Reszel - zabytkowa perła Warmii - relacja z wycieczki

Reszel - zabytkowa perła Warmii
Reszel - zabytkowa perła Warmii
Czas trwania podróży w dniach: 1
Zapraszam do zwiedzenia pięknego warmińskiego miasteczka. Warto, bo Reszel to wspaniałe wąskie uliczki, secesyjne kamienice, piękne kościoły i gościnni mieszkańcy. To prawdziwa perła Warmii.
Trasa: Reszel

Tagi: samochodowa, łatwa, tania, dla wygodnych
Reszel, kościół p.w. św. Piotra i Pawła
Reszel, kościół p.w. św. Piotra i Pawła
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel
Reszel, kościół p.w. św. Piotra i Pawła
Reszel, kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Zapraszam do zwiedzenia pięknego warmińskiego miasteczka. Warto, bo Reszel to wspaniałe wąskie uliczki, secesyjne kamienice, piękne kościoły i gościnni mieszkańcy. To prawdziwa perła Warmii. Miasto należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. Jest to organizacja non profit, a jej celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie, stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. Reszel (oraz Bisztynek, Biskupiec i Lidzbark Warmiński) przystąpił do tej organizacji w 2004 roku. Zakres współpracy obejmuje m. in. ochronę środowiska, poprawę infrastruktury miejskiej, dbałość o produkty lokalne, turystykę i promocję.

Na zdjęciach ukazałem między innymi:

  • widok na okolice Reszla z zamkowej wieży, kościół farny p.w. św. Piotra i Pawła
  • reszelski ratusz (1815-1816)
  • cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego z XVIII w., do zmiany tytułu w 1963 – kościół p.w. św. Krzyża, zwany też gimnazjalnym
  • reszelskie kamieniczki nieopodal ratusza
  • uliczka wiodąca do zamku biskupów warmińskich

Zabytki Reszla:

Zamek biskupów warmińskich:

Gotycki zamek w Reszlu zaczęto budować w 1350 roku. Przez lata był ważnym ogniwem pierścienia obronnego Prus. W XVI wieku utracił swoje wojskowe znaczenie i stał się myśliwską rezydencją biskupów warmińskich. W 1795 roku zamek zamieniono na więzienie, 27 lat później dobudowano szarą dzwonnicę - dziś siedzibę Galerii Sztuki Współczesnej. Budowlę otaczają mury. Przy zamku znajduje się pomnik Ignacego Paderewskiego. Dodam, że w 1811 roku spalono w Reszlu ostatnią czarownicę w Europie. Warto spojrzeć też w górę na kamienną miniaturę reszelskiego zamku.

Most gotycki:

Most gotycki na rzece Sajnie, zbudowany z cegły w drugiej połowie XIV wieku, odrestaurowany w 2000 roku.

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Reszlu:

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Reszlu został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, jednak już wcześniej istniał w tym miejscu drewniany obiekt. Kościół jest gotycki, orientowany, murowany z cegły na podmurowaniu z kamienia, trójnawowy. Sklepienia gwiaździste pochodzą z lat 1475-76. Ośmiokondygnacyjna wieża została wzniesiona wraz z kościołem. Jej górna kondygnacja i hełm pochodzą z 1837 roku. To wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice. Figury apostołów wewnątrz obiektu pochodzą z Fromborka, zostały podarowane kościołowi reszelskiemu po pożarze w roku 1806, który strawił większość wnętrz świątyni. Po wschodniej stronie kościoła znajduje się plebania, o której najstarsza wzmianka pochodzi z 1444 roku, kilkakrotnie przebudowywana, barokowa, wzniesiona przy średniowiecznym murze obronnym. Po stronie zachodniej klasztor Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny.

Cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego z XVIII w.:

Do zmiany tytułu w 1963 – kościół p.w. św. Krzyża, zwany też gimnazjalnym. Miejsce wspaniałe i magiczne, które dzieli dziedziniec ze szkołą zawodową.

Okolice Reszla to piękne i malownicze tereny. Obłe ukształtowanie terenu czyni to miejsce urokliwym. Wokół mnóstwo lasów i jezior.

Ciekawostki:

Ostatnim aktem jurysdykcji karnej w Reszlu, w wydaniu średniowiecznym, było spalenie na wzgórzu szubienicznym Barbary Zdunk podejrzanej o podpalenie miasta w nocy z dnia 16 na 17 września 1807 roku, w którym spłonęło sześć domostw i zginęło dwoje ludzi. Ciągnący się latami proces sądowy zakończył się 21 sierpnia 1811 roku w Królewcu, skazując oskarżoną na spalenie na stosie. Wyrok wykonał kat sprowadzony z Lidzbarka Warmińskiego, któremu zasugerowano, aby przed zapaleniem stosu obwinioną udusił i tym samym oszczędził jej cierpień. Twierdzi się, że ten sposób egzekucji - przez spalenie na stosie - był ostatnim w Europie.

W Reszlu i okolicach nie ma problemu z noclegiem. Polecam, bo warto zatrzymać się tu na kilka dni i na przykład rowerem (który można wypożyczyć przy zamku) wybrać się na zwiedzanie malowniczych terenów. Nieopodal znajduje się też sanktuarium w Świętej Lipce. A miejsca z noclegami w gospodarstwach agroturystycznych to: Pilec, Leginy, Święta Lipka. Tu można dobrze zjeść i wspaniale wypocząć.

Zapraszam na Warmię!

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.

Inne wycieczki Krajtrotera

Zamek w Reszlu

(4.6) głosów: 7
Twoja ocena: Zaloguj się
Gotycki zamek w Reszlu zaczęto budować w 1350 roku...

Sanktuarium w Krośnie koło Ornety

(4.3) głosów: 16
Twoja ocena: Zaloguj się
Zapraszam do odwiedzenia wspaniałego miejsca, zespołu sakralno-pielgrzymkowego w Krośnie koło Ornety...

Warmia horyzontalnie. Dobrąg i okolice

(3.7) głosów: 7
Twoja ocena: Zaloguj się
Ramsowo to wieś w gminie Barczewo, położona wśród jezior Dobrąg i Dadaj...

Opinie o hotelach

Społeczność

Posiadamy:
4975 użytkowników,
3802 wycieczek,
116435 zdjęć,
436 miast,
1309 atrakcji,
11502 postów.

Newsletter

Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.
FotoAnia.pl
Fotografia reklamowa
Portrety
Blog - zdjęcia i porady
Zapraszam!
Skuteczna reklama

6 tys. odsłon dziennie
na ile dni chcesz

tylko 4 zł dziennie
Wybierz z nami najpiękniejsze atrakcje w Polsce

Polecamy noclegi

Horyzont

Międzywodzie
Ceny od 30.00 PLN

Noclegi Wytchnienie

Lublin
Ceny od 35.00 PLN

DOMKI LETNISKOWE ŚLESIN-601766923 i SKORZĘCIN-693023456,

Ślesin-leśna, skorzęcin-dębowa
Ceny od 19.00 PLN

Osrodek Wypoczynkowy \

Babilon 3
Ceny od 25.00 PLN

Marysieńka

Przysucha
Ceny od 20.00 PLN

Kadyny Country Club Hotel & Spa

Kadyny
Ceny od 110.00 PLN

Chopper Hostel

Wrocław
Ceny od 35.00 PLN

Kłapytówka

Sucha Beskidzka
Ceny od 25.00 PLN

Domek na wsi

Augustów
Ceny od 30.00 PLN

Villa Dolce Vita

Łeba
Ceny od 120.00 PLN

Ostatnio na forum

Trivago

Porównaj na trivago ceny hotele w Gdansku
Polska noclegi
Strona główna | Dodaj nocleg | Kontakt | Biuro prasowe | Regulamin | Cennik | Reklama | Reklama dzienna

Polskie Szlaki 2005 - Turystyka w Polsce, Polska na wakacje czy urlop, noclegi, agroturystyka, turystyczna Polska
Przewodnik, turystyka w Polsce - Turystyka w najlepszym wydaniu