Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Ogrodzieniec, Skarżyce, Morsko - Jura środkowa

Wycieczka rodzinna na środkową Jurę, do atrakcyjnego Ogrodzieńca, Sanktuarium w Skarżycach i Ośrodka w Morsku.

 

Relacja z wycieczki

Ogrodzieniec - Podzamcze

W Ogrodzieńcu spotkała na miła niespodzianka - darmowy parking pod samym zamkiem. Nie wiem czy pozostanie darmowy.

Na zamek nie wchodzimy bo już byliśmy nieraz, Park Miniatur też mamy zwiedzony, ale chcemy pospacerować po okolicy najbliższej. Obchodzimy zamek bokiem, w kierunku Parku Linowego, w którym tłumów nie ma, ale kilku odważnych przechodzi po mostkach i belkach.

Dochodzimy do pierwszych skałek, kilku wspinaczy na skale, kilku instruktorów daje wskazówki swoim podopiecznym, fajne rodzinne hobby.

Idziemy dalej szlakiem kamiennego miasta i dochodzimy do słynnego ostańca widocznego zawsze za zamkiem. Pierwszy raz jesteśmy w tym miejscu, piękny widok na zamek, do tego świetne chmury, tylko wiatr niemiłosierny.

Chcieliśmy iść dalej sprawdzić czy da się zamek obejść dookoła, ale wózek nam trochę przeszkadzał, ale Dominika, choć leniwa jest, nieźle sobie dawała radę. Myślę że za rok będzie można już fajnie zwiedzać, bez wózka. Natalia skacze po skałach niczym sarenka, aż adrenalina mi podskakuje i zaciska gardło, trudno ją utrzymać w ryzach :)

Na dziedzińcu zamkowym akurat jakaś impreza wojskowa, zresztą całe lato odbywają się tu imprezy plenerowe. Spod zamku oglądamy też z daleka Górę Birów i Gród, byliśmy tam dość dawno, jestem ciekawa jakie zmiany, ale tym razem nie zajrzymy.

Nala jeszcze robi przejażdżkę na koniu, oczywiście wybiera największego, miłość jej życia. Szybki posiłek pod zamkiem - fajne ceny - 3 zł za ogromną pajdę ze smalcem i np. 12 zł za placek po węgiersku.

Skarżyce

W Skarżycach (dzielnicy Zawiercia) zatrzymujemy się koło Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej. Ładny, oryginalny kościół Św. Trójcy i Św. Floriana pochodzi z XVI wieku (ul. Skarżycka). Świątynia stanowi Sanktuarium od 1999 roku a kultem otoczony jest tutaj obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczony w lewym ołtarzu bocznym.

W Skarżycach znajduje się też słynny Okiennik Wielki - charakterystyczny ostaniec z otworem niczym oknem. Poniżej tego okna, o wielkości około 7 m, widnieje wejście do jaskini, którą ponoć 50 tys. lat temu zamieszkiwali neandertalczycy.

Morsko

Dość uciążliwy dojazd do Morska nie zniechęcił nas do odwiedzenia tego miejsca. Właściwie od ostatniego razu, jakieś 6 lat temu, niewiele się tu zmieniło. Ośrodek Wypoczynkowy Morsko, usytuowany na szczycie wzniesienia, posród drzew, jest bardzo fajny, ale troche czas się tutaj zatrzymał. Są konie, basen, korty, ale np. plac zabaw pozostawia wiele do życzenia. Jest też od lat wyciąg narciarski, na większym i mniejszym stoku. Zamek Bąkowiec zarasta coraz bardziej.

Włodowice

Zmierzając z Morska do domu, nieopodal Zawiercia trafiamy na Włodowice - zapomniana wioska z ruinami spalonego pałacu (grożą zawaleniem) i całkiem ładnym kościołem Św. Bartłomieja, w którym znajdują się relikwie 4 męczenników.

Więcej moich zdjęć na Fotoblogu

Zdjęcia z wycieczki

Kościół we Włodowicach, Anna Piernikarczyk Włodowice - pałac, Anna Piernikarczyk Ośrodek Morsko, Anna Piernikarczyk Anna Piernikarczyk Ciuchcia w Morsku, Anna Piernikarczyk Morsko, Anna Piernikarczyk Szałas w Morsku, Anna Piernikarczyk Wyciąg w Morsku, Anna Piernikarczyk Anna Piernikarczyk Zamek Bąkowiec w Morsku, Anna Piernikarczyk Morsko, Anna Piernikarczyk Okiennik Wielki, Anna Piernikarczyk Anna Piernikarczyk Kościół p.w. św. Floriana i Świętej Trójcy w Zawierciu – Skarżycach, Anna Piernikarczyk Skarżyce, Anna Piernikarczyk Papież pod Sanktuarium w Skarżycach, Anna Piernikarczyk Sanktuarium w Skarżycach, Anna Piernikarczyk Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej, Anna Piernikarczyk Park Miniatur Ogrodzieniec, Anna Piernikarczyk Anna Piernikarczyk Gród na Górze Birów, Anna Piernikarczyk Ogrodzieniec, Anna Piernikarczyk AdrenaLinaPark, Anna Piernikarczyk Zamek Ogrodzieniec, Anna Piernikarczyk
Podzamcze, Anna Piernikarczyk Zamek w Podzamczu, Anna Piernikarczyk Ostańce, Anna Piernikarczyk Zamek w Podzamczu, Anna Piernikarczyk Ogrodzieniec, Anna Piernikarczyk Anna Piernikarczyk Podzamcze, Anna Piernikarczyk Skalne miasto w Ogrodzieńcu, Anna Piernikarczyk Dominiśka na szlaku, Anna Piernikarczyk Wspinaczka na Jurze, Anna Piernikarczyk Wspinaczka, Anna Piernikarczyk Jura Krakowsko-Częstochowska, Anna Piernikarczyk

Przebieg wycieczki na mapie

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Ogrodzieniec, Skarżyce, Morsko - Jura środkowa

Dodano: 2011-07-25 13:27:00

Komentarze

Gość
Wysłano: 2011-07-25 20:58:33

Tak to pięknie pokazałaś, że aż chce się tam być. Dzięki. Pozdrawiam.

Wysłano: 2011-07-25 21:00:23

:) Polecam się na przyszłość :) Dzięki

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Wysłano: 2011-07-25 21:15:18

Oj, Pojechałoby się na Jurę.

Wysłano: 2011-07-25 21:28:17

właśnie sobie przypomniałam, że już wieki nie byłam w Ogrodzieńcu, wypadałoby odwiedzić stare kąty znów ... bo już zapomniałam jak tam ładnie ... 

a sanktuarium w Skarżycach widziałam już 3 razy i w czasie żadnego z tych pobytów nie udało mi sie wejść do środka, a bardzo mnie interesuje jak wygląda to wnętrze .... 

Wysłano: 2011-08-06 22:19:13

Aniu, a ktory to ten darmowy parking w Ogrodziencu i to w okolicy zamku, bo ja  zawsze płace i bezpłatnych tam niestety nie zanam, ale licze na info w tej kwesti:)))

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wysłano: 2011-08-07 10:07:10

Parking dosłownie pod zamkiem, naprzeciw takiej niby knajpki plenerowej z pamiątkami z podrózy, na wysokości tego parku miniatur, po prostu trzeba podjechać do samego zamku i po lewej stronie jest wjazd na parking. Nigdy go nie było, a ostatnio był i był darmowy. Ale nie wiem czy zawsze będzie darmowy, choć wskazywałby na to fakt, że kilka parkingów na prywanych posesjach tym razem było zamkniętych, a Ci co mieli otwarte bardo usuilnie nakłaniali do wjazdu.

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Wysłano: 2011-08-07 21:51:20

Nooo, faktycznie może tamjest, ja zawsze zosawiam autko, na dole, jakos nie mialam odwagi wjechac tym deptakiem(?) a okazuje sie, ze trzeba bylo.Dzieki Aniu za info.:)))

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel ZBYSZKO Goniądz
Goniądz
Ceny od 68.00 PLN
Polecamy:
JuraPark Bałtów
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook