Park w Gołuchowie

Zabytkowy park otaczający zamek w Gołuchowie to wspaniałe miejsce na wypoczynek i spacery. Opiekę nad parkiem oraz zabudowaniami zabytkowymi w parku sprawuje Ośrodek Kultury Leśnej.

Od połowy XIX wieku dobra gołuchowskie stanowiły rezydencję Jana i Izabeli Działyńskich, a od 1900 roku zgodnie z Ordynacją majątek przeszedł w ręce Książąt Czartoryskich na Gołuchowie.

Muzeum Leśnictwa

W latach 70-tych XX wieku mecenat nad gołuchowskim parkiem przejęły Lasy Państwowe i utworzono tu Muzeum Leśnictwa mieszczące się w kilku obiektach, m.in. w oficynie pałacu i w powozowni.

Park Dendrologiczny czyli Arboretum w Gołuchowie rozciąga się na terenie parku, wzdłuż brzegów doliny rzeki Ciemnej, na której oparta jest kompozycja parkowa. Park założony jest w stylu krajobrazowym, a powstawał w latach 1876-94.

Gołuchowski park to żywe muzeum drzew o powierzchni 160 ha. Z dawnej kolekcji przetrwało ponad 200 gatunków mających walory drzew pomnikowych i unikatowych. Do dziś zachowały się też XIX-wieczne winnice i ruiny ananasarni.

Zagroda zwierząt

Od 1977 roku na obszarze Parku w Gołuchowie funkcjonuje pokazowa zagroda zwierząt, zajmująca 22 ha i prezentująca kilka gatunków dzikich zwierząt, m.in. żubry czy daniele.

Park w Gołuchowie
ul. Pleszewska, Gołuchów
Strona Ośrodka Kultury Leśnej

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
1.3 km
Piękny zamek w Gołuchowie leży we wspaniałym, parkowym otoczeniu, niedaleko
Jeziora, wodospady i rzeki
2.8 km
Na południe od zacisznego Gołuchowa leżącego w Wielkopolskce, znajduje się sztucznie spiętrzony Zalew Gołuchowski, w obrębie którego powstał atrakcyjny ośrodek rekreacyjny z kąpieliskiem, polem namiotowym i ośrodkiem sportów wodnych
Pałace i dworki
27.3 km
W niewielkiej wiosce Zakrzew koło Jarocina w województwie wielkopolskim znajduje się ładny, okazały pałac z końca XIX wieku
Pokaż więcej propozycji
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Park w Gołuchowie na mapie - Mapa Gołuchowa

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Park w Gołuchowie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-01-15 11:38:38


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook