Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy

Trzebnica
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Bazylika Św. Jadwigi i Św. Bartłomieja w Trzebnicy czyli Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej to najstarsze sanktuarium na Śląsku, a przy tym jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Pochowano tu aż 22 przedstawicieli tego rodu. Kościół ten stanowi niezwykle cenny zabytek architektury w Polsce, leżący na Szlaku Romańskim!

Historia bazyliki w Trzebnicy

Klasztor w Trzebnicy ufundował książę Henryk Brodaty już w 1202, a rok później osiadły w nim cysterki. Trójnawową bazylikę z cegły zbudowano na planie krzyża łacińskiego w latach 1208-19, w stylu romańskim. Do dziś zachowały się znaczne fragmenty tej starej budowli, m.in. romańska krypta Św. Bartłomieja usytuowana pod prezbiterium i udostępniona dla turystów, portale oraz część murów.

Wnętrze Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej
Wnętrze Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej


W II połowie XIII wieku dobudowano pierwszą w Polsce kaplicę w stylu gotyckim, w której umieszczono szczątki Św. Jadwigi - Patronki Śląska. W ciągu wieków świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, w 1789 roku zyskała trzypiętrową wieżę powstałą na planie kwadratu. Wystrój wnętrza natomiast nabrał cech baroku.

Architektura bazyliki

Nawa główna bazyliki w Trzebnicy składa się z czterech przęseł kwadratowych nakrytych sklepieniami krzyżowymi. Pośrodku prezbiterium znajdują się grobowce księcia Henryka Brodatego oraz mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena, natmiast po obu stronach prezbiterium dobudowane są kaplice - Św. Jana Chrzciciela oraz Św. Jadwigi ze wspaniałym barokowym sarkofagiem z marmuru i alabastrowym posągiem tej Świętej. Piękne rokokowe ołtarze zdobiące sanktuarium powstały w latach 1730-60. Z tego okresu pochodzi też monumentalna ambona rokokowa. Ponad wejściem do kościoła, na ozdobnej emporze stoi wielki prospekt organowy z 1903 roku.

Sanktuarium w Trzebnicy
Sanktuarium w Trzebnicy

Klasztor w Trzebnicy

Trzebnicki klasztor to jeden z największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Powstał w latach 1696-1726 na miejscu znacznie mniejszej budowli z czasów Henryka Brodatego. Od 1870 roku piękny klasztor pozostaje pod opieką sióstr Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza. Zabudowania klasztorne otacza kalwaria, w której znajduje się kopia groty z Lourdes. Wiedzie tu Szlak Cysterski.

Kościół Św. Bartłomieja i Św. Jadwigi - Sanktuarium Św. Jadwigi Ślaskiej
ul. Jana Pawła II 3, Trzebnica
tel. 71/ 312-11-18
www.trzebnica.sds.pl

Sanktuarium w Trzebnicy
Wnętrze Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej


Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 06:00–19:30
  • wtorek: 06:00–19:30
  • środa: 06:00–19:30
  • czwartek: 06:00–19:30
  • piątek: 06:00–19:30
  • sobota: 06:00–19:30
  • niedziela: 06:00–21:00

Noclegi w Dolnym Śląsku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Barokowy sarkofag św. Jadwigi
Wnętrze Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej
Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 31)
Twoja ocena
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Sanktuarium robi wielkie wrażenie. Elementy wystroju prezentują różne style architektoniczne ale jako całość stanowią piękny przykład budowli sakralnej budowanej dawno temu i potem stopniowo przebudowywanej. Jadąc do Wrocławia czy na Dolny Śląsk warto zobaczyć ten kościół.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024