Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Witajcie w Serbii - 2016r.

Relacja z wycieczki

7.05.2016r.

Wyjazd z Częstochowy do Woszczyc – Orzesze, przesiadka do autokaru który jedzie przez Słowację na Węgry. Zwiedzanie Budapesztu położonego nad Dunajem,. Zobaczymy Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe z Basztami Rybackimi i kościołem Macieja. Także piękny widok na miasto i rzekę z Góry Gellerta. Zatrzymujemy się tutaj na nocleg.

8.05.2016r.

Po śniadaniu ruszamy dalej do Serbii. Po przekroczeniu granicy kierujemy się do Suboticy. Subotica jest prawdziwą mozaiką narodowościową. Mieszkają tutaj Węgrzy, Buniewcy,, Chorwaci, Czarnogórcy i Romowie. W centrum miasta odwiedzimy ratusz. Zwiedzamy salę posiedzeń Rady Miasta. Wchodzimy na wieża / 45 m. / jest symbolem miasta i jednocześnie najwyższym punktem w okolicy. Podziwiamy zabytki Suboticy w stylu węgierskiej secesji. Zabytki do zwiedzania:

Kościół Franciszkański - Na pozostałościach średniowiecznej twierdzy z XV wieku, w 1736 roku wzniesiono kościół franciszkański, którego patronem został św. Michał,

Synagoga - Zbudowana w 1902r. Kopuła tej secesyjnej synagogi ma wysokość 40 metrów. Wnętrze zdobione jest stylizowanymi płatkami tulipanów, goździków i pawich piór, obecnie w remoncie,

Katedra – Barokowy kościół z 1779r., Św. Teresy Awilskiej, patronki Suboticy,
Serbski kościół prawosławny - Cerkiew pod wezwanie Św. Zmartwychwstania Pańskiego została wzniesiona w roku 1726, w najwyższym punkcie ówczesnego starego miasta. Obecny wygląd tej barakowej cerkwi pochodzi z 1910 roku, kiedy powstała nowa wieża oraz ustawiono nowy ikonostas.

Następnie ruszamy dalej w kierunku Nowego Sadu - stolicy autonomicznego okręgu Wojwodina. Zwiedzamy Cerkiew św. Mikołaja. Niedługo potem zatrzymujemy się przy Kościele Pokoju – miejsce podpisania pokoju między Serbią, Rosją i Turcją. Znajdujemy się w region która słynie z monastyrów oraz uprawy winorośli. Odwiedzimy jedną z miejscowych winiarni gdzie próbujemy miejscowych win / 8 gatunków / i tradycyjnych przekąsek. Zatrzymujemy się Karłowicach, spacer po barokowym centrum miasta – podziwiamy Pałac Patriarchy, cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie. Zatrzymujemy się na nocleg i obiadokolację.

9.05.2016r.

Po śniadaniu jedziemy do stolicy Serbii – Belgradu. Zwiedzanie stolicy Serbii rozpoczynamy / byłem tu dwa lata temu / spacerem po parku utworzonym na terenie twierdzy Kalemegdan. Kalemegdan jest świadectwem długiej i skomplikowanej historii, w którym panowali m.in. Celtowie, Grecy i Austriacy. Dzisiaj jest to popularne miejsce wypoczynku z przepiękną panoramą na rzeki Sawę i Dunaj. Park założony w 1867 roku i do dziś można tutaj ciekawie spędzić czas odwiedzając ogród zoologiczny, obiekty sportowe oraz rekreacyjne. Teraz chwila na spacer po ulicy Kneza Mihajla. Przejazd do Smedereva i zwiedzanie największej twierdzy średniowiecznej na Bałkanach. Została ona zbudowana w 1428 r. ma 25 wież, które mają 11 metrów szerokości i 20 metrów wysokości. Twierdza przetrwała wiele oblężeń na przestrzeni wieków. Poważne uszkodzenia nastąpiły dopiero podczas II wojny światowej a spowodowane były tym, że w jej murach przechowywane były materiały wybuchowe. Z twierdzy rozciąga się ładny widok na miasteczko i na Dunaj. W centrum miasta znajduje się Cerkiew z 1822r. Po dłuższej jeździe zatrzymujemy się przy średniowiecznej twierdzy Golubac, która znajduje się przy wejściu do Parku Narodowego Djerdap, został utworzony w 1974r. Miejsce to jest szczególnie ważne dla Polaków, gdyż właśnie tutaj zginął nasz najsłynniejszy rycerz - Zawisza Czarny. Twierdza jest obecnie w remoncie, podziwiamy mury i baszty. Ostatni punkt programu to wizyta w eko-wiosce Kapetan Miśin Breg. Degustujemy serbskie przysmaki widokiem na wody Dunaju. Przejazd do hotelu w Dolnym Milanovacu.

10.05.2016r.

Po śniadaniu podjeżdżamy do statku który zabierze na rejs po Dunaju w Żelaznych Wrotach. W czasie rejsu podziwiamy największą skalną rzeźbę w Europie - legendarnego wodza Daków, Decebala oraz Tablicę Trajana, upamiętniającą budowę drogi w przełomie Dunaju w II w n.e. Krótka wizyta w Negotinie, spacer po rynku. Przejazd do Rajaczkich Piwnic winnych koło Negotina. To unikatowe kilkusetletnie kamienne piwnice, w których do dziś leżakują wysokiej jakości wina, produkowane metodami mającymi swoje korzenie w starożytności. W jednej z piwnic degustujemy lokalne wina i tradycyjne smakołyki. Przejazd do miasta Zajeczar, przy granicy z Bułgarią.

11.05.2016r.

Hotel znajduje się w pięknej okolicy. Po śniadaniu wizyta w Muzeum Narodowym. Znajdują się tutaj eksponaty z wykopalisk Felix Romuliana. Przejazd do archeologicznego wykopaliska Felix Romuliana - pałacu cesarskiego ozdobionego mozaikami z III w. n.e, otoczone murami. Następny punkt programu to zwiedzanie monastyru Manasija - najlepiej ufortyfikowanego w całej Serbii. Po południu udamy się do Resavskiej Jaskini - jednej z najciekawszych w Serbii ze względu na bogatą szatę naciekową. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

12.05.2016r.

Po śniadaniu przejazd widokową trasą doliny rzeki Ibar zwaną Doliną Jorgovana do średniowiecznego kompleksu klasztornego Studenica, pięknie położonego w dolinie rzeki o tej samej nazwie. To największy i najbogatszy serbski klasztor. Na terenie otoczonym murami z znajdują się trzy cerkwie, w tym Cerkiew Królewska z dobrze zachowanymi cennymi freskami z XIV w. Po dłuższej jeździe znajdujemy się Novym Pazar, miasta o orientalnym, tureckim charakterze. Zwiedzanie cerkwi św. Piotra z IX w., najstarszej w Serbii. Teraz czas na rejs łódkami meandrami kanionu rzeki Uvac - najpiękniejszego miejsca w Serbii. Na niedostępnych półkach skalnych gnieżdżą się tam sępy białogłowe. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

13.05.2016r.
Po śniadaniu przejazd do Sjenicy, zwanej „serbską Syberią”. Wyprawa busami na punkt widokowy Modlitwa, skąd widać zjawiskowo uformowane meandry rzeki Uvca i mamy szczęście podziwiamy w locie sępy białogłowe. Kanion Uvca jest głównym siedliskiem tych ogromnych ptaków. Przejazd do Mokrej Gory i spacer po Drvengradzie - drewnianej wiosce zbudowanej przez znanego reżysera, Emira Kusturicę. Zakwaterowanie w hotelu, w zabytkowych budynkach stacji kolejowej należącej do Kolei Serbskich.


14.05.2016r.

Wcześnie rano przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową, zwaną Szargańska Osmica. Trasa prowadzi przez 22 tunele, 5 mostów i pokonuje różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości 15 km. Po drodze pociąg zatrzymuje się w ciekawych widokowo miejscach, między innymi na stacji Golubici, zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Powrót śniadanie i wyjazd. Przejazd do Bośni i Hercegowiny. W Wyszegradzie spacer przez najsłynniejszy most na Bałkanach, zbudowany w XVI w. most byłła się inspiracją dla pisarza Ivo Andrića do napisania powieści pt.: „Most na Drinie”, za którą otrzymał Nagrodę Nobla. Czas wolny w Andrićgradzie, kolejnej realizacji pomysłu Emira Kusturicy, który chciał w ten sposób upamiętnić autora powieści. Przejazd w kierunku Sarajewa. Zakwaterowanie w hotelu.

15.05.2016r.

Wyjeżdżamy z Sarajewa, na budynkach widać jeszcze ślady ostatniej i bombardowań. Zatrzymujemy na spacer po rezerwacie źródeł rzeki Bosny, głównej rzeki Bośni. Zaczęło padać. Krótki postój przy młynkach na rzece Pliva, stojących malowniczo wśród uskoków wodnych rzeki. Przejazd do miasta Jajce, położonego na jajowatym wzgórzu nad wodospadem. Głównymi atrakcjami Jajce są: twierdza górująca nad miastem, katakumby i meczet żeński. W drodze powrotnej niesamowitym kanionem rzeki Vrbas kierujemy się na Banja Lukę. Przejazd do Polski przez Słowenię, Austrię i Czechy. Następne dnia w godzinach porannych docieramy do końca wycieczki.

Przejechaliśmy około 3600 km.

Zdjęcia z wycieczki

7.05.2016r. W drodze do Trzyńca, Tadeusz Walkowicz Była granica Czesko - Słowacka, Tadeusz Walkowicz Była granica Słowacko - Węgierska, Tadeusz Walkowicz Plac Bohaterów w Budapeszcie, Tadeusz Walkowicz Plac Bohaterów w Budapeszcie, Tadeusz Walkowicz Plac Bohaterów w Budapeszcie, Tadeusz Walkowicz Piwiarnia na kołach, Tadeusz Walkowicz Widoki ze Wzgórza Zamkowego - Parlament, Tadeusz Walkowicz .Baszty rybackie, Tadeusz Walkowicz .Pomnik Św. Stefana, Tadeusz Walkowicz Kościół Macieja, Tadeusz Walkowicz Widoki ze Wzgórza Zamkowego, Tadeusz Walkowicz Uliczki Starówki, Tadeusz Walkowicz Budapeszt w Góry Gellerta, Tadeusz Walkowicz 8.05.2016r, Ratusz w Suboticy, Tadeusz Walkowicz Wnętrza ratusza, Tadeusz Walkowicz Witraż, Tadeusz Walkowicz Sala posiedzeń Rady Miasta - prezydium, Tadeusz Walkowicz Widok z wieży Ratusza -Teatr, Tadeusz Walkowicz Widok z wieży - Katedra, Tadeusz Walkowicz Widok z wieży - Fontanna, Tadeusz Walkowicz Widok z wieży- Synagoga, Tadeusz Walkowicz Pomnik hydraulika, Tadeusz Walkowicz Pomnik na rynku, Tadeusz Walkowicz
Budnek telewizji - ruiny, Tadeusz Walkowicz Karlowice - Cerkiew św. Mikołaja, Tadeusz Walkowicz Cerkiew św. Mikołaja, Tadeusz Walkowicz Cerkiew św. Mikołaja - rozmowa z popem, Tadeusz Walkowicz Malowidła wew., Tadeusz Walkowicz Oczekiwania na ślub - pop proponuje im przyjść jutro, Tadeusz Walkowicz Kościół Pokoju - miejsce podpisania pokoju między Rosją, Turcją i Serbi, Tadeusz Walkowicz Kościół Pokoju, Tadeusz Walkowicz Kościół Pokoju, Tadeusz Walkowicz Degustacja win i potraw, Tadeusz Walkowicz Budunek gimnazjum z 1790r, Tadeusz Walkowicz Karłowice - spacer po centrum, Tadeusz Walkowicz Karłowice - spacer po centrum, Tadeusz Walkowicz Karłowice - spacer po centrum, Tadeusz Walkowicz 8.05.2016r. Belgrad, Tadeusz Walkowicz Twierdza Kalemegdan, Tadeusz Walkowicz Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz Pojazdy z II w. św., Tadeusz Walkowicz Rzeki Sawa i Dunaj, Tadeusz Walkowicz Twierdza Kalemegdan, Tadeusz Walkowicz Pomnik wdzięczności francuzów, Tadeusz Walkowicz Ulica Kneza Mihajla, Tadeusz Walkowicz Ulica Kneza Mihajla, Tadeusz Walkowicz Twierdza Smederev, Tadeusz Walkowicz Mury zewnętrzne, Tadeusz Walkowicz Twierdza Smederev, Tadeusz Walkowicz Mury zewnętrzne, Tadeusz Walkowicz Poziomy zabudowań, Tadeusz Walkowicz Widok na Dunaj, Tadeusz Walkowicz Spacer po murach, Tadeusz Walkowicz Miasto wewnętrzne, Tadeusz Walkowicz Baszta wewnętrza, Tadeusz Walkowicz Taran, Tadeusz Walkowicz Miasto Smederev, Tadeusz Walkowicz Cerkiew z 1822r, Tadeusz Walkowicz Twierdza Golubac, Tadeusz Walkowicz Baszta nad Dunajem, Tadeusz Walkowicz Płyta pamięci Zawiszy Czarnego, Tadeusz Walkowicz Twierdza Golubac - w remoncie, Tadeusz Walkowicz Wioska Kapetan Misin Breg, Tadeusz Walkowicz Widok na Dunaj, Tadeusz Walkowicz Potrawy dnia, Tadeusz Walkowicz Potrawy dnia, Tadeusz Walkowicz 10.05.2016r. Rejs po Dunaju do Żelaznych Wrót, Tadeusz Walkowicz Monastryr, Tadeusz Walkowicz Skalna rzeźba wodza Decebasla, Tadeusz Walkowicz Tablica Trajana, Tadeusz Walkowicz Negotin, Tadeusz Walkowicz Negotin - cerkiew, Tadeusz Walkowicz Negotin - cerkiew wew., Tadeusz Walkowicz Negotin - cerkiew wew., Tadeusz Walkowicz Negotin - pomnik, Tadeusz Walkowicz Negotin, Tadeusz Walkowicz Piwnice, Tadeusz Walkowicz Piwnice, Tadeusz Walkowicz No to degustujemy ...., Tadeusz Walkowicz Osiem rodzajów win i rakija, Tadeusz Walkowicz Miasto Zajeczar, Tadeusz Walkowicz 11.05.2016r. W hotelu, Tadeusz Walkowicz Budynek Muzeum w Zajecar, Tadeusz Walkowicz Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana, Tadeusz Walkowicz Mozaika, Tadeusz Walkowicz Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana, Tadeusz Walkowicz Makieta Felix Romuliana, Tadeusz Walkowicz Stroje, Tadeusz Walkowicz Wyposażenie, Tadeusz Walkowicz Pałac cesarski Felix Romuliana, Tadeusz Walkowicz Wykopaliska wew. pałacu, Tadeusz Walkowicz Schody świątyni, Tadeusz Walkowicz Mozaika światyni, Tadeusz Walkowicz Wykopaliska wew. pałacu, Tadeusz Walkowicz Przerwa na piwo Lew, Tadeusz Walkowicz Monastyr Manasija, Tadeusz Walkowicz Wnętrza monastyru, Tadeusz Walkowicz Mury obronne monastyru, Tadeusz Walkowicz Monastyr Manasija, Tadeusz Walkowicz Mury obronne monastyru, Tadeusz Walkowicz Jaskinia Resavska, Tadeusz Walkowicz Jaskinia Resavska wew., Tadeusz Walkowicz Jaskinia Resavska wew., Tadeusz Walkowicz Jaskinia Resavska wew., Tadeusz Walkowicz Jaskinia Resavska wew., Tadeusz Walkowicz 12.05.2016r. Kompleks Klasztoru Studenica, Tadeusz Walkowicz Wewnątrz cerkwi, Tadeusz Walkowicz Wewnątrz cerkwi, Tadeusz Walkowicz Znajdują się tu trzy cerkwie, Tadeusz Walkowicz Teren klasztoru, Tadeusz Walkowicz Jedna z cerkwi, Tadeusz Walkowicz Wewnątrz cerkwi, Tadeusz Walkowicz Jedna z cerkwi, Tadeusz Walkowicz Przejazd do Novego Pazaru - stary cmentarz, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Uvac, Tadeusz Walkowicz Płyniemy łódką, Tadeusz Walkowicz Płyniemy łódką, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Uvac, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Uvac - jaskinia, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Uvac - jaskinia wew., Tadeusz Walkowicz 13.05.2016r. Kanion rzeki Uvac, Tadeusz Walkowicz Idziemy do wsi, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad zbudowana przez rezysera Emira Kusturicę, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad - dom garncarza, Tadeusz Walkowicz Pokaz lepienia garnków glinianych, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad, Tadeusz Walkowicz Wieś Drvengrad i zabytkowy pojazd, Tadeusz Walkowicz 14.05.2016r. Hotel w Mokrej Gorze w starych budynkach koleji, Tadeusz Walkowicz Mokra Gora i Ja, Tadeusz Walkowicz Zabytki, Tadeusz Walkowicz Zabytki, Tadeusz Walkowicz Jedziemy na przejażdzkę starym pociągiem, Tadeusz Walkowicz Peron w Mokrej Gorze - wsiadać, Tadeusz Walkowicz Widoki z pociągu, Tadeusz Walkowicz Stacja Golubici zbudowanej dla Emira Kusturicy, Tadeusz Walkowicz Stacja Golubici zbudowanej dla Emira Kusturicy, Tadeusz Walkowicz Wracamy i potoki, Tadeusz Walkowicz Jedziemy do Bośni i Hercegowiny, Tadeusz Walkowicz 15.05.2016r. Adrićgrad, Tadeusz Walkowicz Andrićgrad, Tadeusz Walkowicz Andrićgrad, Tadeusz Walkowicz Cerkiew, Tadeusz Walkowicz Wew. cerkwi, Tadeusz Walkowicz Andrićgrad, Tadeusz Walkowicz Most kamienny z XVIw., Tadeusz Walkowicz Jedzimy do Sarajewa, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Sarajewo - ślub, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Meczet w Sarajewie, Tadeusz Walkowicz Przed meczetem, Tadeusz Walkowicz Przed meczetem - strona męska, Tadeusz Walkowicz Przed meczetem - a Wy tutaj, Tadeusz Walkowicz Sarajewo - uliczki, Tadeusz Walkowicz Sarajewo - uliczki, Tadeusz Walkowicz Kosciół katolicki, Tadeusz Walkowicz Kosciół katolicki w wew, Tadeusz Walkowicz Liczne miejsca gdzie ginęli ludzi w czasie oblężenia miasta, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Sarajewo, Tadeusz Walkowicz Ślady po pociskach, Tadeusz Walkowicz Spacer po Rezerwacie źródeł rzeki Bosna, Tadeusz Walkowicz Spacer, Tadeusz Walkowicz Wodospad i Ja, Tadeusz Walkowicz Sjesta, Tadeusz Walkowicz Spacer po Rezerwacie, Tadeusz Walkowicz Spacer po Rezerwacie - para, Tadeusz Walkowicz Młynki rzeki Pliva, Tadeusz Walkowicz Młynki rzeki Pliva, Tadeusz Walkowicz Młynki rzeki Pliva, Tadeusz Walkowicz Teraz do kanionu rzeki Vrbas, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Vrbas, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Vrbas, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Vrbas, Tadeusz Walkowicz Kanion rzeki Vrbas, Tadeusz Walkowicz

Przebieg wycieczki na mapie

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Witajcie w Serbii - 2016r.

Dodano: 2017-05-19 13:39:29

Komentarze

Wysłano: 2017-05-19 17:49:05

Super wycieczka.Masz szczęście że tyle ciekawych krajów udało Ci się zwiedzić.Wspomnienia na lata.Tak trzymaj.

Wysłano: 2017-05-19 21:56:10

Dzięki Marianie, jutro Góry Bałkanów i Siedmiogród - Bułagaria i Rumunia.

 

Pozdrawiam Tadek

Ostatnio edytowany: 2017-05-19 21:56

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
JuraPark Bałtów
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook