Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Wietnam - 2013r.

Relacja z wycieczki

6.01.2013r.

Przylot z Laosu do Hanoi w Wietnamie. W centrum, wokół jeziora Hoan Kiem. Duszą dawnego Thang Long pozostaje Stare Miasto, pochodzące z XV w. Na centrum składają się cztery dzielnice: Hoan Kiem (Odzyskany miecz), Hai Ba Trung (Dwie siostry Trung), Dong Da (gdzie król Quang Trung odparł inwazję Mandżurów w 1789 r.) oraz Ba Dinh. W samym sercu Starego Miasta Hanoi leży Ho Hoan Kiem, czyli Jezioro Odzyskanego Miecza. Według legendy w XV w. król Le Thai To dostał od żół­wia mieszkającego w jeziorze magiczny miecz. Użył go do przepędzenia z kraju Chińczyków, potem jednak żółw wyrwał mu miecz z ręki i znikł w jeziorze. Pośrodku jeziora stoi niewielka wieża z XVIII w., zwana Thap Rua, czyli Wieża Żółwia. Postój przed Mauzoleum Ho Chi Minha i Pałacem Prezydenckim (dawna rezydencja generalnego gubernatora Indochin). Spacer po dawnym Ogrodzie Botanicznym, na terenie, którego mieszkał Ho Chi Minh. Wizyta przy Pagodzie na Jednej Kolumnie. Przejażdżka rowerowymi rikszami po starej dzielnicy miasta. Przestawienie tradycyjnego wietnamskiego teatru lalek wodnych - sztuki wywodzącej się z rolniczych obszarów tego kraju. Podczas przedstawienia aktorzy grają stojąc po pas w wodzie i poruszają lalkami na jej powierzchni. Przejazd autokarem do Zatoki Ha Long.

7.01.2013r.

Przejazd autokarem do Ha Long. Zaokrętowanie na statek, stylizowany na tradycyjną wietnamską dżonkę. Program podróży na północ Wietnamu nie może pominąć wizyty w prowincji Quang Ninh, 165 km od Hanoi. Od pół­nocy prowincja ta graniczy z Chinami, a jej skarbem jest jeden z największych cudów świata i chyba najwspanialszy ob­szar widokowy w Wietnamie - zatoka Ha Long. Tafla wod­na o powierzchni 1500 km2, upstrzona ponad trzema tysiącami wapiennych wysepek, z których wiele nie ma nazw, emanuje kontemplacyjnym spokojem. Z wody efektownie sterczą dziwaczne skalne rzeźby, a niezliczone groty tworzą czarodziejski świat wyjęty z czasu, który utrwalono we francuskim filmie Indochine z 1992 r. Zatoka Ha Long została wpisana na Listę Światowego Dziedzic­twa UNESCO dwukrotnie: w 1994 r. z uwagi na piękno natury i w 2000 r. z uwagi na wielką wartość biologiczną. Krajobraz zatoki wygląda jak żywcem wyjęty z legendy, która zresztą istnieje. Ha Long znaczy „zstępujący smok" według mitu pewnego razu smok z nieba zanurkował w morzu, a że wymachiwał przy tym ogonem, wyciął na powierzchni ziemi głębokie doliny i rozpadliny. Kiedy zaś znalazł się już pod powierzchnią, wszystkie ślady jego skoku wypełniły się wodą i stworzyły zatokę. Według innej legendy Jadeitowy Cesarz polecił smokowi j zatrzymać morską inwazję nieprzyjaciół od północy. Smok zaczął, więc wypluwać jadeity i inne klejnoty, które w zetknięciu z wodą zamieniały się we wspaniałe wyspy i fantazyjne formacje skalnej. Stworzył w ten sposób naturalną fortece broniącą przed okrętami nieprzyjaciół. A że sam zachwycił się swoim dziełem, został w zatoce na zawsze. W toku dziejów Wietnamu zatoka Hal Long była przyczyną klęski niejednego grabieżcy. Generał Ngo Quyen pokonał w 938 r. siły chińskie, wbiwszy w dno rzeki Bach Dang setki słupów z żelaznymi szpicami na końcu. Podczas przypływu zwabił flotę nieprzyjaciela w głąb rzeki, a gdy pływ się odwrócił, zaatakował, spychając Chińczyków na przygoto­wane pale. Wydaje się to niewiarygodnej, ale cztery stulecia później, w 1288 r. Chan Kubilaj dał się oszukać tym samymi podstępem, tym razem przygotowanym przez generała Tran Hung Dao. Nocleg na pokładzie statku.

8.01.2013r.

Dalszy rejs po Zatoce Ha Long. Lunch na statku: owoce morza.

9.01.2013r.

My Sơn - zabytkowy kompleks świątyń hinduistycznych na Południowym Wybrzeżu Centralnym w Wietnamie. Współcześnie opuszczony i częściowo zrujnowany, stanowi pozostałość po istniejącym tu, w okresie między IV a XV wiekiem n.e., sanktuarium religijnym Czamów. W 1999 r. My Sơn zostało wpisane na listę zabytków światowego dziedzictwa. W 1898 r. odkryte przez M.C. Parisa ruiny zainteresowały francuskich archeologów. Podjęto szerokie badania inskrypcji, architektury i sztuki czamskiej, jak również próby restauracji świątyń. W czasie wojny Wietnamskiej w dolinie My Sơn założyli swoją kwaterę partyzanci Wietkongu. Najwyższą 28-metrową wieżę świątyni A1 wykorzystywali jako maszt radiostacji. W sierpniu 1969 r. amerykańskie B-52 wykonały nalot dywanowy na sanktuarium, niszcząc i uszkadzając wiele budowli. Ze świątyni A1, najstarszej, zbudowanej w VII w. przez Sambhuvarmana, pozostał jedynie stos potłuczonych cegieł. Bombardowanie wywołało powszechny protest, w wyniku którego dolina została wyłączona z akcji amerykańskiego lotnictwa. Po wojnie rząd wietnamski postanowił odrestaurować sanktuarium. Teren oczyszczono z niewypałów i rozminowano. Niewielkie muzeum w My Sơn pokazuje historię odkrycia, zniszczenia i ratowania zabytków sanktuarium.

10.01.2013r. i 11.01.2013r.

Hoi An zagrażają doroczne powodzie (zwłaszcza w październiku i listopa­dzie). Woda zalewa wtedy nawet tereny znajdujące się 3 m powyżej brzegu i po­woduje duże zniszczenia. Wiele dawnych domów Starego Mia­sta, z pięknymi krokwiami, malowany­mi drzwiami i przestronnymi pokojami na dole zamieniono w sklepy pamiąt­karskie, udające muzea. Chociaż w ostatnich latach wiele starych domów w Hoi An wyremontowano, zachowały one pierwotny drewniany szkielet, charakterystyczne sufity, przywodzącej na myśl skorupę kraba, rzeźbione drzwi i okna oraz ozdobne stiuki. Do najcenniejszych zabytków należy tzw. Most Japoński, zbudowany przez przybyszy z Japonii, jedyny na świecie kryty most ze świątynią buddyjską. W latach 90 XX w. władze miasta postanowiły pozbyć się starych, zagrzybionych budynków w centrum i w ich miejsce wybudować bloki mieszkalne. Projekt został oprotestowany przez konserwatorów zabytków, więc postanowiono centrum odrestaurować i przystosować do ruchu turystycznego. Obecnie Hoi An jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Indochinach. Według niektórych jest to jedno z najbardziej urokliwych i przyjaznych turystom miejsc w regionie. Zaledwie 5 km od Hoi An ciągnie się szeroka, srebrząca się piaskiem plażą Cua Dai. Wśród palm na brzegu powstały również eleganckie wille.

12.01.2013r.

Przejazd do Danang przez Góry Marmurowe. Danang. Droga długości 110 km, przez Danang przez przełęcz Hai Van (1200 m n.p.m.), należy do najbardziej malowniczych w Wietnamie. W Danang jest Muzeum Rzeźby Czamskiej ma największy na świecie zbiór przedmiotów wykonanych przez Czamów, których świątynie można obejrzeć nieco dalej, w My Son. Zwiedzanie Muzeum Czamów w Danang, szczycącego się najwspanialszą na świecie kolekcją kamiennych rzeźb z królestwa Czampy. Królestwo to istniało od II do XVII w. na południowych terenach dzisiejszego Wietnamu. Przejazd do Hue, politycznej i kulturalnej stolicy Wietnamu podczas panowania 13 cesarzy dynastii Nguyen (1802-1945 r.). Stare cesarskie miasto Hue, kie­dyś siedziba władców z dynastii Nguyen, leży 12 km od wybrzeża, w pół drogi między Hanoi a Ho Chi Minh. Wiosną 1601 r. dotarł do Hue pierwszy wielmoża, Nguyen Hoang. Uznał, że jest to wy­jątkowo dobre miejsce na budowę stoli­cy i wzniósł cytadelę Phu Xuan. Zbudował również Pagodę Pani Niebios (Chua Thien Mu), która prze­trwała nietknięta na lewym brzegu zbudowa­no w 1845 r., za panowania cesarza Thieu Tri. Mieści cenne przedmioty pozostawione przez królewską rodzi­nę i szlachetne rody. Po drugiej stronie ulicy w 1975 r. otwarto, a w 2005 r. wyremontowano Muzeum Prowincji Hue. Zwiedzanie Hue: wycieczka statkiem po Rzece Perfumowej do zbudowanej w 1601 r. słynnej pagody Thien Mu - symbolu Hue oraz do grobowca cesarza Minh Manga W odróżnieniu od innych dynastii Nguyenowie nie grzebali swoich zmarłych w rodzinnej wsi (Gia Meu w prowincji Thanh Hoa). Cesarskie grobowce znajdują się w różnych miejscach na stokach gór po obu stro­nach Rzeki Perfumowej na południe od Hue. Chociaż z dynastii tej wywo­dziło się trzynastu władców, jedynie siedmiu zmarło śmiercią naturalną, j to właśnie oni zostali pochowani w „dolinie królów". Grobowce znajdują się niedaleko za miastem. Grobowiec Minh Manga mieści się u zbiegu Ta Trach i Huu Trach, dopływów Rzeki Perfumowej. Jego budowę rozpoczęto na rok przed śmiercią władcy w 1840 r., a ukończył ją następca tronu Thieu Tri, trzy lata później. Zwiedzanie imponującej, pochodzącej z 1804 r. Cesarskiej Cytadeli, gdzie znajdują się pomieszczenia urzędowe oraz komnaty prywatne cesarza, zwane Purpurowym Zakazanym Miastem.

13.01.2013r.

Przelot do miasta Ho Chi Minh, czyli dawnego Sajgonu. Na miejscu dawnego miasta Khmerów leży obecnie rozle­głe Ho Chi Minh, ale aż do XVII w. było to właściwie odludzie zajmowały lasy, bagna i jeziora. Po podziale kraju w 1954 r. na Wiet­nam Północny i Południowy Sajgon został stolicą Republiki Wietnamu Południowego i utrzymywał ten sta­tus, dopóki w 1975 r. nie wpadł w ręce komunistów. Zwiedzanie miasta: Tay Ninh - kościół oryginalnej wietnamskiej religii, kaodaizmu, dzielnica chińska, poświęcona bogini morza pagoda Thien Hau. Następnie przejazd do Tuneli Cu Chi, robią wrażenie.

14.01.2013r.

Pałac Prezydenta Wietnamu Południowego, dziś Pałac Zjednoczenia zajmuje miejsce pałacu Norodoma, dawnej rezydencji francuskiego gubernatora, wzniesionej w 1868 r. Na początku 1975 r. lewe skrzydło pałacu uszkodził zbuntowany południowowietnamski pilot, a nim miesiąc dobiegł końca, w dniu 30 kwietnia czołgi komunistów obaliły najpierw żeliwną bramę pałacu, a potem władze Wietnamu Południowego. Dziś czołgi te są eksponatami wystawionymi frontowym trawniku. Dawny pałac pełni obecnie funkcję muzeum, wszystko pozostało w nim stanie z kwietnia 1975r, kiedy Wietnam Południowy przestał istnieć. Na parterze znajdują się sala bankietowa, państwowa sala przyjęć i gabinet, w którym odbywały się codzienne odprawy wojskowe w okresie bezpo­średnio poprzedzającym upadek władz Wietnamu Południowego. Za pałacem ciągnie się park Cong Vien Van Hao, ładne, cieniste, zielone miejsce. Rów­nież od frontu aleję Le Duan otacza z obu stron duży, cienisty park. Dalej aleja Le Duan dociera do zwień­czonej dwiema wieżami dzwonniczymi katedry Notre Dame, która stoi na placu naprzeciwko urzędu poczto­wego. Jej budowę rozpoczęto w 1877 r., a konsekracji dokonano trzy lata póź­niej. Po wizycie w fabryce laki, kończę podróż po Kambodży, Laosie i Wietnamie. Czas na powrót.

Wycieczka z Ct Poland:

9 samolotów,
statki,
pociąg,
bus.

Cena : 17470 zł.

Pozdrawiam Tadek

Polecam moje podróże po świecie na portalu polskie szlaki:

Wspomnienia:

2008r - Peru,

2009r - Nepal i Bhutan,

2010r – Chiny;

2011r – Indonezja

2012r - Ameryka Środkowa.

następna wycieczka to:

2013r - Gruzja, Armenia i Azerbejdzan.

Zdjęcia z wycieczki

6.01.2013r. Domy Hanoi, Tadeusz Walkowicz Domy Hanoi, Tadeusz Walkowicz Mauzoleum Ho Chi Minha , Tadeusz Walkowicz Młodzi byli u wujka Ho, Tadeusz Walkowicz Pałac Prezydencki - brama, Tadeusz Walkowicz Zabudowania Wujka Ho, Tadeusz Walkowicz Sypialnia, Tadeusz Walkowicz Jadalnia, Tadeusz Walkowicz Gabinet, Tadeusz Walkowicz Letnia rezydencja, Tadeusz Walkowicz Pogawędka, Tadeusz Walkowicz Zakończenie szkoły, Tadeusz Walkowicz Wieża dzwonu, Tadeusz Walkowicz Lunch, Tadeusz Walkowicz Domy Hanoi, Tadeusz Walkowicz Domy Hanoi, Tadeusz Walkowicz Domy Hanoi, Tadeusz Walkowicz Uliczny sprzedawca, Tadeusz Walkowicz Młoda para, Tadeusz Walkowicz Grają w karty, Tadeusz Walkowicz Czerwony most, Tadeusz Walkowicz Teatr Lalek Wodnych, Tadeusz Walkowicz Pokaz , Tadeusz Walkowicz Pokaz , Tadeusz Walkowicz
Pokaz , Tadeusz Walkowicz Zespół lalkarzy , Tadeusz Walkowicz 7.01.2013r. W drodze do Zatoki Ha Long, Tadeusz Walkowicz W drodze do Ha Long, Tadeusz Walkowicz Rzeka Czerwona, Tadeusz Walkowicz Zabudowania , Tadeusz Walkowicz Groby na polach ryżowych , Tadeusz Walkowicz Ceramika, Tadeusz Walkowicz Sklepik, Tadeusz Walkowicz Koniec lekcji, Tadeusz Walkowicz Zatoka Ha Long - port, Tadeusz Walkowicz Zatoka Ha Long - port, Tadeusz Walkowicz Zatoka Ha Long, Tadeusz Walkowicz Tu trzeba wejść - 520 stopni, Tadeusz Walkowicz Statki na zatoce, Tadeusz Walkowicz Zatoka, Tadeusz Walkowicz Pływające wioski, Tadeusz Walkowicz Sprzedawca z łodzi, Tadeusz Walkowicz Skały, Tadeusz Walkowicz Jaskinia, Tadeusz Walkowicz Świątynka w grocie, Tadeusz Walkowicz W jaskini, Tadeusz Walkowicz W jaskini, Tadeusz Walkowicz W jaskini, Tadeusz Walkowicz W jaskini, Tadeusz Walkowicz Widok z góry, Tadeusz Walkowicz Market na łodzi, Tadeusz Walkowicz Bar, Tadeusz Walkowicz Zatoka ze szczytu, Tadeusz Walkowicz Zatoka ze szczytu, Tadeusz Walkowicz 8.01.2013r. Płyniemy do małp, Tadeusz Walkowicz Tunel, Tadeusz Walkowicz .Małpki, Tadeusz Walkowicz Zatoka i wyspy, Tadeusz Walkowicz Pływające wioski, Tadeusz Walkowicz Zatoka i wyspy, Tadeusz Walkowicz Zatoka i wyspy, Tadeusz Walkowicz W porcie, Tadeusz Walkowicz Bar, Tadeusz Walkowicz 9.01.2013r. Plan My Son, Tadeusz Walkowicz Grupa B, Tadeusz Walkowicz Bibioteka - kuchnia, Tadeusz Walkowicz Rzeźbienia , Tadeusz Walkowicz Świątynia, Tadeusz Walkowicz Grupa A 1, Tadeusz Walkowicz Sposób łączenia, Tadeusz Walkowicz Pismo Czamów, Tadeusz Walkowicz Czeka na odnowienie, Tadeusz Walkowicz Grupa F, Tadeusz Walkowicz 10.01.2013r. Hotel na przedmieściach Hoi An, Tadeusz Walkowicz Jedwabniki, Tadeusz Walkowicz Młode, Tadeusz Walkowicz W fabryce jedwabiu - nić, Tadeusz Walkowicz Sprzedawca owoców, Tadeusz Walkowicz Japoński mostek, Tadeusz Walkowicz Ulice Hoi An, Tadeusz Walkowicz Ulice Hoi An, Tadeusz Walkowicz Ulice Hoi An, Tadeusz Walkowicz Dom zgromadzeń, Tadeusz Walkowicz Dziedziniec, Tadeusz Walkowicz Remowacja złotem, Tadeusz Walkowicz Malowidła, Tadeusz Walkowicz Rzeźbione krzesła, Tadeusz Walkowicz Port, Tadeusz Walkowicz Ulice Hoi An, Tadeusz Walkowicz Ulice Hoi An, Tadeusz Walkowicz Uliczny sprzedawca, Tadeusz Walkowicz Sprzedawca, Tadeusz Walkowicz Sprzedawca, Tadeusz Walkowicz Szewc, Tadeusz Walkowicz Nad morzem , Tadeusz Walkowicz 11.01.2013r. Stacja paliw, Tadeusz Walkowicz Targ w Hoi An, Tadeusz Walkowicz Mięso, Tadeusz Walkowicz Targ w Hoi An, Tadeusz Walkowicz Targ w Hoi An, Tadeusz Walkowicz Obiad na ulicy, Tadeusz Walkowicz 12.01.2013r. Jedziemy do Danang, Tadeusz Walkowicz Danang, Tadeusz Walkowicz Danang, Tadeusz Walkowicz Muzeum Czamów w Danang , Tadeusz Walkowicz Słoń, Tadeusz Walkowicz Figura, Tadeusz Walkowicz Twarz, Tadeusz Walkowicz Inna figura, Tadeusz Walkowicz Rzeźby, Tadeusz Walkowicz Ulice Danang, Tadeusz Walkowicz Ulice Danang, Tadeusz Walkowicz Budynki, Tadeusz Walkowicz Budynki, Tadeusz Walkowicz Droga na przełęcz, Tadeusz Walkowicz Bunkry z czasów wojny, Tadeusz Walkowicz Grobowiec Cesarza Minh Manga - wejście, Tadeusz Walkowicz Wewnątrz, Tadeusz Walkowicz Następne przejście (, Tadeusz Walkowicz Następne przejście (, Tadeusz Walkowicz W tle grobowiec Cesarza, Tadeusz Walkowicz Powrót, Tadeusz Walkowicz Ozdobne wazy, Tadeusz Walkowicz Wejście do Purpurowego Zakazanego Miasta, Tadeusz Walkowicz Armaty, Tadeusz Walkowicz Idziemy dalej, Tadeusz Walkowicz Zdobienia, Tadeusz Walkowicz Zdobienia, Tadeusz Walkowicz Następne zabudowania, Tadeusz Walkowicz Nikt nie chce jechać, Tadeusz Walkowicz Wejście, Tadeusz Walkowicz Na moście do Zakazanego Miasta, Tadeusz Walkowicz Pagoda Thien Mu, Tadeusz Walkowicz Płyniemy do hotelu, Tadeusz Walkowicz 13.01.2013r. Sajgon - ulice , Tadeusz Walkowicz Tay Ninh - kościół oryginalnej wietnamskiej religii, kaodaizmu, Tadeusz Walkowicz Modlitwa, Tadeusz Walkowicz Modlitwa, Tadeusz Walkowicz Widok z przodu świątyni, Tadeusz Walkowicz Na szczycie świątyni, Tadeusz Walkowicz Tunele Cu Chi, Tadeusz Walkowicz I tym się zamaskuje, Tadeusz Walkowicz Wejście do tunelu 50x70 cm, Tadeusz Walkowicz Sandały z opon, Tadeusz Walkowicz Wchodzę do tunelu 70 x 100 cm, Tadeusz Walkowicz Tapioka, Tadeusz Walkowicz Plantacja kauczukowca, Tadeusz Walkowicz Kauczuk, Tadeusz Walkowicz 14.01.2013r. Pałac Prezydencki, Tadeusz Walkowicz Gabinet prezydenta, Tadeusz Walkowicz Dywan, Tadeusz Walkowicz Helikopter na dachu, Tadeusz Walkowicz Najwyższy budynek Sajgonu, Tadeusz Walkowicz Katedra Notre Dame , Tadeusz Walkowicz Opera, Tadeusz Walkowicz Pani rozdaje programy, Tadeusz Walkowicz Ratusz miejsk, Tadeusz Walkowicz Lunch, Tadeusz Walkowicz Slamsy, Tadeusz Walkowicz Węzeł kabli, Tadeusz Walkowicz Tadeusz Walkowicz Zdobienia, Tadeusz Walkowicz Zdobienia, Tadeusz Walkowicz Zdobienia, Tadeusz Walkowicz Modlitwy, Tadeusz Walkowicz Lunch, Tadeusz Walkowicz Fabryka wyrobów z laki, Tadeusz Walkowicz Wyroby, Tadeusz Walkowicz Wyroby, Tadeusz Walkowicz Sajgon na pożegnanie, Tadeusz Walkowicz

Przebieg wycieczki na mapie

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Wietnam - 2013r.

Dodano: 2017-04-19 11:45:59

Komentarze

Wysłano: 2017-04-19 20:09:06

Bardzo kolorowo i ciekawie jak zawsze, unikatowo!

krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki
FotoAnia.pl - fotoblog z fotografią dziecięcą

Wysłano: 2017-04-19 21:03:52

Kawał świata już przemierzyłeś. Poczytałam, łyknęłam deczko tej egzotyki,dzięki za dokładny,jak zawsze,opis.

Piękna nasza Polska cała...

Wysłano: 2017-04-19 22:21:59

' Danusia' napisał(a):
Kawał świata już przemierzyłeś. Poczytałam, łyknęłam deczko tej egzotyki,dzięki za dokładny,jak zawsze,opis. [/cytuj

To prawda ,k

ł świata już przemierzyłeś. Poczytałam, łyknęłam deczko tej egzotyki,dzięki za dokładny,jak zawsze,opis. [/cytuj

To prawda ,kawał świata przemierzyłeś.

Wysłano: 2017-04-20 10:08:42

Dziękuje Wam za wizytę w Wietnamie. Rozbiąc nową relacje wróciły wspomnienia. Bardzo ciekawa wycieczka od Kambodży Wspaniali ludzie, zabytki i jedzonko W barze na ulicy.

Pozdrawiam Tadek.

Polecam Moje następne wycieczki.

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Rosa Pensjonat
Bobolin
Ceny od 50.00 PLN
Polecamy:
JuraPark Bałtów
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook