Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Siewierz - atrakcje turystyczne

Siewierz to historyczna miejscowość leżąca w północnej części województwa śląskiego, w dolinie Czarnej Przemszy, na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przy trasie nr 1, niedaleko Jeziora Przeczyckiego. Nad miastem górują wzgórza: Brudzowice - 368,4 m n.p.m., Łysa Góra - 329,4 m n.p.m. i Warpie - 338,7 m n.p.m.

Siewierz jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Krzyżują się tutaj ważne szlaki drogowe z Katowic do Warszawy, z Bytomia do Kielc, a także z Krakowa przez Olkusz do Częstochowy.

Historia Siewierza

Ośrodek ten należy do najstarszych grodów w Polsce, pierwsza wzmianka historyczna o Siewierzu znajduje się w dokumencie legata papieskiego Idziego z 1125 roku. Dzieje tej miejscowości nierozerwalnie łączą się z siewierskim średniowiecznym zamkiem biskupów krakowskich.

Zabytki w Siewierzu

- Zamek w Siewierzu - okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku biskupów krakowskich to główna atrakcja miejscowości. Początki warowni sięgają II połowy XIII wieku, kiedy to właścicielami byli książęta śląscy, obecnie zamek jest zabezpieczany, w sezonie dziedziniec i wieża zamkowa są bezpłatnie udostępniane dla turystów

- Kościół Św. Macieja Apostoła w Siewierzu, ul. Kościuszki - niedaleko rynku stoi piękny kościół, który obecną formę otrzymał w XVIII wieku, ale jego początku sięgają XIII wieku, czasów lokacji miasta, kiedy prezbiterium było murowane, a nawa drewniana.

- Rynek - siewierski rynek wytyczono podczas lokacji miasta Siewierza w 1276 roku. Od 1523 do 1870 roku na środku Rynku stał murowany ratusz – siedziba władz miasta. Poza nim i dwoma murowanymi domami, cała zabudowa do I połowy XX wieku była drewniana. Dziś ozdobą jest tutaj fontanna z Siewierskimi Pannami

- Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu - budynek starej gminy, ul. Kościuszki - pomiędzy rynkiem a kościołem stoi późnoklasycystyczny budynek parterowy z przełomu XVIII i XIX wieku.

- Średniowieczny układ urbanistyczny - w Siewierzu zachował się układ zabudowy z czasów lokacji miasta. Głównym placem był Rynek, a oprócz niego w skład zabytkowego układu wchodzą: ul. Piłsudskiego, teren kościoła parafialnego pw św. Macieja Apostoła, droga do zamku, ul. Kościuszki, ul. Długosza i Plac Strażacki.

- Kościół Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu, ul. Cmentarna - niezwykle cenny i ciekawy zabytek, jeden z najstarszych zabytków na Śląsku i w całej Polsce, porównywalny z rotundą Św. Mikołaja w Cieszynie. Siewierski kościół został wybudowany w I połowie XII wieku, w stylu romańskim, który rzadko już ogląda się w Polsce. Do XV wieku był kościołem parafialnym, później filialnym, a dziś stanowi kaplicę cmentarną. W latach 50-tych XX wieku został przebudowany, usunięto elementy XVIII-wieczne, dzięki czemu zyskał pierwotny wygląd.

Atrakcje w Siewierzu

- Zalew Przeczycko-Siewierski - zalew przeczycki rozlewa się na południowy zachód od Siewierza, powstał jako sztuczny zbiornik na Czarnej Przemszy, wykorzystywany jest w celach przeciwpożarowych, ale służy mieszkańcom bliższym i dalszym jako miejsce letniej rekreacji. Uprawia się tu wędkarstwo, żeglarstwo, narciarstwo wodne i sporty motorowodne, a ponadto służy plażowiczom.

Siewierz stanowi świetną bazę wypadową w bardzo ciekawy i godny wielokrotnego odwiedzania obszar, jakim jest Jura Krakowsko - Częstochowska, pełna ruin zamków, ostańców o niesamowitych kształtach, jaskiń i wspaniałych szlaków pieszych, rowerowych a nawet konnych.

Oficjalna strona Siewierza

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Na zamku w Siewierzu w ostatnich latach Fundacja Zamek Siewierski zrekonstruowała XVI-wieczny drewniany most zwodzony. Most działa i czasem można obserwować jego podnoszenie. To unikat w skali całej Polski, gdyż poza Siewierzem taki obiekt oglądać można tylko w Malborku! 

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Jaskinie i podziemia
17.5 km
Podziemna trasa w Będzinie udostępniona do zwiedzania w 2012 roku to kolejna bardzo ciekawa propozycja będzińskiego Muzeum, które administruje zarówno
Zamki i twierdze
0.4 km
Budowla położona jest na uboczu Siewierza leżącego przy trasie z Katowic do
Jeziora, wodospady i rzeki
4.1 km
Jezioro Przeczyckie zwane również Zalewem Przeczycko-Siewierskim, powstało w latach 60-tych XX wieku, na południowy zachód od
Pałace i dworki
13.7 km
Pałacyk Szymańskiego w Zawierciu stoi w niewielkim parku obok zawierciańskiej
Zamki i twierdze
17.5 km
Na zachodnim krańcu Jury wznosi się piękna sylwetka będzińskiego zamku
Jeziora, wodospady i rzeki
11.7 km
Pod nazwą Pogoria kryje się zespół malowniczych zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, w jej północnej części
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Siewierza

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Siewierz
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-11 15:34:54
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook