Puszcza Białowieska - atrakcje turystyczne

Obiekt Unesco

Puszcza Białowieska to przepiękny, dziewiczy kompleks leśny rozciągający się po obu stronach granicy Polski i Białorusi, na obszarze około 150 tys. ha. Po polskiej stronie Puszczę chroni Białowieski Park Narodowy, w Białorusi zaś Park Narodowy Bieławieżskaja Puszcza. Wspólnie zaś tworzą od 1979 roku jeden z trzech w Europie transgranicznych obiektów dziedzictwa światowego Unesco.

Puszcza leży w dorzeczu rzek Narewka i Leśna, jest to jedno z najwspanialszych, najbardziej naturalnych miejsc w Polsce, niezwykle cenny relikt przeszłości stanowiący ostoję dla rzadkich już dziś w Europie gatunków roślin i zwierząt. A jest tak dlatego, że od niepamiętnych czasów obszar ten podlegał szczególnej ochronie, najpierw to czarowne miejsce upodobali sobie jako tereny polowań królowie, później carowie, a od 1921 roku Puszcza Białowieska jest już chroniona prawnie.

Fauna Puszczy

W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie na niżu europejskim fragmenty lasów o charakterze pierwotnym, a w nich największe zwierzę naszego kontynentu - król i symbol Puszczy - żubr, który licznie żyje tu na wolności dzięki przeprowadzonej restytucji. Prócz żubra w Puszczy spotkamy wiele innych ciekawych zwierząt, te największe to: łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk czy ryś.

Flora Puszczy

Puszcza Białowieska to również niespotykane gdzie indziej bogactwo flory. Lasy liściaste, grądy, olsy na terenach podmokłych, bory w obszarach suchych, a w runie niemal cała lista chronionych gatunków roślin i wielka obfitość grzybów.

Wyjątkowe wartości przyrodnicze Puszczy Białowieskiej sprawiają, że turyści zjawiają się tutaj bardzo chętnie. Tym bardziej, że Puszcza to nie tylko przyroda, na puszczańskich szlakach spotkamy wiele elementów kulturowych, pełne uroku miejscowe budownictwo drewniane, patrzące na siebie nawzajem stare drewniane krzyże katolickie i prawosławne czy też obiekty kultury materialnej tego regionu. To miejsce urzeka swym pięknem i magią, przyjedź i przekonaj się o tym sam.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki Narodowe i rezerwaty
18.4 km
Puszcza BiałowieskaBiałowieski Park Narodowy obejmuje Puszczę Białowieska - rozległy i niezwykle cenny kompleks leśny leżący po obu stronach granicy Polski i Białorusi
Parki Narodowe i rezerwaty
10.1 km
W Białowieskim Parku Narodowym, w Białowieży powstał Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym żyją najwięksi przedstawiciele ssaków
Rekreacja
11.6 km
Białowieska ciuchcia to ciekawy pojazd rekreacyjno-turystyczny, złożony z lokomotywy i zadaszonego wagonika
Parki miejskie
18.7 km
Obszar Ochrony Ścisłej położony jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej, w sercu
Szlaki turystyczne
12.7 km
Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich to ścieżka edukacyjna o długości około 500 m. Powstała w 1978 roku, ale w roku 2008 została zmodernizowana i przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz wzbogacona o tablice informacyjne
Parki miejskie
11.8 km
Park Pałacowy znajduje się w centrum Białowieży i jest wydzieloną enklawą
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Puszczy Białowieskiej

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Puszcza Białowieska
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2015-02-23 12:36:48
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Hotel Europa
Polanica Zdrój
Ceny od 60.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
4070 401 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook