Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Pałac w Guzowie

W Guzowie leżącym na północ od Żyrardowa, po drugiej stronie autostrady A2, stoi niezwykle okazały niegdyś pałac Sobańskich, dziś pozostający w złym stanie. Mimo to pałac w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych, XIX-wiecznych rezydencji na Mazowszu.

Pałac w Guzowie pojawił się w serialu Ekstradycja, reklamował książki Agaty Christie, a w 1979 roku Wojciech Marczewski nakręcił tu film Klucznik. Sporadycznie jest też wykorzystywany jako sceneria przy kręceniu teledysków.

Pierwszy dwór w tym miejscu postawił Andrzej Ogiński około 1765 roku, ale dzisiejszy wygląd pałac zyskał pod koniec XIX wieku, kiedy przebudował go na modłę zamków francuskich Feliks Sobański wg projektu Władysława Hirszela. Wówczas też powstał wokół ogród angielski.

Obie wojny przyniosły ogromne zniszczenia w pałacu guzowskim, niewiele lepiej było już po zakończeniu wojny, gdy upaństwowiono pałac. Ponoć to tutaj Hitler opijał kapitulację Warszawy.

Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Guzowie wrócił w ręce Sobańskich i jest stopniowo odnawiany, choć obiekt wymaga ogromnych nakładów, by przywrócić mu dawny blask. Aby zabezpieczyć go przez aktami wandalizmu, został ogrodzony siatką i obecnie dostęp do niego jest utrudniony. Częściowo z ruiny przeradza się w odrestaurowany pałac.

Pałac Sobańskich
ul. Łubieńskich, Guzów

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Pałace i dworki
18.9 km
Pałac Radziwiłłów w Nieborowie to barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie prymasa Michała Radziejowskiego. Wzniesiono go w latach 1690-96
Muzea i skanseny
15.8 km
Fryderyk Chopin przyszedł na świat w dworku w Żelazowej Woli, który należał do hrabiów Skarbków
Parki miejskie
18.9 km
Pałac w Nieborowie otacza rozległy kompleks parkowy. Składa się z dwóch części - parku krajobrazowego zaprojektowanego przez Tylmana z Gameren oraz ogrodu w stylu francuskim wzorowanego na Wersalu
Parki miejskie
15.7 km
Zwiedzanie parku w Żelazowej Woli jest równie atrakcyjne jak zwiedzanie samego
Muzea i skanseny
13.1 km
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem warszawskiego Muzeum Kolejnictwa przy ul. Towarowej
Pałace i dworki
19.3 km
W niewielkich Radziejowicach leżących nieco na południowy zachód od Warszawy, zagubił się w bardzo malowniczym terenie XVII-wieczny pałac, który stanowi dziś Dom Pracy Twórczej
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Pałac w Guzowie na mapie

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Pałac w Guzowie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-04-07 09:30:30
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook