Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Szlak Orlich Gniazd na Jurze

Czerwony Szlak Orlich Gniazd o długości 163 km to niezwykle popularny, główny szlak turystyczny na Jurze, przebiegający z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie, przez najciekawsze obiekty i zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przemierzanie szlaku samochodem w wielu jego fragmentach jest niemożliwe, dlatego warto wybrać się na szlak pieszo, rowerem, a nawet konno.

Szlak Orlich Gniazd wytyczył Kazimierz Sosnowski - ojciec nowoczesnej turystyki polskiej. Gorąco polecam wędrówkę tym szlakiem, gdyż Jura to wspaniały rejon turystyczny, jeden z moich ulubionych regionów w Polsce, który mam na wyciągnięcie dłoni.

Przebieg Szlaku Orlich Gniazd

Kraków - Prądnik Korzkiewski - Ojców i OPN - Rabsztyn - Bydlin - Dolina Wodącej - Smoleń - Pilica - Podzamcze - Okiennik Wielki - Morsko - Góra Zborów - Bobolice - Mirów - Ostrężnik - Rezerwat Parkowe - Złoty Potok - Zrębice - Rezerwat Sokole Góry - Olsztyn - Kusięta - Rezerwat Zielona Góra - Częstochowa Stary Rynek

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Przemierzając czerwony jurajski szlak poznasz większość jurajskich warowni i strażnic, m.in: zamek w Olsztynie, zamek w Mirowie, pięknie odrestaurowany zamek Bobolice, słynny zamek w Ogrodzieńcu, częściowo zrekonstruowane zamek w Rabsztynie i zamek w Smoleniu, rekonstruowany nadal Zamek Tenczyn, renesansową perełkę - zamek w Pieskowej Skale czy ruiny zamku w Ojcowie.

To właśnie od tych warowni wzięła się nazwa szlaku, bowiem średniowieczne zamki przysiadły na wysokich skałach niczym orle gniazda. Budowle idealnie wkomponowane w ostańce, tworzyły nierozerwalną całość z jurajskimi wzgórzami, dlatego były tak trudne do zdobycia i stanowiły ważne ogniwo obronne kraju.

Atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd

Na szlaku spotkasz też inne atrakcje, zarówno przyrodnicze jak i nowoczesne obiekty turystyczne. Niezwykłą ciekawostką na szlaku jest Pustynia Błędowska, choć zarastająca, nadal interesująca i oferująca połacie odsłoniętego piasku. Jeszcze 100 lat temu obserwowano tu zjawisko fatamorgany i burze piaskowe.

Szlak Orlich Gniazd pozwoli też spotkać jaskinie, np. Jaskinię Ciemną w Ojcowie oraz słynne ostańce, jak Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale czy popularne Skały Kroczyckie - centrum wspinaczki jurajskiej.

W Morsku, na trasie szlaku wyrósł wyciąg narciarski i cały kompleks sportowo-rekreacyjny. W Złotym Potoku szlak prowadzi do pałacu i osobliwego Rezerwatu Parkowe, zaś w Ogrodzieńcu stanął Park Miniatur Ogrodzieniec, w którym zobaczyć można repliki większości jurajskich warowni w jednym miejscu. Park ten ostatnimi czasy się rozrósł i teraz oferuje też Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych oraz Dom Legend i Strachów.

Obszar ten zadziwia, z jednej strony swą prostotą i naturalnością, z drugiej nowymi atrakcjami. Są tu miejsca niezwykle popularne i pełne turystów, jak i zakątki, w której rzadko spotyka się żywego ducha. Dlatego Szlak Orlich Gniazd jest tak magiczny...

Mobilne aplikacje o Szlaku Orlich Gniazd

Polecam bardzo ciekawą aplikację mobilną o Szlaku Orlich Gniazd, która powstała przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich. Aplikacja jest unikalna, ponieważ prócz tradycyjnego przewodnika z pięknymi zdjęciami w jakości HD oferuje również interaktywną grę, a także pozwala kontrolować zwiedzone już atrakcje.

Polecam też aplikację mobilną naszego autorstwa o wielu atrakcjach na Jurze, którą znajdziesz tutaj

Oficjana strona Szlaku Orlich Gniazd

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Szlak Orlich Gniazd otrzymał w 2012 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polski. Ten bardzo popularny jurajski szlak oznakowany kolorem czerownym uzyskał też Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki Narodowe i rezerwaty
0.8 km
Białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z koniami i roześmiani turyści, a ponad głowami zabytkowe pensjonaty
Zamki i twierdze
5.0 km
Zamek w Pieskowej Skale na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w
Jaskinie i podziemia
4.6 km
Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego "
Szlaki turystyczne
18.4 km
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco powstała w 1978 roku i od tamtej pory systematycznie się poszerza. Jej głównym celem jest ochrona najcenniejszych zabytków i regionów świata, ważnych z punktu widzenia historycznego, kulturowego lub przyrodniczego
Zamki i twierdze
19.1 km
Wawel malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły w Krakowie to najcenniejszy w Polsce pomnik narodowej historii i kultury
Obiekty sakralne i cmentarze
18.5 km
Słynny Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Stojąca przy
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Szlak Orlich Gniazd na Jurze na mapie - Mapa Podzamcza

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Szlak Orlich Gniazd na Jurze
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-10-19 10:16:02

Komentarze

Wysłano: 2011-07-27 21:44:26

Dodanm ciekawostkę dodam, że sylwetka ruin zamku w Ogrodzieńcu została wykorzystana do dawnego loga (jakbyśmy to dziś nazwali) Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego PTK

Rower i'ts my life

Wysłano: 2011-08-17 20:04:32

Norbi, przepraszam, przez przypadek skasowałam Twój post

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Alka
Wysłano: 2013-07-08 09:49:01

super miejsce polecam wszystkim wyjazd do Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Wysłano: 2013-09-25 21:20:40

... PIĘKNIE, PIĘKNIE SĄ CIEKAWOSTKI, ALE O OSADZIE NA GÓRZE BIRÓW ANI ME, ANI BE, A PRZECIEŻ ONA JEST W LINI PROSTEJ  OD ZAMKU W OGRODZIEŃCU OKOŁO 1,5 KM. GWOLI PRZYPOMNIENIA NA GÓRZE TEJ W WIEKU IV I V N.E. BIRÓW ZAMIESZKIWAŁY PLEMIONA GERMAŃSKIE, PRAWDOPODOBNIE WANDALOWIE. OD VIII W. N.E OSADA SŁOWIAŃSKA. ............ NAPRAWDĘ WARTO ZOBACZYĆ  REKONSTRUKCJĘ I WYSŁUCHAĆ PRZEWODNIKA, O PANORAMIE NIE WSPOMINAM, KTO PRZYBĘDZIE TO ZOBACZY    ........... POZDRAWIAM 

Wysłano: 2013-09-26 07:40:40

O Górze Birów mamy tu :)

http://www.polskieszlaki.pl/gora-birow.htm

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Wysłano: 2013-11-06 08:19:14

Chyba mam plan wycieczki na kolejny dłuższy weekend :)

...w górach jest wszystko co KOCHAM ...

http://snowflake85.bloog.pl

Wysłano: 2013-11-06 13:41:13

No super, czekam na relację :) z Jury zawsze :)

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Wysłano: 2013-11-06 17:23:15

Zamek w Ogrodzieńcu to jeden z najpopularniejszych i największych spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Cyklicznie organizowane są tam liczne wydarzenia, np.: wieczór z duchami, pokazy rycerskie. Uwaga: zamek nieczynny w okresie grudzień-marzec.

Ostatnio edytowany: 2013-11-06 18:49

Wysłano: 2014-01-07 09:54:50

Zaliczyłem Szlak Orlich Gniazd na rowerze. Jak oglądałem film o Jurze to aż mi się łezka zakręciła:) POLECAM to miejsce. Napewno tam jeszcze wrócę:) Choćby na pstrąga z frytkami albo połazić w dolinkach jurajskich:)

Ostatnio edytowany: 2014-01-07 09:58

Ostatnio edytowany: 2014-01-07 10:00

marey1971

Wysłano: 2014-01-30 23:31:10

Planuję przejechać rowrem ten szlak ale chyba dopiero w sezonie 2015 i tu moje pytanie . Czy na trasie znajdę bez problemu noclegi typu agroturystyka ??

Wysłano: 2014-01-31 09:09:06

Nie znam noclegów na Jurze bo jeździmy tam na wypady jednodniowe, w okolicach Ogrodzieńca wiem ze jest agroturystyka Ferma Strusi, była w niej Mokunka, ale nie na noc chyba, ja miałam okazję z Panem rozmawiać przez telefon, wydawał się miły

http://noclegi.polskieszlaki.pl/noclegi/ogrodzieniec--kielkowice/2070,gospodarstwo-agroturystyczne--ferma-strusi.html

to akurat około połowy Jury, nie wiem ile noclegów planujesz

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Wysłano: 2014-01-31 11:30:07

'Piernikarczyk Anna' napisał(a):
Nie znam noclegów na Jurze bo jeździmy tam na wypady jednodniowe, w okolicach Ogrodzieńca wiem ze jest agroturystyka Ferma Strusi, była w niej Mokunka, ale nie na noc chyba, ja miałam okazję z Panem rozmawiać przez telefon, wydawał się miły http://noclegi.polskieszlaki.pl/noclegi/ogrodzieniec--kielkowice/2070,gospodarstwo-agroturystyczne--ferma-strusi.html to akurat około połowy Jury, nie wiem ile noclegów planujesz

 

W Agroturystyce "Ferma Strsi" w Kielkowicach kolo Ogrodzieńca, mialam okazje oglądać pokoje. Wszystkie z lazienkami, TV i chyba VI-FI tez jest , ale tego pewna nie jestem... Nie nocowalam , bo to od nas 40 km i zawsze spokojnie podjedziemy na caly dzien.

Noclegi tuz pod zamkiem w Ogrodzieńcu  na ul. Zamkowej są w conajmniej dwóch domach. Nie bylam ale banery reklamowe i tabliczki na domach są.

Pod zamkiem w Rabsztynie jest tez gosciniec PTTK, nie znam standaru.

 Obecnie jest tego na całej jzurze dosć sporo. Wpisz w wyszukiwarkę , miejscowośc o której myslisz i napewno sporo agroturystyki , w okoicy będzie. Jest też mnóstwo hoteli np Hotel CenturiaSPA, okolo 6km od Ogrodzieńca. Piekny budynek, wkomponowany w otoczenie, basen i strefa SPA, wypożyczalnie rowerów, m-ce grilowe, parking strzezony ...tylko, że ja oglądalam i wzielam ulotkę reklamowa. Ceny ...nie dal zwyklych śmierte;ników, przynajmniej nie na kieszeń "Krajtrotera- pracownika budżetowki" :)

myslę, że spokojnie cos znajdziesz dla siebie , pozdrawiam :)

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wysłano: 2014-07-02 23:07:01

Ja wybieram się tam za 10 dni i planuję spokojnie przejechać od Częstochowy w 4 dni - może ktoś dołączy ?

 

Wysłano: 2014-07-03 07:27:31

' MarqoBiker' napisał(a):
Planuję przejechać rowrem ten szlak ale chyba dopiero w sezonie 2015 i tu moje pytanie . Czy na trasie znajdę bez problemu noclegi typu agroturystyka ??

Ja mogę Ci polecić miejscowość Podlesice, to jest około 35 km od Olsztyna, dalej masz około 22 km do Ogrodzieńca (czyli miejscowość ta jest prawie pośrodku), a i blisko masz ruiny zamku w Morsku.

W Podlesicach jest mnóstwo agroturystki, my wybraliśmy agro pod adresem Podlesice 34, numer kontaktowy do gospodarzy: 34 315-50-28. Byliśmy z pobytu zadowoleni- dobra baza wypadowa na całą północną Jurę.

Tak, że polecam, jeśli gdzieś w pobliżu planujesz postój.

...czy trawa gdzie indziej jest bardziej zielona...?

Wysłano: 2014-07-04 20:54:30

dziękuje za podpowiedź

 

Wysłano: 2016-07-10 08:01:11

Piękne miejsca, wspaniałe krajobrazy.

Wysłano: 2016-07-11 00:46:54

Planuję w przyszłym roku na weekend majowy odwiedzić Jurę  ;-)

Wysłano: 2016-07-13 00:59:24

Cały szlak na zdjęciach:

http://zplecakiem.pl/szlakiem-orlich-gniazd-na-rowerze/

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel ZBYSZKO Goniądz
Goniądz
Ceny od 68.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook