Zamek w Toszku.

Zwiedziłem i oceniam na:
(4.0)
głosów: 6
A odwiedziłeś w pobliżu również?
Zamek w Toszku.
Zamek w Toszku.
Przewiń do galerii

Relacja z wycieczki

Gród w Toszku powstał w X wieku, jako gród drewniano-ziemny. W XII wieku została utworzona kasztelania, o czym poświadczają wzmianki z roku 1222 oraz późniejsze zapiski wymieniające kolejnych trzech kasztelanów: Jakuba, Jaksę i Zwigora.
Zamek murowany powstał na przełomie XIV i XV wieku, wzniesiono wtedy mury otaczając dość nieregularnie znaczny obszar wzgórza. Od północy i zachodu biegły prostopadłe do siebie odcinki muru, a murem biegnącym po łuku od południa i wschodu był zamknięty dziedziniec. Wjazd prowadził od strony wschodniej przez przerzucony nad przekopaną fosą most. Do bramy prowadziło wysunięte znacznie w stronę fosy przedbramie.
Zamek przez jakiś czas był siedzibą książąt piastowskich z opolskiej linii.
W okresie rozbicia dzielnicowego gród kasztelański w Toszku należał do kolejnych książąt śląskich. Największe znaczenie zamek w Toszku osiągnął w okresie panowania księcia toszeckiego Przemysława w XV wieku, który odbudował zamek po zniszczeniach spowodowanych przez najazdy husyckie, a z zamku uczynił swoją stałą rezydencję.
Po bezpotomnej śmierci Jana II Dobrego w 1532 roku zamek toszecki wraz z księstwem opolsko – raciborskim przeszedł jako lenno królów czeskich w ręce Habsburgów.
Habsburgowie wydali zamek w zastaw Fryderykowi von Redernowi w 1557 roku, a następnie Jerzemu Fryderykowi Redernowi, który w 1592 roku wykupił zamek wraz z Toszkiem i Pyskowicami. Po pożarze zamku w 1570 roku zamek został odbudowany i rozbudowany w stylu renesansowym, dobudowano zabudowania mieszkalne do budynku bramnego. Na zamku toszeckim Redernowie panowali do śmierci Jerzego II Rederna w 1637 roku.
W okresie 1638 – 1707 zamek był w posiadaniu rodu Colonnów. Zamek zawdzięcza im kolejny okres świetności, dzięki zasadniczej jego przebudowie w latach 1650 – 1666, co do dnia dzisiejszego upamiętnia inskrypcja nad bramą o treści: CASPAR COMES COLONNA 1666. W efekcie dobudowy zamek obronny przemienił się w wygodną rezydencję magnacką, która nie miała sobie równych w tej części Górnego Śląska.
W 1791 roku zamek kupił baron Adolf von Eichendorff, pan na Łubowicach i ojciec wielkiego poety romantycznego Josepha von Eichendorffa. Zamek tylko przez 6 lat pozostawał własnością Eichendorffów, ale wywarł ogromne wrażenie na przyszłym poecie w jego najwcześniejszych latach życia. Wspominany przez niego w jego utworach „zamek ów na wzgórzu ciszy” jest właśnie toszeckim zamkiem, poeta przebywał w nim w dzieciństwie wiele razy.
Baron von Eichendorff sprzedał zamek w 1797 roku hrabiemu Franciszkowi Adamowi Gaschinowi. Jego właścicielami stali się Gaschinowie (w okresie 1797 – 1840), z którymi wiąże się toszecka legenda o złotej kaczce. W 1811 roku na zamku wybuchł pożar, który doszczętnie strawił zabudowania mieszkalne. Starająca się wydostać z płomieni Gizela Gaschin, żona ówczesnego właściciela zamku Leopolda Gaschina, zdołała zabrać złotą kaczkę siedzącą na 11 złotych jajkach, by w trakcie ucieczki zakopać ją w podziemnym przejściu. Wkrótce hrabina Gizela zmarła, a złotej kaczki dotąd nie odnaleziono.
Po wielkim pożarze zamek pozostał ruiną, a Gaschinowie wybudowali sobie w Toszku pałac, wykorzystując materiały budowlane zniszczonego zamku. W 1840 roku ruiny zamku zostały sprzedane. W latach dwudziestych hrabia Kurt Hubert Guradze przekazał go w użytkowanie młodzieży, a w rękach rodziny Guradze zamek znajdował się do II wojny światowej.
Po II wojnie światowej zamek pozostawał malowniczą ruiną. W latach 1957 – 1963 został częściowo odbudowany, stając się odtąd siedzibą toszeckich placówek kultury, ostatnio Centrum Kultury ,,Zamek w Toszku''. Na zbudowanej scenie na dziedzińcu zamku odbywają się różne imprezy kulturalne, które zachęcają do odwiedzin zamku. Znajduje się także tam kawiarnia, ogródek piwny, a w baszcie, którą można zwiedzać jest muzeum.

Więcej informacji o zamkach (nie tylko o tym ) znajdziesz na http://www.zamkipolskie.com/

Zdjęcia z wycieczki

Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Zamek w Toszku., Marek Weber
Zamek w Toszku., Marek Weber
Marek Weber
Marek Weber
Zamek w Toszku.

Dodano: 2008-08-30 15:37:29

Komentarze

Wysłano: 2008-08-31 13:31:00
Świetne miejsce,do tego ciekawa historia:-)

Dodaj odpowiedź

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Lublin
Ceny od 35.00 PLN
Polecamy:
JuraPark Bałtów
Zwiedzaj Świat
Hotele Karpacz
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Stwórz Twój przewodnik PDF
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook