Szlak Krutyni

Szlak kajakowy Krutyni
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Spływ kajakowy rzeką Krutynią to jeden z najpiękniejszych szlaków w Europie, jego długość to 102 km i prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych strugami. Pokonując szlak można podziwiać dziką Puszczę Piską i piękny Mazurski Park Krajobrazowy. Trasę szlaku podzielić można na kilka etapów lub pokonać go w całości, takie wyprawy organizowane są w wielu miejscach i trwają nawet 9 dni.

Spływ Krutynią rozpocząć można w miejscowości Młynnik lub w Sorkwitach, skąd wpływa się na jezioro Lampackie. Pierwszy odcinek szlaku kończy się na Jeziorze Krutyńskim i jest dostępny nawet dla początkujących. Kolejny prowadzi przez rzekę Krutynię.

Szlak kajakowy Krutyni
Szlak kajakowy Krutyni


Jej początkowy odcinek to prawdziwa perełka, ewentualne utrudnienia to kłody drzew. Kolejny odcinek prowadzi na Jezioro Bełdany. Na koniec pokonać należy śluzę Guzianka, wpłynąć na jezioro Guzianka Wielka, a stamtąd dotrzeć do portu w Rucianem-Nidzie. Spływ zakończyć można w porcie lub stanicy wodnej nad Jeziorem Nidzkim.

Trasa szlaku

Sorkwity - jezioro Lampasz - Sobiepanka - jezioro Dłużec - jezioro Białe - Stanica wodna PTTK Bieńki - Gancka Struga - Stanica wodna Babięta - jezioro Zyzdrój Wielki - „Wyspa miłości” - Stanica wodna Spychowo - jezioro Zdróżno - jezioro Ublik - Stanica wodna Zgon - jezioro Mokre - Krutyń - Rosocha - jezioro Duś - Stanica wodna Ukta - Stanica wodna Nowy Most - Iznota - Kamień - Śluza Guzianka - Stanica wodna Ruciane-Nida

Spływ kajakowy Krutynią dostarczyć może niesamowitych wrażeń, rzeka płynie wśród dzikiej przyrody, a ponadto można również zobaczyć przedstawicieli fauny - wilki, łosie, bobry, wydry, norki czy rysie i ponad 200 gatunków ptaków. Wśród nich bociany czarne, puchacze, derkacze, a także orła bielika czy orła przedniego.

Atrakcje na szlaku

Na trasie spływu znajduje się też wiele interesujących atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. Należy do nich Klasztor Filiponów w Wojnowie nad jeziorem Duś. Został on wybudowany w 1847 roku i pierwotnie był klasztorem męskim. Dziś we wnętrzu mieści się muzeum z wystrojem staroobrzędowego domu modlitwy, gdzie można zobaczyć ikony z XIX wieku, księgi, krzyże i srebrny żyrandol.



W miejscowości Ukta można wybrać się na wycieczkę do Parku Dzikich zwierząt w Kadzidłowie. Można tu zobaczyć m.in. wilki skandynawskie, daniele, tarpany, łosie i jelenie.

Rezerwat przyrody Królewska Sosna znajdujący się na północ od jeziora Mokre, rośnie tu stary, 200-letni starodrzew i obumarła już niestety pomnikowa sosna, od której nazwę wziął rezerwat. Warto tu zobaczyć 400-letni „Dąb nad Mokrem”, który ma ponad 30 metrów wysokości i obwód pnia ponad 5 metrów.

Muzeum Przyrodnicze w Krutyni, którego kolekcja liczy ponad 200 eksponatów zwierząt. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja ptaków drapieżnych, a wśród nich: bieliki, myszołowy, krogulce. Są też bobry i wydry. Warto odwiedzić również leśniczówkę Pranie tuż nad jeziorem Nidzkim, w której mieszkał i tworzył poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie znajduje się tu Muzeum poety.



Noclegi w Rucianem-Nidzie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.7 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024