odwiedzic.

 

Karol Barsolis 

 

Wysłano: 2014-07-06 08:49:26

warto uwzględnić w planach to miasteczko.

Wysłano: 2017-04-04 23:31:22

ponownie zachecam wszystkich do odiedzenia i zwiedzenia  Ząbkowic  Śląskich

( droga z Wroclawia do Czech )  - Frankenstein  .

Miasto warte  zwiedzenia.

 

Karol Barsolis

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Rosa Pensjonat
Bobolin
Ceny od 50.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook