Racibórz - atrakcje turystyczne

Racibórz to piękne historyczne miasto w województwie śląskim, leżące w zakolu rzeki Odry, niedaleko Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, przy trasie nr 935.

Obecnie Racibórz to miasto zielone, przyjazne turystom, z dobrze rozwiniętym Miejskim Centrum Informacji. Zwiedzających przyciąga tutaj piękna architektura, zabytki sakralne, folklor oraz wspaniała przyroda otaczająca miasto, chroniona tu na różne sposoby.

Historia Raciborza

Ośrodek ten posiada bogate tradycje historyczne, początki grodu sięgają IX wieku, później Racibórz wzmiankowany był w Kronice Galla Anonima, kiedy to w 1108 roku morawianie mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, jednak przez pomyłkę, biorąc ich za pobratymców, otworzyli im bramę. W ten sposób Racibórz przypadł Polsce i stał się siedzibą polskiego kasztelana. W 1241 roku, kiedy całe państwo ugięło się przed najazdem tatarskim, gród raciborski stawił czoła wrogowi.

Najwybitniejszy władca Raciborza to bez wątpienia Mieszko I Plątonogi (XII wiek), zwany Laskonogim, syn Władysława II Wygnańca, wnuk Bolesława Krzywoustego. Był on twórcą wielkiego księstwa opolsko-raciborskiego. Pod koniec swego żywota sięgnął nawet po władzę w Krakowie, dlatego też jest jedynym pochodzącym z Raciborza władcą Polski.

W XIX wieku Racibórz słynął z produkcji cygar i słodyczy oraz dystrybucji win. Słodycze produkowała firma Sobtzick, mająca fabrykę w obecnym Urzędzie Miasta, natomiast cygara i papierosy to domena raciborskich firm Doms oraz Reiners. Wina, głównie marki Tokaj, dystrybuował Feliks Przyszkowski, którego stara winiarnia i skład win do dziś stoją przy ul. Zborowej.

Zabytki w Raciborzu

- Kaplica zamkowa w Raciborzu, ul. Zamkowa - jest to najładniejsza śląska kaplica zamkowa z końca XIII wieku. Jej patronem jest św. Tomasz Becket (XII wiek), a wybór nawiązuje do sporu, jaki wiedli książę Henryk IV Probus i biskup Tomasz II zakończony właśnie tutaj, w Raciborzu. Z tej okazji biskup ustanowił przy kaplicy kapitułę kolegiacką. Piękna gotycka kaplica nazywana jest śląską Sainte-Chapelle.

- Zamek w Raciborzu, ul. Zamkowa - zamek ma długi rodowód, już w 1108 roku tutejszy gród drewniano-ziemny zajął Bolesław Krzywousty, a jak wynika z badań w XIII wieku zastąpiono go murowaną warownią. Dzisiaj zamek po wielu latach niebytu, udostępniony jest dla turystów, mieści się tutaj Centrum Informacji Turystcznej.

- Park zamkowy, ul. Zamkowa - raciborską warownię otacza zabytkowy park ze starodrzewiem, w którym zobaczyć można też fragemnty obwarowań miejskich.

- Mury miejskie w Raciborzu, ul. Basztowa - mury rozpoczęto budować w XIII wieku, znaczące fragmenty obwarowań zachowały sie do dzisiaj, najlepiej widoczne są przy ul. Basztowej, gdzie stoi m.in. baszta - dawna wieża więzienna, ale mury mozna też zobaczyć na ulicach: Batorego, Podwale, Drzymały, Browarnej i Gimnazjalnej.

- Kościół farny w Raciborzu - kościół Wniebowzięcia NMP to jedna z najstarszych górnośląskich świątyń, która zachowała cechy wczesnego gotyku śląskiego. Ufundowana została w 1205 roku, a w 1416 roku z fundacji księcia Jana II Żelaznego z zamku przeniesiono tu kapitułę kolegiacką.

Atrakcje w Raciborzu

- Arboretum Bramy Morawskiej, ul. Markowicka 17 - Arboretum w Raciborzu zajmuje Las Obora i obejmuje Mini ZOO (około 100 zwierząt i ptaków) oraz utworzony w 2011 roku "Zaczarowany Ogród". Przy Arboretum znajduje się kąpielisko oraz kemping.

- Park Roth, ul. Bema - park im. Miasta Roth to historyczny park ze starodrzewiem, muszlą koncertową i placem zabaw

- Rezerwat Łężczok, ul. Gliwicka, Markowice - cenny obszar pod względem przyrodniczym, leży w granicach Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich

- Lodowisko w Raciborzu, ul. Zamkowa 4

Oficjalny portal Raciborza

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

W 1574 roku miał miejsce najtragiczniejszy pożar w historii Raciborza. Spłonęło wówczas całkowicie całe miasto w granicach średniowiecznych murów.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Najważniejszym średniowiecznym przywilejem mieszczańskim w Raciborzu było prawo do warzenia piwa. Statystycznie każdy mieszkaniec Raciborza pił 2 litry dziennie tego złocistego trunku. Na szczęście nie miał on wtedy takiej zawartości alkoholu jak dziś.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W Raciborzu, w tutejszym Muzeum znajduje się mumia Egipcjanki licząca sobie prawie 2800 lat. Był to prezent barona von Rothschild z Szylerzowic dla swej ukochanej, jednak ta prezentu nie przyjęła i tym sposobem trafił on do Raciborza stając się najcenniejszym tutejszym zabytkiem i eksponatem.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W Raciborzu, w 1683 roku została rozegrana słynna partia karciana. Wtedy to na zamku w Raciborzu gościł król Jan III Sobieski, podążający na Wiedeń. Monarcha zagrał w karty z damami dworu i przegrał z najszpetniejszą, jak skarżył się potem królowej Marysieńce.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki miejskie
2.9 km
Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu to niezmiernie ciekawy obszar znajdujący się kilka km od centrum Raciborza, przy trasie do
Pałace i dworki
12.7 km
Pałac w Krzyżanowicach niedaleko Raciborza na
Pałace i dworki
9.1 km
Pałac a może zamek w Tworkowie to piękny obiekt znajdujący się w niewielkiej miejscowości na południe od
Zamki i twierdze
0.4 km
Za Mostem Zamkowym w Raciborzu, przekraczając Odrę, docieramy do wspaniałego historycznego grodu, którego początki sięgają IX wieku. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysław wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną
Pałace i dworki
16.5 km
Piękny barokowo-klasycystyczny pałac w Kokoszycach - dzielnicy Wodzisławia Śląskiego, zbudowany został w 1822 roku dla Wilhelma Franza von Zawadzki (być może na miejscu wcześniejszego pałacu)
Obiekty sakralne i cmentarze
19.6 km
Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach koło Raciborza to dawne opactwo Cystersów
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Raciborza

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Racibórz
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-02-11 11:56:27
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
4611 427 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook