Trasy rowerowe w Rydzynie

Rydzyna
4.3

Szlakiem wiatraków

Trasa nr 3: Poniec - Lubonia - Kociugi - Garzyn - Górzno - Świerczyna - Wojnowice - Osieczna - Nowa Wieś - Dąbcze - Rydzyna (42 km)

Trasa dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów. Biegie wśród malowniczych jezior, pól, lasów i wiatraków. Ruszamy z Ponieca - miasta o bogatej tradycji. Zwiedzanie możemy rozpocząć od gotyckiego kościoła NMP z XV wieku. Warto obejrzeć eklektyczny Ratusz z 1843 roku. Ciekawe są również domy szachulcowe z poł. XVIII i XIX w.



Z Rynku ruszamy w kierunku Śmiłowa, po 5,5 km dojeżdżamy do Luboni. Możemy tu obejrzeć dwór z dwuspadowym dachem z końca XVIII wieku, w którym przebywał Adam Mickiewicz. Dalej zmierzamy do wsi Kociugi, a stąd polną drogą do Garzyna, do drogi krajowej nr 12.

Po jej przejechaniu jedziemy w kierunku Górzna polną drogą, równoległą do drogi asfaltowej. Po prawej stronie mijamy zabudowania pałacowe i tartak. Zjeżdżamy w dół, po lewej mijając plażę jeziora Górznickiego. Polną drogą podążamy w kierunku Świerczyny. Wśród pól widoczne są pozostałości wiatraka z XVIII wieku. Za wiatrakiem skręcamy w lewo.

W Świerczynie znajduje się kościółek, którego początki sięgają X wieku. Według źródeł, kościółek powstał w miejscu, gdzie zatrzymał się Św. Wojciech, w drodze do swej misji do Prus. Następnie podążamy drogą przez las, do Wojnowic, a za nimi skręcamy w lewo ku Osiecznej, mijając po prawej stronie jezioro Witosławskie i Drzezkowskie.

W Osiecznej można zabawić dłużej i zebrac siły na dalszą podróż. Do zwiedzenia jest tutaj ładny zamek, późnogotycki kościół parafialny, barokowy kościół klasztorny i XVIII-wieczne wiatraki.



Dalsza droga prowadzi w kierunku Leszna. Koło stacji paliw skręcamy w lewo, a po około 250 m w prawo. Nasza trasa biegnie teraz lasami Nadleśnictwa Karczma Borowa. Po przekroczeniu torowiska jedziemy nadal lasem, aż do drogi asfaltowej Leszno - Nowa Wieś. Skręcamy w lewo i jedziemy do Nowej Wsi.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i podążamy drogą do Dąbcza. W Dąbczu po prawej stronie widzimy kościół parafialny Św. Katarzyny z 1666 roku kryty gontem. W końcu zbliżamy się do Rydzyny. Po prawej stronie widzimy wspaniały wiatrak - koźlak, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. W wiatraku znajduje się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Warto zwiedzić też Starówkę i zamek w Rydzynie.

Wśród leśnej przyrody

Trasa nr 11: Leszno (Zaborowo) - Rydzyna - Tarnowa Łąka (17,2 km)

Niezmiernie ciekawa trasa dla miłośników ciszy i przyrody. Wycieczka wiedzie od zbiornika wodnego w Zaborowie, przez drogę wojewódzką nr 323 z Leszna do Góry i dalej ulicą Sosnową i Topolową, w stronę niestrzeżonego (!) przejazdu kolejowego. Za przejazdem ruszamy leśną drogą wzdłuż szlaku. Znajdujemy się teraz na terenach leśnych Miasta i Gminy Rydzyna. Polecam na chwilę zatrzymać się w lesie, by w pełni skorzystać z dobrodziejstw tego ekosystemu - śpiew ptaków, czyste powietrze.



Dalej jedziemy utwardzonymi ścieżkami leśnymi w kierunku Rydzyny. Po przekroczeniu jezdni, drogą nr 5, wjeżdżamy do miasta. Mijamy Starówkę i dojeżdżamy do zabytkowego Rynku z ciekawym układem urbanistycznym, który określany jest jako "perła baroku". Można nieco zboczyć z trasy i zwiedzić wspaniały Zamek Sułkowskich i otaczający park.

Dalej szlak prowadzi w kierunku Kłody. Po prawej stronie mijamy dawną kuźnię Sułkowskich, w której obecnie mieści się cukiernia. Na skrzyżowaniu koło stacji paliw skręcamy w prawo. Tutaj ponownie przekraczamy drogę nr 5. Jedziemy teraz przez Kłodę Dużą, a następnie przez las sosnowy aż do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo w kierunku Tarnowej Łąki. Trzymamy się trasy i jedziemy w kierunku Chruściny. Przy odrobinie szczęścia możemy tutaj spotkać Orła Bielika, co świadczy o niezwykłej czystości tych terenów.

Rydzyńska "Eska"

Trasa nr 12: Robczysko - Dąbcze - Rydzyna - Moraczewo - Rojęczyn - Jabłonna - Czernina-Zamek (24 km)

Trasa rozpoczyna się w Robczysku. Ruszamy na szlak jadąc drogą w kierunku Przybinia, Tworzanic, aż do Dąbcza. W Dąbczu skręcamy przed kościołem z 1666 roku w lewo (8 km). Jedziemy dalej drogą asfaltową w kierunku Rydzyny. Po prawej stronie mijamy wiatrak - koźlak (Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa). Dalej na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku centrum Rydzyny.

Po lewej stronie stoi kościół poewangelicki, który obecnie pełni rolę sali koncertowej. W Rydzynie warto nieco zboczyć z trasy i zwiedzić jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, zbudowaną przez Rafała Leszczyńskiego w latach około 1685-95. Zamek był rezydencją króla Polski - Stanisława Leszczyńskiego. Warto również obejrzeć park przyzamkowy, otoczony fosami, z jednym z największych w Wielkopolsce zbiorowisk bluszczu kwitnącego, podlegającego ścisłej ochronie.



Zmierzamy w kierunku Kłody Małej, gdzie za stacją paliw skręcamy w prawo. Tutaj za cmentarzem, skręcamy na ścieżkę rowerową, którą udajemy się do Moraczewa. Koło zabytkowej figury NMP skręcamy w prawo do Lasotek. We wsi Lasotki skręcamy w prawo i jedziemy wśród malowniczych pól do Kaczkowa. Na skrzyżowaniu z drogą szybkiego ruchu nr 5 skręcamy w lewo i jedziemy do Rojęczyna. Na końcu wsi skręcamy w prawo i udajemy się do Jabłonnej.

W Jabłonnej możemy zobaczyć odtworzony cmentarz poewangelicki oraz dworek z początku XIX wieku rodziny Von Stoszów. W parku warto zwrócić uwagę na ciekawe okazy cisu. Z Jabłonnej wyruszamy w kierunku Czerniny.

Tu ulicą Zamkową dojedziemy do ruin późnorenesansowego zamku obronnego, wokół którego możemy zobaczyć pozostałości fosy i wałów obronnych. Ciekawym i godnym zainteresowania punktem jest również kościół gotycki z końca XV wieku z wysoką kwadratową wieżą z XVII wieku, wspartą przyporami. Na Rynku zobaczyć możemy Ratusz klasycystyczny z około 1800 roku. Obok rośnie dąb - pomnik przyrody o obwodzie 385 cm. To już koniec naszej trasy.

Szlak zamkowy

Trasa nr 13: Rydzyna (Zamek) - Moraczewo - Kaczkowo - Tarnowa Łąka - Czernina-Zamek (15,6 km)

Wyruszamy w trasę sprzed zamku w Rydzynie, który jest jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, zbudowaną dla Rafała Leszczyńskiego. Na szlak ruszamy przez równie piękny park zamkowy, otoczony fosami.



Jedziemy w kierunku Kłody Małej. Za stacją paliw skręcamy w lewo w kierunku Moraczewa. Tutaj za cmentarzem, skręcamy na ścieżkę rowerową, którą jedziemy do Moraczewa. W Moraczewie koło zabytkowej figury NMP, skręcamy w prawo do Lasotek. We wsi skręcamy ponownie w prawo i jedziemy wśród pól do Kaczkowa. Na skrzyżowaniu z drogą szybkiego ruchu nr 5, skręcamy w prawo i jedziemy prawie do końca Kaczkowa, gdzie koło stacji paliw skręcamy w lewo.

Ostrożnie mijamy przejazd kolejowy. Jesteśmy teraz na drodze otoczonej pięknymi polami. Dojedziemy nią do Tarnowej Łąki, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy dalej do Czerniny. Po drodze mijamy dawną granicę Państwa Polskiego istniejącą do wybuchu II Wojny Światowej. Obecnie w tym miejscu znajduje się fragment zbrojonego betonu (po prawej stronie drogi). Po chwili dojeżdżamy do Czerniny. Tu jadąc ulicą Zamkową trafiamy do ruin i wałów.

Przez lasy, łąki i pola

Trasa nr 14: Karczma Borowa (Polana) - Dąbcze - Rydzyna - Tworzanki - Robczysko (13,5 km)

Ciekawa, malownicza choć łatwa trasa, którą rozpoczynamy na polanie "Trzech dębów" w Nadleśnictwie Karczma Borowa. Z polany skręcamy w prawo i jedziemy utwardzoną drogą leśną aż do skrzyżowania z drogą Leszno - Nowa Wieś. Na skrzyżowaniu musimy zachować szczególną ostrożność, ze względu na duży ruch na tym odcinku trasy. Skręcamy w lewo, a za chwilę skręcamy za zabudowaniami Nowego Świata w prawo.

Mając zabudowania po prawej stronie, jedziemy aż do Dąbcza pięknym duktem leśny, którego początki sięgają XIII wieku. Po wjechaniu na jezdnię skręcamy w lewo i jedziemy do wsi Dąbcze. Po lewej stronie widzimy pozostałości po dawnym wiatraku. Po prawej mijamy kościół parafialny Św. Katarzyny z 1666 roku kryty gontem.



Zbliżamy się do Rydzyny. Po prawej stronie widzimy wspaniały, zrekonstruowany wiatrak - koźlak, będący najpiękniejszym obiektem tego typu w Polsce. W wiatraku znajduje się obecnie Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Po odpoczynku skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku Rynku.

Rydzyna jest określana jako miasto zabytków, "Perła Baroku". Zachowano tu największą ilość zabytkowych budynków mieszkalnych w Polsce. Zabytkowy jest również układ urbanistyczny miasteczka. Barokowy Zamek Rydzyński powstał na fundamentach gotyckich i jest obecnie jedną z największych rezydencji magnackich w Wielkopolsce.

Dalej ruszamy szlakiem w kierunku Tworzanek. Teraz trasa biegnie wzdłuż malowniczych pól i łąk. Jazda tym odcinkiem należy do prawdziwej przyjemności. Z Tworzanek kierujemy się w stronę Robczyska. Tu w parku wiejskim znajduje warte obejrzenia popiersie Adama Mickiewicza.
www.rydzyna.pl

Noclegi w Rydzynie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 3)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024