Mapa Ojców
Znacznik

Ojców - atrakcje turystyczne

Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Zamek Pieskowa Skała, Anna Piernikarczyk
Zamek Pieskowa Skała, Anna Piernikarczyk
Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Brama Krakowska w OPN, Anna Piernikarczyk
Brama Krakowska w OPN, Anna Piernikarczyk
Kaplica na Wodzie, Anna Piernikarczyk
Kaplica na Wodzie, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Ojcowski Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Kaplica na Wodzie w Ojcowie, Anna Piernikarczyk
Kaplica na Wodzie w Ojcowie, Anna Piernikarczyk
Wzgórze Okopy, Anna Piernikarczyk
Wzgórze Okopy, Anna Piernikarczyk
+ dodaj zdjęcie
Zobacz wszystkie zdjęcia

Ojców to niewielka, przepięknie położona miejscowość kuracyjno - turystyczna w województwie małopolskim, nieco na północ od Krakowa, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ojców i jego atrakcje znajdują się w bardzo malowniczym obszarze, objętym ochroną poprzez najmniejszy park narodowy w Polsce - Ojcowski Park Narodowy.

Zabytki w Ojcowie

Ojców i Ojcowski Park Narodowy, choć takie maleńkie, są bardzo atrakcyjne dla turystów. Miejsce to jest celem wielu weekendowych wycieczek. Niezwykle urodziwa dolina Prądnika oferuje turystom ciekawe zabytki architektury oraz niecodzienne obiekty przyrodnicze

- Zamek w Ojcowie - a właściwie ruiny dawnej warowni, stojące na szczycie wzgórza, zamek w Ojcowie udostępniony jest dla turystów. Murowany zamek w Ojcowie stanął tu w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego, który nazwał go na cześć swego ojca Łokietka Ojciec u Skały. Dlatego zamek nazywany bywa Ociec, a miejscowość nosi nazwę Ojców.

- Muzeum w Ojcowie - muzeum przyrodnicze im. Władysława Szafera poświęcone Ojcowskiemu Parkowi Narodowemu, nowoczesna ekspozycja w odnowionym zabytkowym "Hotelu Pod Łokietkiem".

- Zabytkowe Pensjonaty w Ojcowie - często drewniane budynki usiane w Dolinie Prądnika, z fajnym klimatem, oferujące turystom noclegi

- Kapliczka na Wodzie w Ojcowie - charakterystyczna budowla znajdująca się przy głównej drodze z Pieskowej Skały do Ojcowa, jest to kościół św. Józefa, w którym nadal odbywają się msze święte.

- Zamek Pieskowa Skała - piękny renesansowy zamek z zadbanym ogrodem, stojący przy drodze wiodącej do Ojcowa, udostępniony dla turystów przez cały rok, kryje Oddział Muzeum na Wawelu.

- Pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku - ponad drogą wiodącą do Ojcowa, między Zamkiem Pieskowa Skała a Kaplicą na wodzie, góruje historyczne wzniesienie kryjące ślady dawnego średniowiecznego grodziska oraz zachowaną pustelnię Błogosławionej Salomei i zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP.

- Zabytkowe młyny - kiedyś stało ich w Dolinie Prądnika 40, niektóre z nich do dzisiaj zachowały się w dobrym stanie, np. Młyn Tarnówki w Grodzisku

Atrakcje w Ojcowie

- Grota Łokietka w Ojcowie - jaskinia znajdująca się na Górze Chełmowej to najpopularniejszy obiekt w Ojcowskim Parku Narodowym, udostępniona do zwiedzania od kwietnia do października.

- Jaskinia Ciemna w Ojcowie - udostępniona dla turystów od kwietnia do października, wznosi się ponad Doliną Prądnika, na stromym zboczu Góry Koronnej.

- Wzgórze Okopy - spod Jaskini Ciemnej wiedzie zielony szlak, który dalej prowadzi na Górę Okopy, z której roztaczają się malownicze widoki na Dolinę Prądnika i okolicę.

- Ostańce w Ojcowie - charakterystyczne dla Jury białe skałki wapienne o fantastycznych kształtach i nazwach, np. Maczuga HerkulesaIgła Deotymy, Brama Krakowska, Rękawica i wiele innych

- Źródełko Miłości w Ojcowie, znajduje się tuż za Bramą Krakowską, w końcowej części doliny.

Czy wiesz, że?

Na pamiątkę legendy mówiącej o uratowaniu Łokietka  przez pająka, który uwił sieć w otworze groty w Ojcowie, w której ten miał się skrywać, krata zamykająca dziś wejście do jaskini ma kształ pajęczyny.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Szlak Orlich Gniazd otrzymał w 2012 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polski. Ten bardzo popularny jurajski szlak oznakowany kolorem czerownym uzyskał też Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Szlaki turystyczne
Mapa Szlak Orlich Gniazd na Jurze
Znacznik
0.9 km
Czerwony Szlak Orlich Gniazd o długości 163 km to niezwykle popularny, główny szlak turystyczny na Jurze, przebiegający z
Parki Narodowe i rezerwaty
Mapa Ojcowski Park Narodowy
Znacznik
0.8 km
Białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z koniami i roześmiani turyści, a ponad głowami zabytkowe pensjonaty
Jaskinie i podziemia
Mapa Grota Łokietka w Ojcowie
Znacznik
1.2 km
Grota Łokietka w Ojcowie zwana inaczej Jaskinią Królewską czy Jaskinią Czajowską to najpopularniejsza jaskinia w Polsce, udostępniona dla turystów
Pokaż więcej propozycji
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Zwiedziłem i oceniam na:
(4.8)
głosów: 50
A odwiedziłeś w pobliżu również?
Film o Szlaku Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to najpiękniejszy szlak turystyczny na Jurze, dzięki któremu poznasz nie tylko jurajskie zamki, ale również Ojcowski Park Narodowy, Skały Podlesickie, Jaskinię Ciemną i wiele innych wspaniałych atrakcji

Miejscowości w okolicy

Miniatura Skała
Skała (3 km)
Miniatura Jerzmanowice
Jerzmanowice (5 km)
Miniatura Bolechowice
Bolechowice (7 km)
Miniatura Będkowice
Będkowice (7 km)
Miniatura Korzkiew
Korzkiew (7 km)
Miniatura Giebułtów
Giebułtów (9 km)
Zobacz kolejne
Infografiki
Infografika Ojcowski Park Narodowy

Mapa Ojcowa

Ojców
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2013-12-10 00:00:00

Noclegi w Ojcowie

Miniatura
Gospodarstwo agroturystyczne- Ferma strusi Ceny od: 30.00
Tel: 32 67 75 752 , 604 366 886

Komentarze

Marcin
Wysłano: 2005-10-07 13:37:52
Zapraszamy do Ojcowa! Ojców i Ojcowski Park Narodowy - Ojcow.pl - Informator Turystyczny - czyli wszystko to co turysta powinien wiedzieć...[/img][url=www.ojcow.pl]
szum
Wysłano: 2008-04-25 17:14:43
oceniam ten park na piątkę bardzo mi się podoba


e. sz
Wysłano: 2011-09-25 19:06:34

Jeżeli ktoś nie dysponuje autem można podjechać busem jadącym do Olkusza (jeżdzą bardzo często, stoją na dworcu autobusowym w pobliżu Nowego Kleparza), a następnie wysiąść w Skale,  skręcić w prawo, przejść przez Czajowice i dalej do Groty Łokietka, bądź do Bramy Krakowskiej, a stamtąd już niedaleko do Ojcowa, bardzo sympatyczna trasa. 

Wysłano: 2011-11-28 10:23:24

Chciałbym zorganizować wycieczke do Ojcowa połączoną z ogniskiem. Czy takowe miejsce by się gdzieś znalazło, biorąc pod uwagę fakt, że to park narodowy. Za info z góry dziękuję. Krzysztof :)

traktem bity i przez pola - moje małe wycieczki

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/

Wysłano: 2012-09-18 08:06:29

Wyjazd do Ojcowa w Dolinie Prądnika na Szlaku Orlich Gniazd to jedno z miejsc które trzeba zobaczyć. Polecam wszystkim :)

Wysłano: 2012-09-27 18:17:59

Jak najbardziej Polecam :)

Wysłano: 2012-10-17 10:46:31

Do Ojcowa jesienią - niezapomniane widoki złotych i żółtych liści, generalnie piękne krajobrazy.

Wysłano: 2012-10-19 12:27:31

Ja się właśnie wybieram tam w ten weekend, to chyba ostatnia taka okazja.

"Żyje się raz a i tak za krótko"

Moje zajęcia: [url=http://estadios.pl/mecze-na-zywo]mecze online[/url] & [url=http://www.dentalesthetic.pl]dentysta kraków[/url]

Eugeniusz. P.
Wysłano: 2013-05-27 23:33:55

Pochodzę. raczej urodzilem się nie daleko Ojcowa [ Trzyciąż]. Ostatnio bylem na wycieczce Ojców i Pieskowa skala . Jest tam pięknie . Ladny krajobraz, jest co podziwiać. Mam tam rodzinę więc, urokowe miejca odwiedzam dosyć często.  Jestem na emeryturze, 50 lat mieszkam na śląsku, i ten czas szybko leci. Pozdrawiam  was. Gliwice.

Wysłano: 2013-05-28 06:49:33

My do Ojcowa sie od kilku dobrych tygodni chcemy wybrać z dziećmi, ale pogoda nie pozwala, co sobota deszcz, raz już jechaliśmy nawet ale zmieniliśmy plany na Pogorię, bo burzowe chmury nadciągały, choc zapowiadali pięknie. No i chcieliśmy w ten długi weekend teraz, ale patrzę teraz na prognozę, i znów cieżko uświadczyć będzie ładny dzień... ach

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci, fotografią produktową i z podróży
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o rodzinnych parkach rozrywki

Wysłano: 2013-06-11 14:52:49

Jedno z wielu pięknych miejsc w Polsce. 

Wysłano: 2013-06-26 09:10:33

Witam  Ojców  jest   piękny   byłam  ta z   wycieczką   czerwcu  2013roku  polecam .

Wysłano: 2013-08-01 12:20:01

Ojcowski Park narodowy jest przepięknym miejscem, które serdecznie polecam jako miejsce wycieczki dla każdego, który potrafi docenić prawdziwe piękno.

Wysłano: 2014-04-07 22:30:47

przepiękne miejsce :)

bo w Polsce mamy wszystko...

Wysłano: 2014-04-16 17:42:52

Potwierdzam- Ojcowski Park Narodowy to wspaniałe miejsce na jednodniową wycieczkę z dziećmi. warunkiem jest tylko to aby była tam pogoda bo inaczej nici.. Zresztą to chyba dotyczy każdejgo zakątku naszego kraju.

www.Hotel-Lidia.pl


Dodaj odpowiedź


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Piszczac
Ceny od 30.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Stwórz Twój przewodnik PDF
Opcje
Dodaj
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook