Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Skawina - atrakcje turystyczne

Skawina to miasto w województwie małopolskim, leżące kilkanaście km na południowy zachód od centrum Krakowa, w malowniczej kotlinie nad rzeką Skawinką - prawym dopływem Wisły. Od północy graniczy z wapiennymi wzgórzami tynieckimi, a od południa ze wzniesieniami Pogórza Wielickiego, od zachodu zaś z Wisłą.

Historia Skawiny

22 maja 1364 roku król Kazimierz III Wielki lokował i nadał Skawinie prawa miejskie. Skawina obejmuje 3 wioski: Pisary, Babice Stare i Nowe. Kazimierz Wielki ufundował tu kościół parafialny i szkołę, wreszcie zbudował mały zameczek, w samym środku gęstego lasu, a obecnego parku miejskiego, zwany potocznie Kazimierzowskim.

Jak podaje Kronika Janka z Czarnkowa, jeszcze za życia króla Kazimierza wybudowano mury obronne wokół miasta, zaś kronikarz Jan Długosz potwierdza istnienie zamku, wzniesionego tu przez ostatniego z Piastów w Skawinie. Na jego ruinach zbudowano w początkach XX stulecia Pałacyk „Sokół” - siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego o tej samej nazwie, a teraz obiekt reprezentacyjny Centrum Kultury i Sportu.

Dzięki nadanym przez króla przywilejom miasto dynamicznie rozwijało się, słynąc z doskonałych wyrobów rzemieślniczych i gwarnych jarmarków, na które przybywała okoliczna ludność. O świetności Skawiny decydowało wówczas kilka ważnych faktów. Płynąca przez miasto rzeka Skawinka wyznaczała granicą ówczesnego królestwa. Przez tereny miasta przebiegał również bardzo ważny szlak solny z Wieliczki, który łączył się z Drogą Królewską. W efekcie działań mądrych włodarzy miasto szybko rozrastało się i zmieniało.

Tyniec i Kraków

Życie Skawiny toczyło się w pobliżu benedyktyńskiego klasztoru tynieckiego i krakowskiego dworu królewskiego. Tyniec był dla Skawiny nie tylko centrum duchowym, ale i politycznym. Benedyktyni byli też dobroczyńcami miasta, opat Maciej Skawinka zbudował w Skawinie szpital - przytułek, przy którym powstał też kościółek, zachowany do dzisiaj.

Z kolei Kraków to centrum handlowe i kulturalne, a nade wszystko ośrodek akademicki. Oczywiście nie jest łatwa egzystencja i rozwój w pobliżu tak wielkiego ośrodka miejskiego, są jednak i oczywiste korzyści. Przede wszystkim był to olbrzymi rynek zbytu ale też miejsce, gdzie mieszkańcy miasta szukali swoich szans zawodowych. Źródła podają nazwiska wybitnych Skawinian, zasłużonych dla podwawelskiego grodu, którzy jak Stanisław zwany Skawinką, czy Wojciech Łańcucki dostąpili nawet zaszczytu rektorowania Krakowskiej Akademii. I tak to trwa przez wieki, aż do dziś.

Wzloty i upadki miasta

W roku 1532 nadano Skawinie prawo do 3 jarmarków i prawo cotygodniowych targów. Pod koniec XVI wieku, ze swoimi 1,5 tysiącami mieszkańców Skawina była miastem większym niż Warszawa. Kraków liczył wtedy około 15 tys. mieszkańców. Były jednak i takie momenty, kiedy Skawina była poraniona, zniszczona i okaleczona. Okres dobrobytu zakończył się nagle w połowie XVII wieku. Panująca w Polsce w latach 1651-52 zaraza szczególnie mocno dotknęła Skawinę, połowa ludności wymarła w ciągu 2 lat. Miasto jeszcze nie ochłonęło po tym nieszczęściu, kiedy w 1655 wybuchła wojna polsko-szwedzka. Liczba ludności w roku 1665 spadła do 360 mieszkańców!

Nieszczęściem oryginalny dokument lokacyjny miasta wydany przez króla Kazimierza Wielkiego został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Dzięki staraniom władz miejskich 23 listopada 1669 roku, król polski Michał Wiśniowiecki wydał dokument potwierdzający ten akt lokacyjny z 1364 roku. Herb którym po dzień dzisiejszy miasto się posługuje, swój kształt zyskał 3 października 1793 roku z rąk Cesarza Franciszka II. Obok nadania miastu nowych praw i przywilejów, dokładnie zapisano wygląd herbu, w którym na pierwszy plan wysuwa się litera S pod złotą koroną, opleciona wokół miecza z ostrzem skierowanym w dół.

Dopiero na przełomie XIX i XX stulecia wszystko zaczęło rozwijać się na nowo. W latach 1884-86 powstała linia kolejowa, a wraz z tym nastąpił industrialny boom inwestycyjny. Powstały wtedy: browar, rafineria nafty, Pierwsza Galicyjska Fabryka Wyrobów Kamionkowych i Szamotowych oraz Fabryka Środków Kawowych Henryka Francka i Synów. Te 2 ostatnie zakłady przemysłowe, po kolejnych przekształceniach i zmianach nazwy, funkcjonują do dziś.

Dalszy rozwój przemysłowej Skawiny to okres po II wojnie światowej. Powstały wtedy: Huta Aluminium i Elektrownia Skawina, Huta Szkła czy Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych Prefabet. Całość uzupełniają francuskie VALEO, austriackie Benda-Lutz-Alpoco, włoskie Ferro i Valsir oraz rodzime Nowoczesne Produkty Aluminiowe, Nicromet czy FREZWID. Budowa obwodnicy zaś otwiera dostęp do nowych terenów inwestycyjnych

Atrakcje w Skawinie

- Pałacyk Sokół oraz Park Miejski im. J. Piłsudskiego, ul. Kublińskiego

- Rynek w Skawinie z Ratuszem

- Muzeum Regionalne w Skawinie

- Kościół Św. Szymona i Judy Tadeusza

- Renesansowy kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

- Harcerska Izba Pamięci

Atrakcje w okolicy

- Dworek w Jurczycach

- Izba Pamięci Rodu Hallerów

- Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie

- Kościół pomocniczy Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Woli Radziszowskiej z XV wieku

 

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
11.7 km
Wawel malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły w Krakowie to najcenniejszy w Polsce pomnik narodowej historii i kultury
Szlaki turystyczne
12.3 km
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco powstała w 1978 roku i od tamtej pory systematycznie się poszerza. Jej głównym celem jest ochrona najcenniejszych zabytków i regionów świata, ważnych z punktu widzenia historycznego, kulturowego lub przyrodniczego
Obiekty sakralne i cmentarze
12.4 km
Słynny Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Stojąca przy
Muzea i skanseny
16.3 km
Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum
Rynki, place i deptaki
12.4 km
Rynek Główny w Krakowie to symbol miasta, z pewnością jeden z najpiękniejszych i największych (200 x 200 m) średniowiecznych rynków w Europie
Uzdrowiska, parki zdrojowe
16.9 km
Tężnia Solankowa to nowa atrakcja turystyczna Wieliczki i całej Małopolski, bowiem to największa tężnia solankowa w Polsce południowej! Wielicka Tężnia powstała w 2014 roku i już przyciąga tłumy turystów
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Skawinie

Miniatura Kraków
Qubus Hotel KrakówCeny od: 240.00
Tel: +48 12 374 51 00
Miniatura Wieliczka
Galicja ***Ceny od: 130.00
Tel: 12 291 4040

Mapa Skawiny

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Skawina
Opis dzięki: Lucy i Tom
oraz: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-10-23 13:39:38
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook