Logo TopAtrakcje.pl
Zagłosuj w finale Top Atrakcje 2015

Sandomierz - atrakcje turystyczne

Sandomierz to piękne miasto królewskie malowniczo położone nad Wisłą, w województwie świętokrzyskim, przy trasie nr 79, około 15 km od Tarnobrzega.

Sandomierz - Mały Rzym

Historyczny Sandomierz bywa nazywany "Małym Rzymem", a to dlatego, że podobnie, jak włoska stolica, ulokował się na 7 wzgórzach, a ponadto pod obydwoma miastami ciągną się tajemnicze, podziemne korytarze.

Sandomierz, podobnie jak Kazimierz Dolny, odznacza się tą niepowtarzalną atmosferą, klimatem dającej się tu odczuć przeszłości, przenikającej urokliwe zaułki. Nie wystarczy o tym mieście czytać, trzeba je zobaczyć i poczuć.

Ojciec Mateusz

Sandomierz zyskał znacznie na sławie w ostatnich czasach za sprawą popularnego serialu "Ojciec Mateusz" kręconego właśnie w tym mieście. Będąc w Sandomierzu nawet zobaczyć można Dworek Skorupskich, który nazwano Dworkiem Ojca Mateusza.

Zabytki w Sandomierzu

Miasto poszczycić może się wspaniałą, oryginalną zabudową architektoniczną. Sandomierskie Stare Miasto to charakterystyczny zespół o średniowiecznym, szachownicowym układzie, skupionym wokół prostokątnego Rynku, z widocznym zarysem i zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów miejskich. To jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych starówek w Polsce, o dużej wartości historycznej i architektonicznej, wpisana do rejestru zabytków o światowej randze. Wiele sandomierskich zabytków powstało już w XIV wieku, najcenniejsze to:

- Katedra w Sandomierzu, ul. Katedralna 1 - XIV-wieczna gotycka świątynia, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarowane przez Króla Władysława Jagiełłę.

- Zamek w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12 - budowla z XIV wieku powstała w miejscu wcześniejszego grodu, Muzeum Okręgowe

- Ratusz w Sandomierzu, Rynek, charakterystyczna budowla z XIV wieku, przebudowana w wieku XVI, w stylu renesansowym, stoi w centralnej części Rynku, jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ratuszy w Polsce

- Brama Opatowska w Sandomierzu - jedyna zachowana brama miejska, element średniowiecznego systemu obronnego miasta, pochodzi z XIV wieku, na szczycie taras widokowy

- Kościół Św. Michała w Sandomierzu - obecnie Wyższe Seminarium Duchowne

- Kamienice miejskie, Rynek i Stare Miasto - zabytkowe domy mieszczańskie z bogatą historią, często obecnie żyją drugim życiem, np. w piwnicach konwiktu Boboli mieści sie fantastyczna Zbrojownia Rycerska

- Dom Długosza w Sandomierzu, ul. Jana Długosza - pięknie utrzymana gotycka budowla z czerwonej cegły ufundowana przez Długosza, dziś Muzeum Diecezjalne

Atrakcje w Sandomierzu

- Podziemia sandomierskie, zejście w Rynku w kamienicy Oleśnickich - funkcjonujące od wieków podziemne piwnice i lochy, obecnie udostępnione do zwiedzania. Dawniej wielokrotnie służyły mieszkańcom jako schronienie przed najeźdźcami

- Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu - niezwykła atrakcja przyrodnicza, niespotykana w innych miejscach, szczególnie, że wystepuje w centrum miasta. Jest to wąwóz lessowy, w którym można zobaczyć niezwykle ciekawie uformowane korzenie starych drzew, wystające ponad powierzchnię piasków.

Oficjalna strona Sandomierza

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Najstarsze szachy w Europie

W czasie badań archeologicznych przeprowadzonych w 1962 roku w pobliżu kościoła św. Jakuba znaleziono w odkopanej ziemiance szachy z XI lub XII wieku. Wykonane one są z rogu jelenia. Wysokość pionków i figur nie przekracza 2,5 cm. Do pełnego kompletu brakuje tylko trzech pionków. Szachy sandomierskie należą do najstarszych w Europie. Można je zobaczyć w Ratuszu, oddziale Muzeum Okręgowego.

 

Ciekawostkę przesłał(a) Kałużniak Łukaniu

Miasto zabytków o światowej randze

Sandomierz wpisany jest do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy, zaliczając go do zabytków o światowej randze. Wyznaczono również obszerną strefę ochronną, w granicach której znalazło się miasto lokacyjne, wzgórza staromiejskie, przedmieścia Opatowskie i Zawichojskie wraz z otaczającymi sadami i wąwozami. Od XIX wieku na tym obszarze notowano liczne katastrofy budowlane, których przyczyną były osuwające się skarpy i istniejące pod miastem podziemia.

Jak powstał Sandomierz?

"[...] Z tego też historycznego wywodu wszelkie prawdopodobieństwo znachodzić się daje, że Bolesław Chrobry, chcąc z tej strony zabezpieczyć granice państwa od napadów Rusi, w miejscu, gdzie San do Wisły domierza, wybudował obronny drewniany gród i kościół Panny Marii, dzisiaj będący katedrą fundował, a zwabiwszy w to miejsce rzemieślników z sąsiednich Czech i Niemiec, utworzył osadę od rzeki San domierzającej do rzeki Wisły - Sandomierzem potem zwaną.

   Wedle zaś ustnego podania, odkrywanymi w zmieni odwiecznymi fundamentami i piwnicami potwierdzonego, miasto nie w tym miejscu jak dzisiaj, lecz nieco dalej ku zachodowi, gdzie samotne kościoły św. Jakuba i św. Pawła, exystowało. Miało być przed napadami Tatarów piękne, bogate i rozległe. Gdy zaś Tatarzy spalili dawny gród sandomierski, mieszkańcy bliżej obronnego zamku budować się zaczęli i teraźniejsze sformowali miasto"

Ciekawostkę przesłał(a) Kałużniak Łukaniu

Od początku kwietnia do końca maja 2014 roku w Sandomierzu gościła ekipa filmowa realizująca zdjęcia do najnowszego filmu w reż. Borysa Lankosza "Ziarno Prawdy" - opartego na powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule.

Można było spotkać takie znane sławy jak Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magda Walach, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Zieliński, Ola Hamkało i rzesze innych znanych polskich aktorów i aktorek.

Tak więc  po Ojcu Mateuszu mamy kolejną produkcję (tym razem kinową) pokazującą walory Sandomierza jednak (kto zna powieść) będzie miasto pokazane od tej gorszej strony.

Premiera w Styczniu 2015

Ciekawostkę przesłał(a) Kałużniak Łukaniu

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Jaskinie i podziemia
0.1 km
Podziemna Trasa Turystyczna po sandomierskich lochach to popularna atrakcja w Sandomierzu, chętnie odwiedzana przez turystów
Rynki, place i deptaki
0.0 km
Rynek w Sandomierzu to główny plac w mieście o całkiem sporych wymiarach. Wita on turystów pięknymi kamieniczkami, przyjazną atmosferą i stojącym w centralnym punkcie wspaniałym renesansowym Ratuszem o gotyckim rodowodzie (Rynek 1)
Zamki i twierdze
0.4 km
Drewniany gród książęcy musiał istnieć w Sandomierzu już koło X wieku, co potwierdziły badania archeologiczne
Ratusze
0.0 km
Przepiękny Ratusz w Sandomierzu stojący na rynku ma długie dzieje, pierwszy ratusz wzniesiono tu wkrótce po najeździe Litwinów w 1349 roku
Mury miejskie
0.2 km
Okazała Brama Opatowska w Sandomierzu to jedna z najlepiej zachowanych gotyckich bram miejskich w Polsce. Ufundował ją w XIV wieku Kazimierz Wielki
Pałace i dworki
12.4 km
Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu, a właściwie Zamek w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega) lub Zamek Dzikowski to XV-wieczny zespół zamkowy głównej linii rodziny magnackiej Tarnowskich
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Sandomierzu

Miniatura Góry Świętokrzyskie
Agroturystyka Góry ŚwiętokrzyskieCeny od: 30.00
Tel: 41/3074198 , kom. 609 082 715

Mapa Sandomierza

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Sandomierz
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2015-04-20 08:56:36

Komentarze

Wysłano: 2008-11-19 14:03:01
Piękne miasto, szczególnie zapraszam do Zbrojowni, naprawdę warto:)
Wysłano: 2008-12-03 17:22:03
No wspaniałe miasto. Zbrojownia ----- można się nieźle pośmiać
Wysłano: 2009-09-11 09:33:11
A jeśli już ktoś odwiedzi Sandomierz, to zapraszam w Góry Pieprzowe :-)
Wysłano: 2009-09-13 18:41:08
strasznie ciezko tam dojechac,pociagi nie kursuja,a Pks bardzo zadko,ale bardzo milo wspominam
Wysłano: 2010-03-25 21:53:28
Rzeczywiscie jest mały problem z dotarciem do Sandomierza,ale z pewnoscią samo miasto warto odwiedzic. jest malowniczo położone,przypomina nieco Kraków,chociaz oczywiscie ranga nie ta sama.
Wysłano: 2011-02-27 23:07:20
oczywiście że warto :)

polecam na przykład zwiedzić miejsca znane z serialu "Ojciec Mateusz" taką o to trasą.
Wysłano: 2011-08-12 21:40:43

W Sandomierzu trasa podziemna godna obejrzenia!   Góry pieprzowe bardzo ciekawe miejsce (pisalam w mojej wycieczce o Sandomierzu o tym). :)))

Ostatnio edytowany: 2012-05-10 16:40

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wysłano: 2012-05-10 16:31:02

Cudowne miejsce. Malowniczo położone z architekturą, widokami i atrakcjami, które po prostu trzeba zobaczyć. Serdecznie wszystkim polecam !

 

Pozdrawiam.

Wysłano: 2012-05-10 16:31:03

Cudowne miejsce. Malowniczo położone z architekturą, widokami i atrakcjami, które po prostu trzeba zobaczyć. Serdecznie wszystkim polecam !

 

Pozdrawiam.

Wysłano: 2012-08-21 10:29:12

Oczywiście. Sandomierz to miasto z niesamowitym klimatem, trochę romantyczne inostalgiczne... 

Wysłano: 2012-08-24 17:15:18

Od dawna mam ochotę na Sandomierz. Muszę się wreszc ie skusić!

Wysłano: 2012-10-02 10:57:03

'Wojtanowska Katarzyna' napisał(a):
Od dawna mam ochotę na Sandomierz. Muszę się wreszc ie skusić!

Też miałem i się skusiłem. Bardzo mi się spodobał. Już go planuję na przyszły rok, bo nie wszędzie dotarłem.

Wysłano: 2012-11-15 13:11:10

Uwielbiam to miasto i jego okolice. W ten weekend znów się tam wybieram. Oby pogoda dopisała a wówczas będę miał koleną wspaniałą serię zdjęć. 

Wysłano: 2012-11-15 15:39:22

To czekamy na fotorelację :) Acha, i dzięki za opis Skarżyska 

Ostatnio edytowany: 2012-11-15 15:40

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci, fotografią produktową i z podróży
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o rodzinnych parkach rozrywki

Wysłano: 2012-11-16 09:36:16

Nie ma za co w miarę możliwości postaram się dodawać nowe atrakcje, ciekawostki i miejscowości. Przez kilka lat trochę się tego zebrało. Szkoda tylko że nie można samodzielnie dodawać zdjęć do miast i atrakcjiodwiedzonych już przez innych userów (oczywiście zdjęc moderowanych).  No ale zawsze można utworzyć wycieczkę :) 

Wysłano: 2012-11-16 09:40:03

Możesz przesłać zdjęcia do mnie na adres: admin@polskieszlaki.pl a ja zamieszczę je w poszczególnych miastach. 

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci, fotografią produktową i z podróży
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o rodzinnych parkach rozrywki

Wysłano: 2012-11-26 21:44:14

Ostatnio realizowalem programy partnerskie będąc w Sandomierzu. Cudowne miasto. Rownie ladne co w serialu Ojciec Mateusz, to bylo to czewgo sie spodziewalem ;]

Ostatnio edytowany: 2012-12-01 17:09

Wysłano: 2012-12-01 15:42:20

Ładne miasto. Mure obronne i wnętrze Katedry

Wysłano: 2012-12-01 19:45:27

Mam to szczescie ze mieszkam blisko Sandomierza ( 30 km ) i gdy tylko moge to wsiadam na rower i jade do tego pieknego miasta . Poza pieknymi zabytkami Sandomierz oferuje tez piekną przyrodę o kazdej porze roku . Szczególnie pieknie prezentuje sie Sandomierz i jego bliskie okolice wiosna gdy otaczające to miasto sady zakwitają . 

Na zwiedzenie wszystkich atrakcji tego pieknego miasta potrzeba około 2-3 dni ale nawet podczas jedno dniowej wycieczki można zapoznac sie z urokami Sandomierza . 

Od 2012 roku zwiedzac Sandomierz mozemy też wykupując wycieczke stara Retro Nysą .

Od kilku lat tez na zboczach otaczających Sandomierz uprawiane sa tez winogrona . Kilka z pod sandomierskich winairni możemy zwiedzic podczas wyzej wspomnianych wycieczek Retro Nyska .

Ostatnio edytowany: 2012-12-01 19:46

Ostatnio edytowany: 2012-12-01 19:49

Ostatnio edytowany: 2012-12-01 19:50

Ostatnio edytowany: 2012-12-01 19:52

Wysłano: 2012-12-01 20:06:46

Sandomierz, rzeczywiscie jest piękny.Jesli ktoś tam będzie polecam Pozdziemna trasę turystyczną (już o niej kiedyś wspomniałam, lecz jest unikatowa i bardzo ciekawa!) Warto powedrować do zamku i rynku starego miasta. :)

 

Widzę MarqoBiker, że już spokojnie wstawiasz fotki do dodanych postów:)

Ostatnio edytowany: 2012-12-01 20:08

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wysłano: 2012-12-01 20:56:26

Tak . Tutaj wiem . Ale gdy chce np dodac zdjecie wyvierając Areakcje-Zamki-Sandomierski zamek to juz nie wiem jak dodac 

 

Ja polecam przepiekny Park Piszczele w Sandomierzu . Mozna tu wypoczac na ławkach lub przy pieknym źródełku ktore jest chyba unikatem na skale całego kraju gdyz wypływa w srodku maista i ejst praktycznie nie zmienione od wieków . Dla aktywnych w praku ejst mozliwosc pochodzenia po mini parku linowym .

Grazia
Wysłano: 2013-07-07 17:29:05

zawsze chciałam pojechać do Sandomierza teraz mi się to uda i zobaczę co tam jest pięknego pazdrawiam Grazia

Wysłano: 2013-08-15 08:30:22

Jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce, opisałam ją na swoim blogu dodając kilka informacji tu niezamieszczonych. Zainteresowanych zapraszam na mmój profil;D

kot w pelargoniach;*

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/

https://www.facebook.com/pages/Tocz%C4%85c-si%C4%99-przez-Polsk%C4%99/279600838846443?ref=ts&fref=ts

Wysłano: 2013-09-13 11:45:59

Ja w ubiegły weekend, po kilkuletniej przerwie, odwiedziłam ponownie Sandomierz, a przy okazji Kazimierz i Nałęczów i wydały mi się one jeszcze piękniejsze niż wtedy kiedy widziałam je ostatni raz. Szkoda tylko, że pakując się w pośpiechu zapomniałam o aparacie fotograficznym, ale przynajmniej mam powód żeby tam znowu pojechać;)

http://digitur.pl/

Wysłano: 2013-09-13 11:48:15

Z pewnością się uda :) A pięknieje wiele polskich miejscowości, również i te, które wymieniłaś :) My jak byliśmy w Kazimierzu to był akurat cały odnawiany. Też chętnie bym go teraz obejrzała.

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci, fotografią produktową i z podróży
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o rodzinnych parkach rozrywki

Wysłano: 2013-09-23 12:09:12

Uwielbiam Sandomierz. Zadne z mniejszych miast nie ma tak urokliwego centrum.

Wysłano: 2014-01-28 23:01:28

Mam to szczęście że mieszkam 30 km od Sandomierza więc zabieram rower i jadę ...a Sandomierz piekny o każdej porze roku i ciągle coś nowego jest do odkrycia .

Np jako jedno z nie wielu miast w Polsce ( pomijając miasta zdrojowe ) ma w parku bijące źródełko .

Wysłano: 2014-01-29 08:43:23

' MarqoBiker' napisał(a):
Mam to szczęście że mieszkam 30 km od Sandomierza więc zabieram rower i jadę ...a Sandomierz piekny o każdej porze roku i ciągle coś nowego jest do odkrycia . Np jako jedno z nie wielu miast w Polsce ( pomijając miasta zdrojowe ) ma w parku bijące źródełko .

Mieszkasz w pięknych okolicach :)

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wysłano: 2014-01-29 20:37:03

Okolice mam piękna . Naokoło Stalowej Woli Puscza Sandomierska , Lasy Lipskie i Lasy Janowskie a rzut beretem dalej już piękne Roztocze a w drugą strone Sandomierszczyzna ;)

Wysłano: 2014-01-29 21:00:56

' MarqoBiker' napisał(a):
Okolice mam piękna . Naokoło Stalowej Woli Puscza Sandomierska , Lasy Lipskie i Lasy Janowskie a rzut beretem dalej już piękne Roztocze a w drugą strone Sandomierszczyzna ;)

Zazdraszczam :))) czyli zazdroszczę w pozytywnym znaczeniu tego slowa :).

Ja mam relatywnie blisko na Jurę Krakowsk-Częstochowską. Do Ogrodzieńca czy Rabsztyna, tudzież Tenczynka po około 40 km. Mirów, Bobolice czy Morsko - już nieco dalej.

I rzecz jasna tuż " na wyciagniecie ręki"  mam Szlak Zabytków Techniki czyli Szlak Postindustrialny woj. śląskiego... ale to już calkiem inna turystyka ;)

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wysłano: 2014-01-29 21:06:37

To i ja zazdraszczam takiej okolicy ...już od dawna planuje przejechać rowerem Szlak Orlich Gniazd ...w tym roku chyba nie dam rady ale na 2015 rok to priorytet .

Wysłano: 2014-01-29 21:38:08

' MarqoBiker' napisał(a):
To i ja zazdraszczam takiej okolicy ...już od dawna planuje przejechać rowerem Szlak Orlich Gniazd ...w tym roku chyba nie dam rady ale na 2015 rok to priorytet .

 

Trzymam za słowo  :) i w 2015 będę pilnie śledzila czy na PSz pojawi się relacja z rowerowej wyprawy :)

Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wysłano: 2014-04-05 08:43:14

ok

Wysłano: 2014-05-17 21:00:49

Super miasteczko, na  pewno tam wrócę.

 

Wysłano: 2014-07-25 10:39:36

ojca Mateusza   na rowerza gdzies tam nie widac ?

Wysłano: 2014-12-01 14:15:07

Tak Sandomierz jest ciekawym miasteczkiem. Dużo propozycji zwiedzania znalazłem na stronce przewodnik-sandomierz.pl

Ostatnio edytowany: 2014-12-01 14:38

Wysłano: 2015-02-04 13:13:11

Sandomierz to wspaniałe miasto. Lubie od czasu do czasu wpaść właśnie do Sandomierza, Kazimierza Dolnego oraz Szczawnicy. To są try wspaniałe miasta, które zawsze chętnie odwiedzę... ;]

Mój blog http://wakacjewgdansku.com.pl/ :)

Wysłano: 2015-02-04 13:31:39

Ja też tak mam głównie z Kazimierzem Dolnym, Sandomierzem też, ale w mniejszym stopniu, zaś w Szczawnicy byłam tylko raz, szkoda i to dość dawno. Ja mam jeszcze tak z Gdańskiem no i wiadomo Kraków.

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci, fotografią produktową i z podróży
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o rodzinnych parkach rozrywki

Wysłano: 2015-04-21 21:32:17

Sandomierz: Inauguracja sezonu turystycznego 2015 w niedzielę 26. kwietnia

Wysłano: 2015-04-21 21:33:44

Pokazy rycerskie będą główną atrakcją zaplanowanej na niedzielę, 26 kwietnia, inauguracji sezonu turystycznego w Sandomierzu.Po kilkumiesięcznej przerwie na Rynku znowu będzie można oglądać uroczyste zmiany warty w wykonaniu wojsk zaciężnych Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Na godzinę 11 zaplanowany jest uroczysty wjazd do miasta Zawiszy Czarnego z Garbowa, triumfatora turnieju rycerskiego w Perpignan w 1415 roku.

O 13 odbędzie się oficjalna inauguracja sezonu. Na maszt wciągnięta zostanie flaga Sandomierza. O 15 na placu Jana Pawła II rozegrany zostanie konny turniej rycerski z udziałem Zawiszy Czarnego, Dobiesława z Oleśnicy, Mszczuja ze Skrzynna, Powały z Taczowa, Krystyna z Ostrowa.

Wysłano: 2015-04-21 21:38:00

Festiwal Filmów NieZwykłych w Sandomierzu

27 kwietnia-4 maja 2015

Głównym bohaterem każdej edycji festiwalu jest wybrany przez organizatorów Reżyser Niezwykły i jego twórczość. w 2015 roku do grona Reżyserów Niezwykłych dołączył Krzysztof Zanussi.

Patronat:
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel Mazowiecki **
Łódź
Ceny od 65.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
3882 376 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook