Kirkut w Łodzi

Kirkut w Łodzi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kirkut w Łodzi to największy cmentarz żydowski w Polsce, spoczywa tu około 230 tys. Żydów. W momencie gdy powstawał, był największy w Europie, obecnie wielkością przewyższa go kirkut w Berlinie. Łódzki kirkut przy ul. Brackiej powstał w 1892 roku, najpierw służył jako miejsce pochówku ofiar epidemii cholery, miejsce spoczynku zaleźli tu również pomordowani w łódzkim getcie.

Kirkut w Łodzi robi niemałe wrażenie, otacza go ceglany mur, głowna brama prowadzi od ul. Chryzantem, ale od lat jest nieczynna, obecnie wchodzi się przez boczną furtę przy ul. Brackiej. Za cmentarnym ogrodzeniem znajduje się Dom Przedpogrzebowy, brama wewnętrzna, a dalej rozpoczyna się niespotykana gdzie indziej gąszcz macew. Są zwykłe nagrobki, również współczesne, ale tych jest mało. Wiekszość z nich pamięta XIX i początek XX wieku.

Kirkut w Łodzi
Kirkut w Łodzi

Są to w większości zwykłe macewy, z napisami hebrajskimi i innymi chyba, nie znam się na tyle, w każdym razie na wiekszości nie mozna odnaleźć dat, a część z nich ma daty zupełnie inne niż na naszych grobach, bowiem w kalendarzu żydowskim rachuba lat zaczyna się od dnia stworzenia świata, które wg Żydów nastąpiło 7 października 3761 p.n.e., stąd np. w roku 2014 trwa żydowski rok 5774/5775. Na cmentarzu pojawiają się właśnie daty 4 tys. ileś tam. Taka ciekawostka!

Poza zwykłymi macewami są bardziej okazałe mauzolea. Najznakomitsze należy do Izraela Poznańskiego, w którym widać groby jego i żony, to ten sam, który zbudował łodzką fabrykę tkanin, dziś słynne centrum Manufaktura, obok której stoi jego Pałac - Muzeum Historii Miasta Łodzi. Obok wznoszą się grobowce Jarocińskich, Hertzów, Prussaków i in­nych łódzkich przemysłowców.

Kirkut w Łodzi
Kirkut w Łodzi

Od kilku lat cmentarz żydowski w Łodzi jest objęty ochroną, by uchronić go od zagłady, część nagrobków jest remontowana, część zachaszczona jest porządkowana, nawet w czasie Święta 11 listopada trwały tam prace. Ale pracy naprawdę sporo, bo teren ogromny, a część macew już została obalonych, czy to przez łobuzów, czy też ząb czasu... Polecam to miejsce...

Zapomniałam dodać, kirkut jest zamknięty w soboty i święta żydowskie. Wstęp jest płatny 6 zł, ale jak my byliśmy to nie spotkalismy nikogo na terenie cmentarnym kto by pobierał opłaty, była za to duża wycieczka żydowskiej młodzieży, która przyjechała zza granicy aż 3 autokarami!

Macewy
Mauzoleum Poznańskiego
Mauzoleum Poznańskiego
obalona macewa
Cmentarz zydowski w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi
miejscami kirkut jest zachaszczony
Brama wewnętrzna
Dom Przedpogrzebowy
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Komentarze 8
2014-11-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
14 listopad 2014 15:16

Niewiem czy atrakcja czy nie. Trudno oceniać cmentarz.Trudno pisać czy sie podoba czy ? Ale stare cmentarze stare nagrobki są wart ich zobaczenia , mają coś i przyciągają wzrok. Również takie miejsca odwiedzam w różnych sytuacjach. Aby jak najwięcej jako zwiedzanie.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
14 listopad 2014 09:33

Nasze dzieci cmentarzami też nie były zachwycone, oj nie 🙂 No ale zawsze tłumaczę im że są "atrakcje" dla każdego, one mają Experymentarium, my cmentarz, itp. na takie nasze dość intensywne zwiedzanie to cały czas jest siła negocjacji 😉 No Dominiczka snuła się za nami po kirkucie, pilnowała odstępu stałego, żeby dać nam do zrozumienia że jest niezadowolona, cóż 🙂

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
14 listopad 2014 09:09

Niestety, moja rodzinka nie przepada za tego typu "atrakcjami", ale mi się to podoba, patrząc na ten cmentarz okiem turysty. Fajne fotki, pokazujące, że jest to bardzo ciekawe miejsce. Takie "inne".

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 listopad 2014 08:17

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dziękuję Wam, ja z kolei z czerwoną cegłą, bardzo mi Łódź przypadła do gustu i serio nie wiem, czemu nie jest w ogóle uważana za turystyczną, a najwieksze zdziwienie, to ceny noclegów - tańsze w weekendy i w lipcu i sierpniu, pierwszy raz takie coś widziałam 🙂 O cmentarz teraz dbają, tylko bardzo duży obszar i nie jest to łatwe. Chyba wcześniej go dewastowano i rozkradano, a do tego nieźle zarósł, dlatego trochę to trwa aż go oporządzą, ale pozytywne wywarł wrażenie pod tym względem. Pod innymi oczywiście także, piękne miejsce, i tak wielu Żydów właśnie dało początek Łodzi, w tym Izrael Poznański [/cytuj]

    Jak piszesz Aniu o łódzkich  Żydach , kirkucie - od razy przypomina mi się  obowiązkowa lektura szkolna , powieść "Ziemia obiecana". To wlaśnie, na kartach powieści opisana jest  historia rozwoju  XIX wiecznego kapitalizmu w Łodzi . Powstawanie fabryk włókienniczych ; losy  bohaterów osadzone w ówczesnych łodzkich realiach . Rodzące się fortuny nielicznych oraz niełatwe losy tych , którzy z oklicznch terenów ściągali gromadnie do miasta jako tej tytułowej...Ziemi obiecanej .

    Dziś na cmentarzach szuka się nagrobków osób  żyjących wtedy , gdy  Łódź z prowincjonalnego miasteczka , zmieniała się w ogromny ośrodek przemysłu włókienniczego.

   Dobrze , że pokazałaś kirkut . Nigdy w Łodzi nie byłam na dłużej ; zawsze tylko przejeżdzałam ....

  

Ostatnio edytowany: 2014-11-14 08:18

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
14 listopad 2014 07:41

Dziękuję Wam, ja z kolei z czerwoną cegłą, bardzo mi Łódź przypadła do gustu i serio nie wiem, czemu nie jest w ogóle uważana za turystyczną, a najwieksze zdziwienie, to ceny noclegów - tańsze w weekendy i w lipcu i sierpniu, pierwszy raz takie coś widziałam 🙂 O cmentarz teraz dbają, tylko bardzo duży obszar i nie jest to łatwe. Chyba wcześniej go dewastowano i rozkradano, a do tego nieźle zarósł, dlatego trochę to trwa aż go oporządzą, ale pozytywne wywarł wrażenie pod tym względem. Pod innymi oczywiście także, piękne miejsce, i tak wielu Żydów właśnie dało początek Łodzi, w tym Izrael Poznański

Avatar użytkownika marian
marian
14 listopad 2014 07:14
Dobrze ze zaczynają dbać o cmentarz.Jeśli chodzi o mnie nigdy w Łodzi nie byłem ale kojarze te miasto z teatrem i żydami.
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
14 listopad 2014 06:33

Niesamowite miejsce. Do tej pory nie kojarzyłam Łodzi z miejscem związanym z Żydami,a jednak tak przecież było. Zapomina sie o tym,kto dał podwaliny łódzkiemu włókiennictwu. Z datami -nieznana mi ciekawostka.

Avatar użytkownika Ela
Ela
13 listopad 2014 21:20

Miejsce niesamowite. Ale aż się ciśnie pytanie czemu nikt o nie nie dba?Robi wrażenie. Pięknie pokazane na twoich zdjęciach.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024