Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna leży we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz niskiej temperaturze i powiewom zimnego powietrza - tak więc nawet latem warto mieć z sobą jakiś ocieplacz.

Relacja z wycieczki

Jaskinia Mroźna w odróżnieniu od większości tatrzańskich jaskiń, nie została wymyta w wapieniu jako tunel przez płynącą tędy wodę, lecz powstała w szczelinie skalnej pochodzenia tektonicznego. Zjawiska krasowe miały tu charakter wtórny jednak wywarły znaczące piętno na obecny wygląd jaskini. Jej szata naciekowa jest uważana za najbogatszą wśród udostępnionych do masowego zwiedzania jaskiń Tatr Polskich.

Do Jaskini Mroźnej prowadzi czarny szlak od Lodowego Źródła (20 min). Jaskinię można zwiedzać w godz. 9.00-16.00, latem do 17.00 - obowiązują bilety wstępu, do nabycia przy wejściu do jaskini w cenie 2,50 zł, ulgowy (dla dzieci) - 2 zł. Nie ma zniżek dla studentów.

Jaskinię odkrył Stefan Zwoliński w 1934 r., ale dopiero po wojnie została ona przystosowana do ruchu turystycznego. W pierwotnym stanie nie dość, że miała bardzo wąskie przejście, to w dodatku była w przeważającej części zamulona. Odkrywca jaskini zbadał początkowo zaledwie 63 m korytarzy; dodatkowe 300 m udostępniono w 1953 r. W jaskini zainstalowano oświetlenie i nie ma do pokonania problemów technicznych. Wąskie korytarze powodują jednak w sezonie duże kolejki, dlatego też trudno spotkać tu prawdziwych gospodarzy - nietoperze - nocka dużego i gacka wielkoucha.

Można za to podziwiać wystrój wnętrza. Początkowe 8 m to sztuczny korytarz, ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska i Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 m, szerokiej na 8 i wysokiej na 10 metrów. Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej, chociaż tych, którzy zwiedzali już jaskinię Raj, Mroźna nie rzuci na kolana. Warto jednak zwrócić uwagę na Zasłonę - brązową polewę na lewej ścianie zaraz za komorą. Reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko powstałe w czasach, gdy dno Kościeliskiej znajdowało się mniej więcej na tym poziomie.

Najładniejszą szatę naciekową można zaobserwować w sąsiedniej salce, którą kończy Ogródek ze sterczącymi stalagmitami. Dalej znajduje się Sala Pochyła, potem ukośna szczelina, Piaskowe Stawki i... wyjście, czyli Komora Wstępna - od tego miejsca zaczęto eksplorację jaskini. Zejście od otworu wyjściowego po stromej, ale zabezpieczonej poręczami ścieżce zajmuje około 15 minut. Przejście całego czarnego szlaku wraz ze zwiedzaniem jaskini trwa 1 1/4 godz. Zwiedzanie odbywa się tylko w jednym kierunku.

Zdjęcia z wycieczki

Jaskinia Mroźna, Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol Karol

Przebieg wycieczki na mapie

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Jaskinia Mroźna

Dodano: 2009-12-30 13:39:10

Komentarze

Wysłano: 2013-06-30 22:02:24

Piękne foty z jaskini. Ciekawa wyprawa:)

pozdrawiam:)

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Newsletter

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych wycieczkach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Folwark Łękuk ***
Giżycko
Ceny od 75.00 PLN
Polecamy:
JuraPark Bałtów
Zwiedzaj Świat
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
4070 401 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook