Turystyczna Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido wieża wyciągowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W sobotę zwiedzaliśmy Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu, która dla turystów w obecnej formie została udostępniona w 2007 roku i stale się rozwija turystycznie, ulepszając swą ofertę. Dziś to jedyna kopalnia węgla kamiennego nie tylko w Polsce, ale i Europie, do której każdy może zjechać i przejść się wydrążonymi w skale chodnikami, poznając trudną pracę górników. Zwiedzanie Kopalni to świetna przygoda, podczas której czekają atrakcje, ale i spora dawka ciekawej wiedzy.

Historia Kopalni

koło zamachowe
koło zamachowe

Rozwój kolei na Śląsku w XIX wieku, sprawił, że poszedł za tym również rozwój przemysłu. Tak oto w 1855 roku hrabia Guido Henckel von Donnersmarck - śląski magnat i przemysłowiec założył w Zabrzu kopalnię węgla kamiennego, która została nazwana Guido od jego imienia. Początkowo Szyb Concordia, przemianowany później na Guido, systematycznie był zagłębiany, mimo trudności - kurzawek oraz zatopienia. Powstawał też w tym czasie Szyb "Kolejowy", którym teraz turyści zjeżdżają do Kopalni.

Po 1945 roku znaczenie kopalni zmalało, a w 1967 roku powstała tu Kopalnia Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300, w której testowano nowe urządzenia i maszyny górnicze, z niewielką ilość wydobycia. W 1982 roku na poziomie 170 m utworzono dla turystów Skansen Górniczy Guido, który w 2007 roku stał się Zabytkową Kopalnią Guido.

Zwiedzanie Kopalni

Kopalnia leży na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, stanowiąc jedną z jego najjaśniejszych gwiazd ! Obiekt należy też do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Zwiedza się tutaj 2 poziomy - 170 m i 320 m, ale 4 lutego 2016 roku zostanie oddany do użytku również 3 poziom - 355 m.

Wieża wyciągowa

Poziom 170

To historyczny poziom Św. Barbary, znajdujący się w najstarszym udostępnionym rejonie Kopalni Guido. Obejmuje on zabytkowe wyrobiska, komory technologiczne oraz stajnie. Miejsca te mają autentyczny klimat i noszą ślady pracy górników, kiedy jeszcze korytarze drążono za pomocą materiałów wybuchowych. Jest też Kaplica Św. Barbary z rzeźbą tej Świętej. Zwiedzanie ubogacają multimedialne projekcje. Dowiadujemy się tutaj również, że w kopalni pracowały konie, jak raz zostały na pasach spuszczone pod szolą (windą), tak już zostawały w kopalni do końca życia, pracując tam kilka lat. Ponoć już po kilku miesiącach pracując w wiecznej ciemności, ślepły.

Poziom 320

Poziom 320 wydrążony został na przełomie XIX i XX wieku. System korytarzy ma tutaj długość około 2,5 km i oferuje kilka niecodziennych atrakcji, w tym kombajny, które coraz szybciej drążą chodniki, przenośniki taśmowe czy jedyną w Europie podwieszaną kolejkę górniczą, która wozi dziś turystów, od 2012 roku. To znamienne, że wszystkie te maszyny i urządzenia nadal działają, a przewodnik na oczach turystów je uruchamia. Dzięki temu można dowiedzieć się nie tylko, jak trudna i niebezpieczna była od wieków praca górników, ale przy tym głośna, przy ciągłym braku światła. Na tym poziomie dostępny jest tez Pub, z pysznym piwkiem Guido!

Poziom 170
Poziom 170

Poziom 355

W lutym 2016 roku udostępniony zostanie kolejny, całkiem nowy dla turystów poziom w Kopalni Guido - 355, usytuowany w najgłębszych zakamarkach Kopalni. Można tu odbyć tzw. szychta czyli dniówka. Każdy otrzyma strój i ekwipunek oraz otrzyma zadanie do wykonania. W tej części Kopalni panuje głęboka cisza, że słychać bicie własnego serca, a otaczająca czerń oświetlana jest tylko niewielkim snopem lampki górniczej. To na pewno jeszcze ciekawsza przygoda i niezapomniane wrażenia. Poziom dostępny będzie dla osób od 18 lat!

dawne stajnie dla koni

W Zabrzu warto też odwiedzić Skanen Górniczy Królowa Luiza oferujący na razie strefę naziemną, ale wkrótce udostępniona zostanie też podziemna sztolnia, najpierw pieszo, a z czasem również z przepływem łódką.

stajnie
poziom 170 Św. Barbary
Pompy
Św. Barbara patronka górników
makieta spuszczanego konia do kopalni
Poziom 320
Kopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana
starszy kombajn na przodku
nowszy kombajn
Kopalnia Guido w Zabrzu Poziom 320
Kopalnia Guido w Zabrzu
pub na poziomie 320 m
dawna łaźnia
Skansen Królowa Luiza
Skansen Królowa Luiza
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Komentarze 11
2016-01-23
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz


25 luty 2016 19:25
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
15 luty 2016 18:35

Słyszałam o tej kopalni,kolejne ciekawe miejsce do zobaczenia na mojej turystycznej mapie życzeń i marzeń.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
02 luty 2016 14:54

To musi być niezapomniana sprawa, ziwedzenie takiej koplani, a od tego miesiąca ma być jeszcze atrakcyjniej... No, no, zazdroszczę Wam.

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
28 styczeń 2016 16:01

Super sprawa i chętnie zobaczę.

Od Wieliczki lubię kopalnie...

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
28 styczeń 2016 08:16

To zachęcam Marianie 🙂

 

Avatar użytkownika marian
marian
27 styczeń 2016 23:45

Ciekawa wycieczka.Niestety mi jeszcze nie było dane  tam być.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
27 styczeń 2016 11:18

Dziękuję Wam 🙂

Lechna
27 styczeń 2016 11:15

ciekawa ta kopalnia , pokazowa dla turystów  

Avatar użytkownika violus
violus
26 styczeń 2016 20:09

Fantastyczna wycieczka,tyle razy wybierałam się tam i widzę że warto .

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
25 styczeń 2016 19:42

Dzięki 🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
25 styczeń 2016 18:51

Fajna ciekawa wycieczka, również miałem okazję tam być i bardzo mi się podobało. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wieża wyciągowa w Zabrzu

Wieża wyciągowa w Zabrzu

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024