Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Zamki Dolnego Śląska.

Dzień 1. - Zamek Świecie, - Zalew Leśniański - Zamek Czocha

Relacja z wycieczki

Wyjeżdżając na wczasy do Świeradowa Zdroju postanowiliśmy zwiedzić jak zwykle okolice a szczególnie kilka dolnośląskich zamków (czynnych i w ruinie). Ponieważ byliśmy świeżo po obejrzeniu serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" postanowiliśmy tą twierdzę szyfrów czyli zamek Czocha w Leśnej zwiedzić. Po drodze obejrzeliśmy ruiny zamku XIV wiecznego, fundowanego przez księcia Bernarda Świdnickiego w Świeciu. Obecnie ruiny są własnością prywatną o czym informują odnośne tablice, lecz problemów z wejściem na teren ruin niema. Po obejrzeniu ruin pojechaliśmy dalej w kierunku Leśnej. Mijając Leśną dotarliśmy nad zaporę na Kwisie wybudowaną w roku 1905, przy której wybudowana jest najstarsza zawodowa elektrownia wodna w Polsce (1907 r.). Zapora tworzy Jezioro Leśniańskie nad którym położony jest ośrodek kampingowy.
Następnie udaliśmy się do zamku Czocha. Jest to duży kompleks zamkowy. Zamek został wybudowany na przełomie XIII i XIV w. najprawdopodobniej z polecenia króla czeskiego Wacława II choć niektórzy badacze twierdzą, że była to inicjatywa jednego z książąt świdnicko-jaworskich.Ostatnim właścicielem zamku był Ernest von Gutschow, który opuścił zamek w 1945 r. W czasie II wojny światowej w zamku prowadzone były badania przypuszczalnie nad rakietami V-1 i V-2, bronią uranową oraz nowoczesnymi silnikami. Badania te dawały efekt bardzo silnego pola magnetycznego. badania były nadzorowane przez samego von Brauna późniejszego twórcę amerykańskiej broni nuklearnej oraz rakietowej.
Obecnie w zamku znajduje się hotel oraz część muzealna. Ze względu na znaczną dewastację i rozkradzenie wyposażenie części muzealnej nie jest zbyt bogate ale zamek warto zwiedzić. Po zwiedzeniu zamku Czocha wróciliśmy do Świeradowa.

Zdjęcia z wycieczki

Baszta Swiety, Edward Krężel Wnętrze ruin zamku Świecie, Edward Krężel Ruiny zamku Świecie, Edward Krężel Zapora nad jeziorem Leśniańskim wraz z eloektrownią., Edward Krężel Jezioro Leśniańskie, Edward Krężel Zamek Czocha, Edward Krężel Zamek Czocha, międzymurze, Edward Krężel Zamek Czocha, wejście do sali tortur, Edward Krężel Zamek Czocha, cennik kata., Edward Krężel Zamek Czocha, Sypialnia z łożem-zapadnią., Edward Krężel Jezioro Leśniańskie, widok z dziedzińca zamku Czocha., Edward Krężel Zamki Dolnego Śląska., Edward Krężel Wejście do ruin zamku Świecie., Edward Krężel
Zamki Dolnego Śląska.

Dodano: 2008-08-04 13:21:46

Komentarze

Wysłano: 2008-08-04 14:20:33
Takie wycieczki zawsze cieszą się uznaniem ,co tam zamki nad Loarą ,skoro my tu mamy taki swój własny polski raj :-) pozdrawiam !
Wysłano: 2009-05-19 21:54:52
w tym roku postanowilam wybrac sie na taka wycieczke objazdowa a ten opis jeszcze bardziej mnie zachęcil ;)

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Pałac Pakoszów
Piechowice
Ceny od 250.00 PLN
Polecamy:
JuraPark Bałtów
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook