Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Rabka Zdrój - atrakcje turystyczne

Rabka Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość malowniczo położona u stóp Gorców, w województwie małopolskim, przy trasie nr 28 i 47 (zakopianka), około 15 km od Nowego Targu.

Rabka leży w kotlinie tworzonej przez wpadające do Raby potoki Poniczanka i Słonka, na wysokości około 500 m n.p.m. Otaczają ją szczyty Beskidu Wyspowego oraz Gorców: Mały Luboń (870 m n.p.m.), Luboń Wielki (1023 m n.p.m.), Bania (607 m n.p.m.), Maciejowa (820 m n.p.m.) czy Obidowa (800 m n.p.m.). Najwyższy szczyt w okolicy to Turbacz (1310 m n.p.m.) leżący na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Po górkach tych prowadzą liczne turystyczne szlaki piesze.

Historia uzdrowiska w Rabce

Historia tutejszego uzdrowiska związana jest z wodami mineralnymi (solankami) i wspaniałym mikroklimatem a sięga lat 30-tych XIII wieku, kiedy to wojewoda krakowski - Teodor Gryfita, upoważnił ludźmierski klasztor cystersów do wykorzystywania soli na potrzeby opactwa. W 1999 roku dla podkreślenia uzdrowiskowego charakteru tego miejsca, zmieniono nazwę gminy z Rabki na Rabka Zdrój.

Rabka Miastem Dzieci Świata

Dzisiaj prócz uzdrowiska, pięknego krajobrazu i obfitości przyrody okoliczych gór, Rabka oferuje wiele atrakcji, szczególnie dzieciom. Z tego też względu 1 czerwca 1996 roku podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu, Kapituła Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewoda Nowosądecki nadał Rabce tytuł "Miasto Dzieci Świata".

Atrakcje w Rabce

- Rodzinny Park Rozrywki "Rabkoland", Rynek - popularny lunapark oferujący wiele atrakcji dla dzieci, są tu karuzele, dmuchańce, basen z kulkami, ciuchcia Safari, pałac Wampirów, dom do góry nogami czy tor samochodowy. Park czynny jest od maja do września, organizowane są tu ciekawe imprezy, jak jazda na klozetach czy dojenie sztucznej krowy. Na terenie Parku znajdują się 2 nietypowe Muzea:

- Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce, Rynek- zobaczyć tu można tablice z nazwiskami Kawalerów Orderu. Order zrodził się z pomysłu dzieci i przez nie jest przyznawany. Pomysł powstał w Polsce, ale Order Usmiechu nadawany jest też w wielu innych krajach świata. Wśród osób, które otrzymały zaszczytny tytuł są: Jan Paweł II, Zbigniew Religa i Irena Kwiatkowska.

- Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce, Rynek - siedzibę ma tutaj Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych, a w muzeum zobaczyć można rekordowe przedmioty, np. najmniejszy rower, największy but na wysokim obcasie, największy długopis i inne ciekawe eksponaty.

- Państwowy Teatr Lalek "Rabcio", ul. Orkana 6 (scena) - historia teatru sięga 1949 roku, dziś wystawiane są tu przedstawienia i teatrzyki dla dzieci.

- Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana w Rabce, ul. Sądecka 6 - Muzeum siedzibę ma w zabytkowym drewnianym kościele Św. Marii Magdaleny z XVII wieku. Prezentowana jest tutaj sztuka i kultura ludowa okolicznych górali, eksponaty wiążą się z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, a także strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Wokół kościółka porastają ciekawe okazy starodrzewia - dęby i lipy.

- Park Zdrojowy w Rabce, ul. Parkowa - ogromny zabytkowy park leżący w centrum miejscowości. Park rozpoczyna się za murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego aleja dr Jordana. W tej części parku mieści się Kawiarnia Parkowa, Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód mineralnych, jest też źródło Helena z zabytkową pompą. Park ogranicza ulica Orkana. Warto zobaczyć tu fontannę zwaną nerką, od jej kształtu. Park w Rabce jest bardzo ładny i atrakcyjny nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców, są strefy dla dzieci i części bardziej kameralne.

- Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - około 2 km od Rabki powstał ciekawy skansen kolejowy, w którym zobaczyć można parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz pługi, żurawie. Atrakcją skansenu są przejażdżki pociągami retro zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
www.skansen.hg.pl/

Oficjalna strona Rabki

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki Narodowe i rezerwaty
15.3 km
Gorczański Park Narodowy obejmuje najatrakcyjniejszą i najlepiej zachowaną pod względem przyrodniczym część Gorców
Parki rozrywki i zoo
0.2 km
Atrakcje w Rabkolandzie Słynny Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland w Rabce zapewni świetną zabawę nie tylko dzieciakom, ale całej rodzinie

Tutaj dostaniesz zniżkę z Kartą Krajtroter
Sprawdź zniżkę

Uzdrowiska, parki zdrojowe
1.1 km
W centrum Rabki Zdrój leży wspaniały Park Zdrojowy, chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców jak i turystów
Szczyty i punkty widokowe
14.4 km
Turbacz (1310 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gorców, położony w centralnym punkcie pasma. Należy on do
Obiekty sakralne i cmentarze
16.3 km
Kościół Wniebowzięcia NMP w Ludźmerzu to najstarsza parafia na
Ratusze
15.4 km
Ratusz w Nowym Targu znajduje się na sporym Rynku o wymiarach 138 x 110 m, który przez długie stulecia pełnił rolę centrum handlowego
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Rabce-Zdrój

Miniatura
Agrorelax Pokoje - Noclegi - ApartamentCeny od: 30.00
Tel: 600733944 +48 183314227
Miniatura Zubrzyca Górna
ZA BOREMCeny od: 30.00
Tel: 0182852872 692750386

Mapa Rabki Zdrój

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Rabka Zdrój
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-09-18 19:34:32
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel ZBYSZKO Goniądz
Goniądz
Ceny od 68.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook