Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy powstał w 1991 roku. Obejmuje przepiękny zakątek Polski, leżący niemal w całości we wschodniej części Roztocza Zachodniego, nieco na zachód od Szczebrzeszyna.

Przełamują się tutaj dwie szerokie, południkowe bruzdy, nazywane padołami. Jednym z nich płynie Gorajec, stąd nazwany jest Padołem Gorajca, drugi, zwany Padołem Zwierzynieckim lub Józefowskim, rzeźbiony jest przez rzekę Wieprz i zarazem stanowi granicę Roztocza Zachodniego.



Obszar leżący pomiędzy padołami, objęty ochroną w formie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego to Roztocze Szczebrzeszyńskie - malownicze wzgórza przecięte wąwozami lessowymi. To właśnie urozmaicona rzeźba stanowi w dużej mierze o atrakcyjności tego terenu. Ponad płaskie i szerokie dna dolin Wieprza, Gorajca oraz Poru położone na wysokości około 200 m n.p.m. wznosi się wierzchowina roztoczańska ze wzgórzami dochodzącymi do wysokości 340 m n.p.m. Najwyższym punktem Parku jest Góra Dąbrowa (344 m n.p.m.).

Obszar Parku o powierzchni ponad 20 tys. ha leży w całości w województwie lubelskim, na terenie gmin: Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Biłgoraj, Frampol, Goraj, Radecznica, Sułów, Terespol i Turobin.

Góra Czubatka 305 m
Góra Czubatka 305 m

Atrakcje w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym

  • Wąwozy lessowe w Szczebrzeszynie - w tym uroczysko Piekiełko
  • Zalew w Podlesiu
  • Źródła w okolicach Radecznicy i Zaporza - pomniki przyrody nieożywionej
  • Pomniki Przyrody ożywionej, w tym na szczególną uwagę zasługuje lipa drobnolistna w Szperówce o obwodzie pnia aż 920 cm
  • Bagno Tałandy - na południu Parku, początek bierze tu rzeka Gorajec
  • Ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe i szlaki piesze, w tym: Centralny Szlak Pieszy Roztocza znakowany na niebiesko, Centralny Szlak Rowerowy Roztocza znakowany na czerwono, ścieżka turystyczno-poznawcza Szczebrzeszyn-Kawęczynek znakowana jako kwadrat z białym tłem i skośnym czerwonym paskiem, szlak zielony (pieszo-rowerowy), szlak czarny (pieszo-rowerowy),
  • Przejazdy bryczką po Parku
  • Buczyna karpacka z ciekawym runem leśnym
wąwozy lessowe
wąwozy lessowe

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Zwierzyńcu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Piekiełko
Cetnar
(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024