Mapa Szklarska Poręba
Znacznik

Szklarska Poręba - atrakcje turystyczne

Szklarka, Krzysztof  Dorota
Szklarka, Krzysztof Dorota
Karkonosze Szrenica, Ela M
Karkonosze Szrenica, Ela M
Kolej linowa Szrenica, mokunka
Kolej linowa Szrenica, mokunka
Szrenica, mokunka
Szrenica, mokunka
Szrenica, mokunka
Szrenica, mokunka
Pieczątki w Karkonoszach, Ela M
Pieczątki w Karkonoszach, Ela M
Wodospad Kamieńczyka, marian
Wodospad Kamieńczyka, marian
Szklarska Poręba, magdalena skwara-denkiewicz
Szklarska Poręba, magdalena skwara-denkiewicz
Kukułcze Skały i Wahadło, Ela M
Kukułcze Skały i Wahadło, Ela M
+ dodaj zdjęcie
Zobacz wszystkie zdjęcia

Szklarska Poręba leży w województwie dolnośląskim, przy trasie E 65 prowadzącej z Jeleniej Góry do Jakuszyc. Miejscowość ta jest przepięknie położona w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, od południa na stokach Karkonoszy z górującą nad samym miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.).

Zarówno Szklarska Poręba, jak i jej najblisze okolice to miejsca niezwykle sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi. Cisza, urozmaicony krajobraz, wspaniałe widoki, szum krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał, to wszystko sprawia, że obszar ten cudownie koi zmęczonych codziennym trudem turystów.

Narciarstwo w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska. Warunki klimatyczne tu panujące porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich, co sprawia, że jest to bardzo popularny i atrakcyjny ośrodek sportów zimowych, największy w polskich Sudetach.

Głównym atutem dla narciarzy jest w Szklarskiej Porębie długo zalegająca pokrywa śnieżna, średnio przez 110 dni w roku, co stanowi prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Centrum narciarskim jest masyw Szrenicy oraz okolice Łabskiego Szczytu, na których zlokalizowanych jest kilka tras zjazdowych o łącznej długości około 20 km i różnym stopniu trudności. Sieć wyciągów należy do najnowocześniejszych w Polsce. Poza tym istnieje tu wiele małych wyciągów linkowych lub orczykowych porozrzucanych na stokach całego miasta.

Mineralogiczna Stolica Polski

Szklarska Poręba pretenduje do miana Mineralogicznej Stolicy Polski, a oferta mineralogiczna z każdym rokiem staje się coraz bogatsza i interesująca. W Karkonoszach i Górach Izerskich powszechnie występuje wiele minerałów, nawet tych zaliczanych do kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Spotkamy tu m.in. ametyst, kryształ górski, kwarc dymny, agat, turmalin, awenturyn, beryl, akwamaryn, topaz czy kamień księżycowy. W poszukiwaniach tych cennych zdobyczy pomagają przewodnicy sudeccy i Walończycy - członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W Szklarskiej Porębie znajduje się nawet ciekawe Muzeum Mineralogiczne (ul. Kilińskiego 20).

Karkonoski Park Narodowy

W Szklarskiej Porębie, niedaleko Muzeum Mineralogicznego znajduje się też Centrum Edukacji Ekologicznej - bardzo nowoczesna edukacyjna i muzealna placówka Karkonoskiego Parku Narodowego, który jest kolejną piękną atrakcją tego regionu.

Wodospady

Niewątpliwie ciekawą i unikatową atrakcją Szklarskiej Poręby są malownicze wodospady. W jej granicach znajdują się aż dwa słynne w całej Polsce wodospady - największy w Karkonoszach i całych Sudetach Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Szklarki. Obok nich powstały schroniska turystyczne - Schronisko Kamieńczyk i Schronisko Kochanówka (obok wodospadu Szklarki).

Zakręt Śmierci

Będąc w Szklarskiej Porębie nie można też pominąć Zakrętu Śmierci - niebezpiecznego miejsca na Drodze Sudeckiej (trasa nr 404) w kierunku na Świeradów Zdrój. Droga skręca tu bardzo ostro o niemal 180 stopni, dlatego zdarzają się wypadki, jednak roztacza się stąd wspaniały widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Czy wiesz, że?

Zakręt Śmierci w odcinku Drogi Sudeckiej wybudowanej przez Niemców w latach 30-tych XX wieku miał znaczenie strategiczne. Bardzo ostry (180°) i owiany złą sławą ze względu na liczne wypadki drogowe. W murze otaczającym zakręt widoczne są tunele minerskie, związane z planem wysadzenia go w powietrze dla odcięcia drogi przeciwnikowi.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Szedlem kiedyś grzbietem z Zakretu Śmierci w górę i natknąlem się na sztolnie 50 metrów od grzbietu. Mroczne to dziury w ziemi jakby przez diabła zrobione albo jakies duchy przeszlości. Polecam. Dziala na wyobraźnię.

Ciekawostkę przesłał(a) Kreft megakicok

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
Mapa Zamek Chojnik w Jeleniej Górze
Znacznik
8.7 km
Ruiny zamku Chojnik w Sobieszowie - Jeleniej Górze malowniczo górują ponad
Jeziora, wodospady i rzeki
Mapa Wodospad Kamieńczyka
Znacznik
2.3 km
Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie to najwyższy wodospad w
Szczyty i punkty widokowe
Mapa Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie
Znacznik
2.6 km
Na Drodze Sudeckiej (trasa nr 404), pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. znajduje się słynny, bardzo ostry i niebezpieczny zakręt, gdzie droga zatacza łuk prawie 180 stopni
Pokaż więcej propozycji
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-02-27 15:33:13

Noclegi w Szklarskiej Porębie

Miniatura Karpacz
Granit Ceny od: 25.00
Tel: 757619379 501572688
Miniatura Bolków
Camping Pod Lasem w Bolkowie Ceny od: 12.50
Tel: +48 508-677-106
Miniatura
Tanie noclegi w Trójcy koło Zgorzelca Ceny od: 35.00
Tel: 606746825
Miniatura Szklarska Poręba
Skalnik Ceny od: 40.00
Tel: (75) 717- 4968 (dom.)

Komentarze

Wysłano: 2013-04-16 09:08:47

 Protestuję za skalę 5-punktową dla Szklarskiej Poręby ;-).To miejsce jest ponadskalowe i ponadczasowe-a tak na serio jeżeli ktoś jej nie odwiedzi-nie będzie mógł mieć do nikogo pretensji tylko do siebie ;-).


Dodaj odpowiedź


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Chłopy
Ceny od 25.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Stwórz Twój przewodnik PDF
Opcje
Dodaj
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook