Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Niepołomice - atrakcje turystyczne

Niepołomice to nadwiślańskie, historyczne miasto w województwie małopolskim, leżące około 25 km od Krakowa, na skraju Puszczy Niepołomickiej.

Historia Niepołomic

Historia miasta łączy się nierozerwalnie z niepołomickim zamkiem. Już za czasów Piastów było to miejsce polowań osiadłych w Krakowie książąt i królów. Myśliwski zamek powstał w XIV wieku, za czasów ostatniego z piastowskich władców - króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy też stanął gotycki kościół w Niepołomicach.

Za panowania Jagiellonów zamek niepołomicki stał się drugą po Wawelu siedzibą królewską, znacznie zyskując na znaczeniu.

Zabytki w Niepołomicach

- Zamek Królewski w Niepołomicach, ul. Zamkowa 2 - gotycki zamek w Niepołomicach z XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym ostatecznie w czasach Zygmunta Augusta. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego aż do końca XX wieku nie został odbudowany, dopiero od 1991 roku zaczęła się jego poważna renowacja. Dziś oddający dawny blask zamek stanowi Muzeum Niepołomickie, jest też hotel oraz centrum konferencyjne.

- Gotycki Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, ul. Piękna - najstarszy istniejący budynek w mieście, przebudowany w stylu barokowym, cenny zabytek stojący przy samym Rynku.

- Klasztor Benedyktynek w Staniątkach - najstarszy w Polsce klasztor benedyktynek z 1216 roku, do dziś pełniący pierwotne funkcje

Atrakcje w Niepołomicach

- Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, MOA, ul. Mikołaja Kopernika 2 - obserwatorium stanowi unikatową atrakcję w Polsce, znajduje się tu również Planetarium.

- Puszcza Niepołomicka - dawniej tereny te porastały gęste, nieprzebyte puszcze, dziś w dużym stopniu zmienione przez człowieka, nadal zachwycają w niektórych fragmentach naturalną dziczą. Puszcza Niepołomicka jest popularnym kompleksem leśnym, ulubionym przez spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów oraz jeźdźców konnych.

- Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach - jego powstanie wiąże się z historycznymi związkami Niepołomic z królem Władysławem Jagiełło.

Oficjalna strona Niepołomic

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Począwszy od króla Kazimierza Wielkiego do Niepołomic przybywali niemalże wszyscy polscy królowie, którzy stąd udawali się na łowy do obfitującej w zwierzynę Puszczy Niepołomickiej.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W Zamku w Niepołomicach w 1551 roku zmarła druga żona Zygmunta Augusta - Barbara Radziwiłłówna. Byla to największa miłość tego monarchy.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
13.4 km
Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum
Uzdrowiska, parki zdrojowe
12.6 km
Tężnia Solankowa to nowa atrakcja turystyczna Wieliczki i całej Małopolski, bowiem to największa tężnia solankowa w Polsce południowej! Wielicka Tężnia powstała w 2014 roku i już przyciąga tłumy turystów
Muzea i skanseny
16.8 km
Kopalnia Soli w Bochni pod Krakowem zaprasza turystów na niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecza aż do współczesności
Zamki i twierdze
13.1 km
W centrum Wieliczki, przy ulicy Zamkowej, w pobliżu kościoła Św
Rynki, place i deptaki
19.6 km
Kazimierz to słynna Żydowska Dzielnica Krakowa, kiedyś osobne miasto dziś jedna z popularniejszych atrakcji w Krakowie, odwiedzana przez miliony turystów z całego świata
Muzea i skanseny
16.0 km
Osada VI Oraczy"Villa VI Aratorum" (właściwie "Wieś VI Ratajów") to nazwa wzmiankowana w dokumencie z 1234 roku, w którym Teodor z rodu Gryfitów nadał tę wieś Cystersom, jako uposażenie klasztoru w
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Niepołomicach

Miniatura Wieliczka
Galicja ***Ceny od: 130.00
Tel: 12 291 4040
Miniatura Kraków
Qubus Hotel KrakówCeny od: 240.00
Tel: +48 12 374 51 00

Mapa Niepołomic

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Niepołomice
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-02-17 09:02:34
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook