Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Ojców - atrakcje turystyczne

Ojców to niewielka, przepięknie położona miejscowość kuracyjno - turystyczna w województwie małopolskim, nieco na północ od Krakowa, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ojców i jego atrakcje znajdują się w bardzo malowniczym obszarze, objętym ochroną poprzez najmniejszy park narodowy w Polsce - Ojcowski Park Narodowy.

Zabytki w Ojcowie

Ojców i Ojcowski Park Narodowy, choć takie maleńkie, są bardzo atrakcyjne dla turystów. Miejsce to jest celem wielu weekendowych wycieczek. Niezwykle urodziwa dolina Prądnika oferuje turystom ciekawe zabytki architektury oraz niecodzienne obiekty przyrodnicze

- Zamek w Ojcowie - a właściwie ruiny dawnej warowni, stojące na szczycie wzgórza, zamek w Ojcowie udostępniony jest dla turystów. Murowany zamek w Ojcowie stanął tu w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego, który nazwał go na cześć swego ojca Łokietka Ojciec u Skały. Dlatego zamek nazywany bywa Ociec, a miejscowość nosi nazwę Ojców.

- Muzeum w Ojcowie - muzeum przyrodnicze im. Władysława Szafera poświęcone Ojcowskiemu Parkowi Narodowemu, nowoczesna ekspozycja w odnowionym zabytkowym "Hotelu Pod Łokietkiem".

- Zabytkowe Pensjonaty w Ojcowie - często drewniane budynki usiane w Dolinie Prądnika, z fajnym klimatem, oferujące turystom noclegi

- Kapliczka na Wodzie w Ojcowie - charakterystyczna budowla znajdująca się przy głównej drodze z Pieskowej Skały do Ojcowa, jest to kościół św. Józefa, w którym nadal odbywają się msze święte.

- Zamek Pieskowa Skała - piękny renesansowy zamek z zadbanym ogrodem, stojący przy drodze wiodącej do Ojcowa, udostępniony dla turystów przez cały rok, kryje Oddział Muzeum na Wawelu.

- Pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku - ponad drogą wiodącą do Ojcowa, między Zamkiem Pieskowa Skała a Kaplicą na wodzie, góruje historyczne wzniesienie kryjące ślady dawnego średniowiecznego grodziska oraz zachowaną pustelnię Błogosławionej Salomei i zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP.

- Zabytkowe młyny - kiedyś stało ich w Dolinie Prądnika 40, niektóre z nich do dzisiaj zachowały się w dobrym stanie, np. Młyn Tarnówki w Grodzisku czy Boroniówka - stara osada młynarska w Grodzisku z zabytkowym młynem i tartakiem wodnym 

Atrakcje w Ojcowie

- Grota Łokietka w Ojcowie - jaskinia znajdująca się na Górze Chełmowej to najpopularniejszy obiekt w Ojcowskim Parku Narodowym, udostępniona do zwiedzania od kwietnia do października.

- Jaskinia Ciemna w Ojcowie - udostępniona dla turystów od kwietnia do października, wznosi się ponad Doliną Prądnika, na stromym zboczu Góry Koronnej.

- Wzgórze Okopy - spod Jaskini Ciemnej wiedzie zielony szlak, który dalej prowadzi na Górę Okopy, z której roztaczają się malownicze widoki na Dolinę Prądnika i okolicę.

- Ostańce w Ojcowie - charakterystyczne dla Jury białe skałki wapienne o fantastycznych kształtach i nazwach, np. Maczuga HerkulesaIgła Deotymy, Brama Krakowska, Rękawica i wiele innych

- Źródełko Miłości w Ojcowie, znajduje się tuż za Bramą Krakowską, w końcowej części doliny.

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Na pamiątkę legendy mówiącej o uratowaniu Łokietka  przez pająka, który uwił sieć w otworze groty w Ojcowie, w której ten miał się skrywać, krata zamykająca dziś wejście do jaskini ma kształ pajęczyny.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Szlak Orlich Gniazd otrzymał w 2012 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polski. Ten bardzo popularny jurajski szlak oznakowany kolorem czerownym uzyskał też Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki Narodowe i rezerwaty
0.8 km
Białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z koniami i roześmiani turyści, a ponad głowami zabytkowe pensjonaty
Zamki i twierdze
4.6 km
Zamek w Pieskowej Skale na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w
Jaskinie i podziemia
4.2 km
Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego "
Zamki i twierdze
19.3 km
Wawel malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły w Krakowie to najcenniejszy w Polsce pomnik narodowej historii i kultury
Szlaki turystyczne
18.7 km
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco powstała w 1978 roku i od tamtej pory systematycznie się poszerza. Jej głównym celem jest ochrona najcenniejszych zabytków i regionów świata, ważnych z punktu widzenia historycznego, kulturowego lub przyrodniczego
Obiekty sakralne i cmentarze
18.7 km
Słynny Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Stojąca przy
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Ojcowie

Miniatura Kraków
Qubus Hotel KrakówCeny od: 240.00
Tel: +48 12 374 51 00

Mapa Ojcowa

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Ojców
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-02-27 13:16:06

Komentarze

Marcin
Wysłano: 2005-10-07 13:37:52
Zapraszamy do Ojcowa! Ojców i Ojcowski Park Narodowy - Ojcow.pl - Informator Turystyczny - czyli wszystko to co turysta powinien wiedzieć...[/img][url=www.ojcow.pl]
szum
Wysłano: 2008-04-25 17:14:43
oceniam ten park na piątkę bardzo mi się podoba


e. sz
Wysłano: 2011-09-25 19:06:34

Jeżeli ktoś nie dysponuje autem można podjechać busem jadącym do Olkusza (jeżdzą bardzo często, stoją na dworcu autobusowym w pobliżu Nowego Kleparza), a następnie wysiąść w Skale,  skręcić w prawo, przejść przez Czajowice i dalej do Groty Łokietka, bądź do Bramy Krakowskiej, a stamtąd już niedaleko do Ojcowa, bardzo sympatyczna trasa. 

Wysłano: 2011-11-28 10:23:24

Chciałbym zorganizować wycieczke do Ojcowa połączoną z ogniskiem. Czy takowe miejsce by się gdzieś znalazło, biorąc pod uwagę fakt, że to park narodowy. Za info z góry dziękuję. Krzysztof :)

traktem bity i przez pola - moje małe wycieczki

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/

Wysłano: 2012-09-18 08:06:29

Wyjazd do Ojcowa w Dolinie Prądnika na Szlaku Orlich Gniazd to jedno z miejsc które trzeba zobaczyć. Polecam wszystkim :)

Wysłano: 2012-09-27 18:17:59

Jak najbardziej Polecam :)

Wysłano: 2012-10-17 10:46:31

Do Ojcowa jesienią - niezapomniane widoki złotych i żółtych liści, generalnie piękne krajobrazy.

Wysłano: 2012-10-19 12:27:31

Ja się właśnie wybieram tam w ten weekend, to chyba ostatnia taka okazja.

"Żyje się raz a i tak za krótko"

Moje zajęcia: [url=http://estadios.pl/mecze-na-zywo]mecze online[/url] & [url=http://www.dentalesthetic.pl]dentysta kraków[/url]

Eugeniusz. P.
Wysłano: 2013-05-27 23:33:55

Pochodzę. raczej urodzilem się nie daleko Ojcowa [ Trzyciąż]. Ostatnio bylem na wycieczce Ojców i Pieskowa skala . Jest tam pięknie . Ladny krajobraz, jest co podziwiać. Mam tam rodzinę więc, urokowe miejca odwiedzam dosyć często.  Jestem na emeryturze, 50 lat mieszkam na śląsku, i ten czas szybko leci. Pozdrawiam  was. Gliwice.

Wysłano: 2013-05-28 06:49:33

My do Ojcowa sie od kilku dobrych tygodni chcemy wybrać z dziećmi, ale pogoda nie pozwala, co sobota deszcz, raz już jechaliśmy nawet ale zmieniliśmy plany na Pogorię, bo burzowe chmury nadciągały, choc zapowiadali pięknie. No i chcieliśmy w ten długi weekend teraz, ale patrzę teraz na prognozę, i znów cieżko uświadczyć będzie ładny dzień... ach

krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki
FotoAnia.pl - fotoblog z fotografią dziecięcą

Wysłano: 2013-06-11 14:52:49

Jedno z wielu pięknych miejsc w Polsce. 

Wysłano: 2013-06-26 09:10:33

Witam  Ojców  jest   piękny   byłam  ta z   wycieczką   czerwcu  2013roku  polecam .

Wysłano: 2013-08-01 12:20:01

Ojcowski Park narodowy jest przepięknym miejscem, które serdecznie polecam jako miejsce wycieczki dla każdego, który potrafi docenić prawdziwe piękno.

Wysłano: 2014-04-07 22:30:47

przepiękne miejsce :)

bo w Polsce mamy wszystko...

Wysłano: 2014-04-16 17:42:52

Potwierdzam- Ojcowski Park Narodowy to wspaniałe miejsce na jednodniową wycieczkę z dziećmi. warunkiem jest tylko to aby była tam pogoda bo inaczej nici.. Zresztą to chyba dotyczy każdejgo zakątku naszego kraju.

www.Hotel-Lidia.pl

Wysłano: 2017-04-10 21:11:11

Zwiedzania na wiele godzin, bardzo atrakcyjne i fajne miejsce. Blisko Krakowa a można się poczuć jak na wycieczce gdzieś w odległej miejscowości. polecam każdemu kto szuka miejsca na relaks

Wysłano: 2017-04-19 10:20:31

Witam Wszystkich Użytkowników i miłośników turystyki na forum :) Jeżeli chodzi o Ojców to również uważam, że jest to bardzo dobra i ciekawa propozycja dla tych którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek oraz zwiedzanie w południowej Polsce, ma ktos moze zdjęcia na zachętę? :) 

www.ImbirHostel.pl 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Domki Letniskowe Sztorm
Chłopy
Ceny od 25.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook