Olsztyn koło Częstochowy - atrakcje turystyczne

Olsztyn to popularna miejscowość jurajska leżąca w województwie śląskim, 12 km na południowy wschód od Częstochowy, w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Olsztyn koło Częstochowy, choć niewielki, jest bardzo ciekawy dla turystów ze względu na nagromadzone tu różnorodne atrakcje. Ruiny zamku górujące ponad miejscowością, jaskinie łatwe i te bardzo niebezpieczne, skałki umożliwiające wspinaczkę, paralotniarstwo, ścieżki leśne zachęcające do przechadzek. Wszędzie można tu trafić podążając oznakowanymi szlakami turystycznymi, pieszymi, rowerowymi, konnymi oraz trasą Nordic Walking.

Choć wielu turystów poznało już zalety Olsztyna i chętnie tu przyjeżdża, nadal jest tu w miarę spokojnie i bardziej zacisznie, niż w południowej części Jury. No może poza imprezami, których również tutaj nie brakuje i które przyciagają tłumy. Jest Turniej Rycerski, są mistrzostwa w kolarstwie, nordic walking, a nawet ciekawe jarmarki ze starociami i antykami.

Od 2007 roku Olsztyn co rusz zadziwia jakąś nowinką. Stanął tutaj zabytkowy drewniany Spichlerz przeniesiony z Borowna, 7-metrowy Anioł Stróż z drewna lipowego autorstwa Jana Wewióra, witający turystów, powstały nowe szlaki turystyczne, a w 2012 roku zrewitalizowano Rynek, który stał się obecnie znacznie ciekawszy.

Zabytki w Olsztynie

- Ruiny zamku w Olsztynie - ponad miejscowością, na jurajskim wapiennym wzgórzu wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku. Niegdyś odbywały się tu pokazy laserów. Kilka lat temu na zamku w Olsztynie odbył się pierwszy, skromny wówczas turniej rycerski. Od tamtego czasu każdego sierpnia, w dniu odpustu w Olsztynie, organizowany jest Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego.

Turniej stał się imprezą cykliczną wpisaną w tradycje olsztyńskiego zamku. Z roku na rok zwiększa się liczba bractw rycerskich prezentujących swoje umiejętności. Impreza ma charakter rekonstrukcji historycznej łączącej zabawę i edukację, stąd jest to impreza typowo rodzinna.

- Kościół Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie - zabytkowa budowla z XVIII wieku stojąca nieopodal zamku.

- Szopka Olsztyńska, ul. Kühna 1 - tuż przy rynku w Olsztynie stoi stara chałupa - Izba Twórcza Jana Wewióra - znanego w okolicy twórcy rzeźbiarza. Warto tu zajrzeć będąc w Olsztynie, gdyż w środku zobaczyć mozna słynną już ruchomą olsztyńską szopkę, którą twórca robi już 15 lat, obecnie zdobi ją ponad 800 figut, w tym 350 ruchomych, tańczących i pracujących. Rzeźbiarz też tworzy niezliczone Anioły - symbol Olsztyna, niektóre z nich również prezentowane są w Izbie Twórczej. Gospodarz chętnie oprowadza gości, również do podziemnego lochu, w którym powstaje najnowsza ekspozycja związana z legendą o Maćku Borkowicu oraz sławną bitwą o olsztyński zamek, którego załogą dowodził kasztelan Kacper Karliński.

- Spichlerz w Olsztynie, ul. Kazimierza Wielkiego 2 - w 2007 roku w Olsztynie u stóp zamku stanął zabytkowy spichlerz drewniany z XVIII wieku. Budowla pochodzi z Borowna, gdzie została rozebrana i przeniesiona do Olsztyna. Spichlerz jest cennym zabytkiem staropolskiej architektury ludowej. Obecnie mieści się w nim Restauracja.

Atrakcje w Olsztynie

- Turniej Rycerski w sierpniu pod zamkiem, ul. Zamkowa - stał się imprezą cykliczną wpisaną w tradycje olsztyńskiego zamku. Z roku na rok zwiększa się liczba bractw rycerskich prezentujących swoje umiejętności. Impreza ma charakter rekonstrukcji historycznej łączącej zabawę i edukację, stąd jest to impreza typowo rodzinna.

- Olsztyński Anioł, ul. Żwirki i Wigury - 7-metrowa rzeźba Anioła Stróża witająca turystów przybywających do Olsztyna od strony Częstochowy, twórcą jest Jan Wewiór, autor Szopki

- Szlaki turystyczne w Olsztynie - przebiega tędy kilka ciekawych szlaków wiodących po ciekawych zakątkach Jury, są to szlaki piesze, konne, rowerowe i tak popularne ostatnio nordic walking. Najciekawsze to: czerwony Szlak Orlich Gniazd, niebieski Szlak Warowni Jurajskich, Trasa Krajobrazów Jurajskich, Dróżki Świętego Idziego czy ścieżki geologiczne.

- Rezerwat Sokole Góry w Olsztynie - warto wybrać się do położonego około 2 km od centrum Olsztyna rezerwatu Sokole Góry chroniącego znacznej wysokości wzgórza porośnięte lasem, kryjące jaskinie przyciągające grotołazów (znajdujące się tu jaskinie pionowe stanowią zagrożenie zdrowia a nawet życia i choć są ogrodzone, zachowajcie ostrożność).

Oficjalna strona Olsztyna koło Częstochowy

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Spichlerz w Olsztynie jest Laureatem w konkursie "Zadbany Zabytek 2008", a także otrzymał Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej za produkt turystyczny 2008 roku.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Jan Wewiór - twórca słynnej olsztyńskiej szopki i olsztyńskich Aniołów jest również twórcą oryginalnej rzeźby „Olsztyńskiego Anioła Stróża”, którego 7-metrowy wizerunek umieszczony w 2007 roku przy wjeździe do Olsztyna czuwa nad mieszkańcami i turystami odwiedzającymi to miejsce.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Jak większość zamków również i warownia w Olsztynie posiada swojego ducha. Jest nim duch wojewody poznańskiego Maćka Borkowica, którego za zdradę wtrącił do lochu król Kazimierz Wielki. Nieszczęścnik zginął w zamkowej wieży śmiercią głodową.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Łukasz

Na obszarze zamku w Olsztynie kręcono zdjęcia do filmów "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Polonia Restituta" i "Demony wojny".

Ciekawostkę przesłał(a) Walkowicz Tadeusz

Szlak Orlich Gniazd otrzymał w 2012 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polski. Ten bardzo popularny jurajski szlak oznakowany kolorem czerownym uzyskał też Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki Narodowe i rezerwaty
11.9 km
W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami
Obiekty sakralne i cmentarze
14.3 km
Będąc w Częstochowie nie można pominąć Jasnej Góry - majestatycznego miejsca, które z wszystkich stron przywołuje górującą ponad miastem wieżą klasztoru
Obiekty sakralne i cmentarze
14.2 km
Sercem Jasnej Góry w Częstochowie jest Sanktuarium, bardzo licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata
Skałki
11.3 km
Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe na Jurze to bardzo ciekawy, charakterystyczny i potężny ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę
Skałki
9.0 km
Skała Miłości w Mstowie to jedna z ciekawszych atrakcji tej miejscowości. To piękny, potężny
Parki rozrywki i zoo
10.8 km
Park Miniatur Złota Góra We wschodniej części Częstochowy, na Złotej Górze, w dawnym
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Olsztynie koło Częstochowy

Miniatura
Gospodarstwo Agroturystyczne Jurajska ChataCeny od: 40.00
Tel: 516-174-888
Miniatura
Agroturystyka "Pokoje Gościnne"Ceny od: 20.00
Tel: 606901821

Mapa Olsztyna koło Częstochowy

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Olsztyn koło Częstochowy
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-03-31 09:23:14

Komentarze

Wysłano: 2008-05-07 08:03:41
Miałam okazję widzieć zamek w Olsztynie. Pojechaliśmy tam na pokaz sztucznych który odbywa się co roku na jakimś zamku. Znaleźliśmy wzniesienie na wprost zamku, mogliśmy ogarnąć wzrokiem całe widowisko. A zobaczyć mury oświetlone błyskiem różnokolorowych sztucznych ogni, kaskade błysków z wieży zamkowej dodatkowo przy muzyce jan michael zar to po prostu coś niesamowitego.
Wysłano: 2014-02-01 02:06:30

Byłem w tych bardzo ciekawych ruinach ale ładnych kilka lat temu i z chęcią jescze je raz odwiedzę gdy będę przemierzał Szlak Orlich Gniazd

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
4611 427 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook