Ślemień - atrakcje turystyczne

Ślemień to niewielka miejscowość górska w województwie śląskim, malowniczo położona w Beskidzie Małym, w dolinie rzeki Łękawki, niedaleko Żywca i Jeziora Żywieckiego.

Ślemień jest wspaniałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej po niewysokich, acz urokliwych szczytach Beskidu Małego i Średniego, z których często roztaczają się wspaniałe panoramy na Beskid Żywiecki z charakterystyczną kopułą Babiej Góry.

Cały obszar gminy to oaza ciszy i spokoju, czystego powietrza i wspaniałych krajobrazów. Podczas wędrówek można tu zobaczyć również wiele ciekawych miejsc związanych z historią regionu. Podobno w XVII wieku stał tutaj zamek, później pałac, ale do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty jego piwnic.

Zabytki w Ślemieniu

- Kościół w Ślemieniu - kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela stoi w centrum wioski, obecnie pięknie odremontowany, pochodzi z połowy XIX wieku.

- Sanktuarium na Jasnej Górce w Ślemieniu - kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej leży na stoku wzgórza, nieco przed centrum wioski. Pod świątynią powstała grota z cudwonym źródełkiem.

Atrakcje w Ślemieniu

- Rynek w Ślemieniu - od kilku lat Ślemień poszczyć może się pięknym Rynkiem, z nietypową fontanną w kształcie kaskady obejmującej całą centralną część placu.

- Skansen w Ślemieniu - Żywiecki Park Etnograficzny powstał za parkiem, przy drodze na Kocoń, jest to nowy i żywy etnopark, w którym prócz zabytkowych drewnianych chałup będą prezentowane ginące zawody i rękodzieło.

Patrząc w kierunku północnym, w krajobrazie wyróżnia się szczyt Łamanej Skały (Madohory, 929 m n.p.m.). Sam szczyt i część stoków Madohory tworzą unikatowy pod względem florystycznym i geologicznym rezerwat przyrody Madohora. Najbardziej urokliwymi pomnikami przyrody są jaskinie skalne "Na Czarnych Działach" w Ślemieniu oraz Grota Komonieckiego w Lasie. W pobliżu groty warto też zobaczyć wodospad Dusica.

Oficjalna strona Ślemienia

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Szczyty i punkty widokowe
19.9 km
Babia Góra (1725 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych polskich Beskidów
Szczyty i punkty widokowe
12.1 km
Góra Żar (761 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt w Beskidzie Małym, leżący niedaleko
Pałace i dworki
12.4 km
Piękny, klasycystyczny, parterowy pałac w Żywcu pochodzi z XVIII wieku i nazywany jest Nowym Zamkiem
Jeziora, wodospady i rzeki
15.5 km
W Sopotni Wielkiej, leżącej pomiędzy Jeleśnią i
Muzea i skanseny
15.1 km
Tradycje piwowarskie w Żywcu sięgają już czasów średniowiecza, ale browar jako Firma Browar Żywiec powstała w 1856 roku, z inicjatywy arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga
Rynki, place i deptaki
12.2 km
Rynek w Żywcu to główny plac w mieście, znajdujący się nieco na zachód od zamku. Rynek otaczają ładne kamieniczki, nad którymi góruje charakterystyczny Ratusz
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Ślemieniu

Miniatura Sucha Beskidzka
KłapytówkaCeny od: 30.00
Tel: + 48 33 87 43 586
Miniatura Szczyrk
Pokoje Gościnne "Olszówka"Ceny od: 35.00
Tel: 602354042
Miniatura Zubrzyca Górna
ZA BOREMCeny od: 20.00
Tel: 0182852872 692750386

Mapa Ślemienia

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Ślemień
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2015-02-09 12:07:56
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Folwark Łękuk
Łękuk Mały
Ceny od 130.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook