Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to przepiękny obszar objęty ochroną, leżący na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, niedaleko popularnej Łeby. Na obszarze Parku utworzono 15 rezerwatów, a w 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez Unesco do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery.

Wzniesienia morenowe

Pod względem rzeźby terenu ten nizinny obszar odróżnia się wyraźnie od sąsiednich regionów, w krajobrazie których dominują liczne wzniesienia morenowe poprzecinane dolinami rzek. Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Smołdzinie, u podnoża wzniesienia Rowokół (115 m n.p.m.).

Ruchome wydmy

Głównymi atrakcjami Parku są liczne malownicze jeziora przybrzeżne, rozległe obszary torfowisk, a nade wszystko ruchome wydmy nadmorskie, które są najbardziej charakterystycznym, a przy tym zmiennym elementem tego krajobrazu.

Na odcinku długości 5 km, nieco na zachód od Łeby, pomiędzy Jeziorem Łebsko a morzem, obserwować można najrozleglejsze na polskim wybrzeżu, a zarazem najwyższe wydmy ruchome zwane "Białymi Górami". Wydmy te przemieszczają się w kierunku wschodnim, około 2-10 metrów na rok. Zimą ten proces się nasila.

Oprócz wydm w Parku oglądać można zjawisko również związane z piaskiem, ale polegające nie na nawiewaniu piasku i tworzeniu wzniesień, a wywiewaniu piasku i tworzenie się obniżeń. Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie czerwono znakowany Szlak Nadmorski.

Jeziora i rzeki

Na terenie Parku liczne sa ekosystemy wodne. Największe jeziora to Łebsko (7140 ha) i Gardno (2400 ha), a główne rzeki to: Łeba, Łupawa i Pustynka. Ponadto występują tu kanały melioracyjne oraz śródleśne akweny Dołgie Wielkie i Dołgie Małe.

Muzeum Wsi Słowińskiej

Najcenniejsze fragmenty Słowińskiego Parku Narodowego objęto ochroną ścisłą. Z kolei najbardziej niedostępne, podmokłe obszary wzdłuż jezior Gardno i Łebsko stały się ostoją kultury Słowińców, stąd w miejscowości Kluki, najdłużej zasiedlonej przez rdzenną ludność tego regionu, utworzono skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Warto też odbyć wycieczkę do Muzeum Wyrzutnia Rakiet nad Jeziorem Łebsko.

Słowiński Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino
tel. 59/ 811-72-04
sekretariat@slowinskipn.pl
http://slowinskipn.pl

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
14.4 km
Piękny Skansen w Klukach leży nad Jeziorem Łebsko, w obrębie
Jeziora, wodospady i rzeki
3.7 km
Jezioro Łebsko to sporych rozmiarów jezioro przybrzeżne, rozlewające się malowniczo na Wybrzeżu Słowińskim, na zachód od
Pałace i dworki
13.1 km
Zespół pałacowo-parkowy w Cecenowie powstał na początku XIX wieku, ale najstarsza część pałacu wybudowana w miejscu drewnianego dworu pochodzi z XVIII stulecia
Parki Narodowe i rezerwaty
5.0 km
Wydma Łącka znajduje się w Słowińskim Parku Narodowym, na mierzei pomiędzy Bałtykiem a
Parki Narodowe i rezerwaty
16.5 km
Wydma Czołpińska znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w miejscowości Czołpino, pomiędzy
Rekreacja
2.8 km
Rejs po Bałtyku statkiem Gryf w Łebie to atrakcja, z której nie można nie skorzystać będąc w tej pięknej miejscowości! Statek zbudowany jest na wzór zabytkowego galeonu, co dodatkowo podnosi atrakcyjność wycieczki w porównaniu do rejsu zwykłym kutrem
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Słowiński Park Narodowy na mapie - Mapa Łeby

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Słowiński Park Narodowy
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2015-01-02 10:32:52

Komentarze

Wysłano: 2015-04-22 22:05:12

Tutaj trzeba koniecznie być. Niesamowita siła natury sprawia, ze ciągle krajobraz nadmorski ulega zmianie, podlega ruchowi... A jeśli nawet ktoś z Was drodzy forumowicze już tam był, to nic nie stoi na przeszkodzie pojawić się tam kolejny raz, bo widoku, który ostatnio tam zastaliscie, już nie ma...

Wysłano: 2016-06-10 19:02:14

Przy dobrej pogodzie wspaniałe miejsce do odwiedzenia. Wysokie wydmy, dobrze zorganizowane trasy, możliwość wypożyczenia rowerów lub jazda meleksem. Jedynym minusem mogą być tłumy odwiedzających ale to wynik dobrej organizacji na miejscu. Po dotarciu na plażę z wydm, można znaleźć spokojne miejsce. Koszt przejazdu meleksem to 15 PLN od osoby dorosłej.

Wysłano: 2016-08-17 15:10:21

Miejsce cudowne , ukazujace siłę natury, po prostu przepięknie.

Od Rąbki można dojechać melexem, rowerem lub pieszo.  Moim zdaniem jednak wyprawa melexem jest stanowczo za droga. Przejazd tam i z powrotem (odległość 12 km) dla rodziny 3 osobowej kosztuje 75 zł,  wypożyczajac rower trzeba wziąć również pod uwagę że na miejscu trzeba będzie zapłacić za stojak rowerowy.

Wysłano: 2016-09-04 16:41:34

Piękne miejsce - cisza i spokój. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu i dzikie zwierzęta

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook