Wieża rycerska w Żelaźnie

Żelazno wieża rycerska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

W centrum niewielkiej wioski Żelazno w Kotlinie Kłodzkiej, stoi zabytkowa rycerska wieża mieszkalna. Powstała ona prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku, za sprawą Jakuba Ruckera.

Jest to murowana gotycka wieża zbudowana z łamanego kamienia. Powstała ona na planie kwadratu o bokach 6,5 x 7 metrów. Wieża ma cztery kondygnacje i nakryta jest dachem siodłowym.

Żelazno
Żelazno


Podczas II wojny światowej w murach wieży w Żelaźnie mieścił się niewielki niemiecki obóz pracy przymusowej. Pracowało tu około 20 więźniów różnych narodowości, m.in. z Polski, Francji oraz Anglii. 

Po wojnie, po generalnym remoncie, średniowieczną wieżę udostępniono harcerzom, a dziś wieża pozostaje w rękach prywatnych i niestety nie jest dostępna dla turystów, choć podziwianie jej z zewnątrz już daje niemałą frajdę.

Wieża rycerska w Żelaźnie stoi na wzgórzu, w pobliżu ujścia potoku Piotrówka do Białej Lądeckiej, po prawej stronie szosy prowadzącej z Kłodzka do Międzylesia. Naprzeciw warto zobaczyć kościół Św. Marcina.

Wieża rycerska
Żelazno



Noclegi w żelaźnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.3 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024