Jarków - ogród japoński - relacja z wycieczki

Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Czas trwania podróży w dniach: 1

Nasza wyprawa to okolice Kudowy Zdrój ,pogoda dopisała w okolicy dużo ciekawyc miejsc

Trasa: Jarków » Kudowa Zdrój » Szczytna

Tagi: samochodowa, łatwa, tania, rodzinna
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński
Jarków - ogród japoński

Mamy ciepły wrzesień to trzeba korzystać z okazji i wyruszamy w nasze oklice by spędzić miło czas.

Ogród Japoński w Jarkowie oddalonym 6 km na południe od Kudowy Zdroju jest jednym z dwóch udostępnionych do zwiedzania ogrodów japońskich w Polsce (drugi znajduje się we Wrocławiu).

Został otwarty w 2003 r., choć pierwsze, związane z nim prace miały miejsce już w 1980 r. Na jego potrzeby zmieniono ukształtowanie terenu, wybudowano sztuczne kaskady i zbiorniki wodne, ułożono kamienie i posadzono kilkaset roślin.

Autorem założenia i jego wykonawcą jest właściciel terenu Edward Majcher.

Na powierzchni ok. 1000 m² oprócz egzotycznych dla naszej szerokości geograficznej, wypielęgnowanych roślin, m.in. lilii, drzewek bonsai czy słynnej japońskiej wiśni sakure, można podziwiać małą architekturę ogrodową, m.in. kamienne latarnie oraz kamienne przedstawienia Buddy.

Spacer w takim otoczeniu, po znakomicie utrzymanych alejkach, na których rozbrzmiewają ciche pieśni wietrznych dzwonków koi nerwy, wycisza i wprawia w pogodny nastrój.

Piękno i właściwości ogrodu docenił w 2000 r. miesięcznik „Ogrody”, a także wielu przybywających tu turystów z Japonii.

Kudowa Zdrój - miasto uzdrowiskowo-turystyczne w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim w powiecie kłodzkim. Leży na wysokości 400 - 480 m n.p.m.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1354. Wieś, która dała początek miastu nazywała się Lipolitov a następnie Chudoba.

W XVII wieku odkryto źródła leczniczych o zróżnicowanym składzie chemicznym. Wody kudowskie cieszyły się znaczną renomą,ale pierwsze urządzenia zdrojowe wzniesiono dopiero pod koniec XVIII wieku. Większe znaczenie odgrywało wówczas tkactwo chałupnicze, którym trudniła się większość mieszkańców.

W 1783 roku uzdrowisko zakupiła spółka lekarzy, która przystąpiła do jego rozbudowy. W 1795 roku wzniesiono nowe łazienki i dom gościnny.
W 1798 roku miejscowa gmina braci czeskich wzniosła
na Wzgórzu Kaplicznym swój kościół (pierwszy w hrabstwie kłodzkim i jeden z nielicznych na Śląsku). W tym też czasie w okolicy rozwijało się hutnictwo żelaza.

W 1813 roku właścicielem Kudowy Zdroju został hr. F.W. von Götzen, generalny gubernator Śląska. Przyczynił on się znacznie do rozbudowy uzdrowiska, zakładając w 1813 roku park i promenadę.
W 1820 roku wzniesiono pawilon do kąpieli gazowych.

W połowie XIX wieku Kudowa zostaje uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej w 1905 roku.

Do 1945 roku miasto nosiło niemiecką nazwę Bad Kudowa. W 1945 pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Czechosłowacka toczył sie spór graniczny, miedzy innymi o Kudowa.
Prawa miejskie otrzymuje w 1945 roku.

W okresie wojny przy zakładach włókienniczych (wówczas
zbrojeniowych) w Zakrzu działał obóz pracy, stanowiący filię Gross-Rosen.
Po wojnie uzdrowisko znacznie się rozbudowało, podobnie jak
przemysł włókienniczy, na potrzeby którego wzniesiono nową dzielnicę mieszkaniową.

W Kudowej organizowane są Festiwale Moniuszkowskie nawiązujące do pobytu kompozytora Stanisława Moniuszki w tym kurorcie.
Ponadto jest dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, rezerwat Błędne Skały), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów.

Zamek Szczytnik

Powstał w latach 1832-38, wkomponowany w skały górujące nad Szczytną. Przy zamku znajduje się punkt widokowy - skąd roztacza się wspaniała panorama gór na Obniżenie Dusznickie, gdzie położona jest Szczytna. Zamek otoczony jest suchą fosą, murami obronnymi, ma wspaniałą Salę Rycerską, piękną kaplicę, w której regularnie odprawiane są msze święte. Większa część zamku jest siedzibą Państwowego Domu Pomocy Społecznej "Zamek Z tego względu całości budowli nie można zwiedzać. Dostępne jest jednak piękne, zadbane otoczenie i kaplica wraz z wieżą, będące jednym skrzydłem zamku, własnością ojców Misjonarzy Świętej Rodziny. Warto też przejść Drogę Krzyżową prowadzącą przez tereny leśne przy zamku /biegnie tędy również szlak pieszy prowadzący do Polanicy Zdroju/. Ta kalwaria wyróżnia się oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.

Inne wycieczki Krajtrotera

Pałac Moszna

(4.8) głosów: 12
Twoja ocena: Zaloguj się
Przepiękny pałac,do zwiedzania , interesująca architektura,ciekawa historia, ładny park,ponoc najładniejszy pałac w polsce i to prawda bardzo urokliwy ma swój klimat...

Karpacz - dziki wodospad

(4.7) głosów: 6
Twoja ocena: Zaloguj się
Nasz pomysł na wycieczke zapadł czysto przypadkowo woda woda w Karpaczu już byliśmy ale wodospadu nie widzieliśmy...
To jest tylko wycinek dyskusji z forum. Przejdź na forum o tym temacie
Autor Wiadomość
Wysłano: 2012-03-19 14:46:25

Super :)

Wysłano: 2012-03-19 14:37:46

Rewelacja!


(12100 kilometrów)
Wyślij wiadomość
Wysłano: 2011-09-28 21:40:41

Ciekawe miejsce i bardzo ładne zdjęcia :)


Opinie o hotelach

Konkurs Lato z Polską

Logo Lato z Polską
Do wygrania noclegi w hotelach
FARMA ILUZJI
Nowy park edukacji
i rozrywki
Magiczna atrakcja
dla dzieci i dorosłych
ZOBACZ NIEMOŻLIWE
FotoAnia.pl
Fotografia reklamowa
Portrety
Blog - zdjęcia i porady
Zapraszam!
e-ParkRozrywki.pl
Nowy serwis opisujący
Parki Rozrywki.
Wejdź i oceń
odwiedzone
Parki Rozrywki
Zapraszamy!
Skuteczna reklama

13 tys. odsłon dziennie
na ile dni chcesz

tylko 5 zł dziennie

Społeczność

Posiadamy:
5202 użytkowników,
4152 wycieczek,
137041 zdjęć,
466 miast,
1309 atrakcji,
14123 postów.

Newsletter

Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.

Polecamy noclegi

Domek na wsi

Augustów
Ceny od 30.00 PLN

Chopper Hostel

Wrocław
Ceny od 35.00 PLN

Leśny Dwór

Wolibórz
Ceny od 25.00 PLN

Hotel Fero Lux***

Korbielów
Ceny od 75.00 PLN

SIEDLISKO LEŚNE WRONKA

Ostrowite - Wronka
Ceny od 40.00 PLN

Horyzont

Międzywodzie
Ceny od 30.00 PLN

willa GREEN HOUSE

Gdańsk
Ceny od 45.00 PLN

DOMKI LETNISKOWE ŚLESIN-601766923 i SKORZĘCIN-693023456,

Ślesin-leśna, skorzęcin-dębowa
Ceny od 19.00 PLN

VILLA POD ORZECHEM

Zaniemyśl
Ceny od 28.00 PLN

Marysieńka

Przysucha
Ceny od 20.00 PLN

Noclegi Wytchnienie

Lublin
Ceny od 35.00 PLN

Ostatnio na forum

Trivago

Porównaj na trivago ceny hotele w Gdansku
Polska noclegi
Strona główna | Dodaj nocleg | Kontakt | Biuro prasowe | Regulamin | Cennik | Reklama | Reklama dzienna

Polskie Szlaki 2005 - Turystyka w Polsce, Polska na wakacje czy urlop, noclegi, agroturystyka, turystyczna Polska
Przewodnik, turystyka w Polsce - Turystyka w najlepszym wydaniu