Mapa Siewierz
Znacznik

Siewierz - atrakcje turystyczne

Zamek w Świewierzu, Anna Piernikarczyk
Zamek w Świewierzu, Anna Piernikarczyk
zamek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
zamek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Rynek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Rynek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Siewierz kościół romański, anna piernikarczyk
Siewierz kościół romański, anna piernikarczyk
Siewierz, anna piernikarczyk
Siewierz, anna piernikarczyk
Siewierz - kościół, Anna Piernikarczyk
Siewierz - kościół, Anna Piernikarczyk
Siewierz zamek, anna piernikarczyk
Siewierz zamek, anna piernikarczyk
Siewierz, Anna Piernikarczyk
Siewierz, Anna Piernikarczyk
Siewierz, anna piernikarczyk
Siewierz, anna piernikarczyk
+ dodaj zdjęcie
Zobacz wszystkie zdjęcia

Siewierz to historyczna miejscowość leżąca w północnej części województwa śląskiego, w dolinie Czarnej Przemszy, na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przy trasie nr 1, niedaleko Jeziora Przeczyckiego. Nad miastem górują wzgórza: Brudzowice - 368,4 m n.p.m., Łysa Góra - 329,4 m n.p.m. i Warpie - 338,7 m n.p.m.

Siewierz jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Krzyżują się tutaj ważne szlaki drogowe z Katowic do Warszawy, z Bytomia do Kielc, a także z Krakowa przez Olkusz do Częstochowy.

Historia Siewierza

Ośrodek ten należy do najstarszych grodów w Polsce, pierwsza wzmianka historyczna o Siewierzu znajduje się w dokumencie legata papieskiego Idziego z 1125 roku. Dzieje tej miejscowości nierozerwalnie łączą się z siewierskim średniowiecznym zamkiem biskupów krakowskich.

Zabytki w Siewierzu

- Zamek w Siewierzu - okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku biskupów krakowskich to główna atrakcja miejscowości. Początki warowni sięgają II połowy XIII wieku, kiedy to właścicielami byli książęta śląscy.

- Kościół Św. Macieja Apostoła w Siewierzu, ul. Kościuszki - niedaleko rynku stoi piękny kościół, który obecną formę otrzymał w XVIII wieku, ale jego początku sięgają XIII wieku, czasów lokacji miasta, kiedy prezbiterium było murowane, a nawa drewniana.

- Rynek - siewierski rynek wytyczono podczas lokacji miasta Siewierza w 1276 roku. Od 1523 do 1870 roku na środku Rynku stał murowany ratusz – siedziba władz miasta. Poza nim i dwoma murowanymi domami, cała zabudowa do I połowy XX wieku była drewniana. Dziś ozdobą jest tutaj fontanna z Siewierskimi Pannami

- Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu - budynek starej gminy, ul. Kościuszki - pomiędzy rynkiem a kościołem stoi późnoklasycystyczny budynek parterowy z przełomu XVIII i XIX wieku.

- Średniowieczny układ urbanistyczny - w Siewierzu zachował się układ zabudowy z czasów lokacji miasta. Głównym placem był Rynek, a oprócz niego w skład zabytkowego układu wchodzą: ul. Piłsudskiego, teren kościoła parafialnego pw św. Macieja Apostoła, droga do zamku, ul. Kościuszki, ul. Długosza i Plac Strażacki.

- Kościół Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu, ul. Cmentarna - niezwykle cenny i ciekawy zabytek, jeden z najstarszych zabytków na Śląsku i w całej Polsce, porównywalny z rotundą Św. Mikołaja w Cieszynie. Siewierski kościół został wybudowany w I połowie XII wieku, w stylu romańskim, który rzadko już ogląda się w Polsce. Do XV wieku był kościołem parafialnym, później filialnym, a dziś stanowi kaplicę cmentarną. W latach 50-tych XX wieku został przebudowany, usunięto elementy XVIII-wieczne, dzięki czemu zyskał pierwotny wygląd.

Atrakcje w Siewierzu

- Zalew Przeczycko-Siewierski - zalew przeczycki rozlewa się na południowy zachód od Siewierza, powstał jako sztuczny zbiornik na Czarnej Przemszy, wykorzystywany jest w celach przeciwpożarowych, ale służy mieszkańcom bliższym i dalszym jako miejsce letniej rekreacji. Uprawia się tu wędkarstwo, żeglarstwo, narciarstwo wodne i sporty motorowodne, a ponadto służy plażowiczom.

Siewierz stanowi świetną bazę wypadową w bardzo ciekawy i godny wielokrotnego odwiedzania obszar, jakim jest Jura Krakowsko - Częstochowska, pełna ruin zamków, ostańców o niesamowitych kształtach, jaskiń i wspaniałych szlaków pieszych, rowerowych a nawet konnych.

Oficjalna strona Siewierza

Czy wiesz, że?

Na zamku w Siewierzu w ostatnich latach Fundacja Zamek Siewierski zrekonstruowała XVI-wieczny drewniany most zwodzony. Most działa i czasem można obserwować jego podnoszenie. To unikat w skali całej Polski, gdyż poza Siewierzem taki obiekt oglądać można tylko w Malborku! 

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
Mapa Zamek w Siewierzu
Znacznik
0.4 km
Budowla położona jest na uboczu Siewierza leżącego przy trasie z Katowic do
Pałace i dworki
Mapa Pałacyk Szymańskiego w Zawierciu
Znacznik
13.7 km
Pałacyk Szymańskiego w Zawierciu stojący obok zawierciańskiej bazyliki, został wybudowany w latach 1895-1910 przez ówczesnego dyrektora Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie - Stanisława Szymańskiego
Rekreacja
Mapa Ranczo Natii w Rokitnie Szlacheckim koło Ogrodzieńca
Znacznik
14.2 km
Ranczo Natii w Rokitnie Szlacheckim to jurajskie gospodarstwo agroturystyczne i niewielki zwierzyniec, słowem wielka frajda dla najmłodszych turystów
Pokaż więcej propozycji
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Zwiedziłem i oceniam na:
(4.1)
głosów: 22
A odwiedziłeś w pobliżu również?

Miejscowości w okolicy

Miniatura Poręba
Poręba (7 km)
Miniatura Zawiercie
Zawiercie (13 km)
Miniatura Koziegłowy
Koziegłowy (15 km)
Miniatura Bibiela
Bibiela (17 km)
Miniatura Będzin
Będzin (18 km)
Zobacz kolejne

Mapa Siewierza

Siewierz
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-02-12 10:57:41

Noclegi w Siewierzu

Miniatura
Gospodarstwo agroturystyczne- Ferma strusi Ceny od: 30.00
Tel: 32 67 75 752 , 604 366 886
Miniatura
Gospodarstwo Agroturystyczne Jurajska Chata Ceny od: 35.00
Tel: 516-174-888


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Stwórz Twój przewodnik PDF
Opcje
Dodaj
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook