Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Nadnidziański Park Krajobrazowy

Nadnidziański Park Krajobrazowy to serce Ponidzia, najcenniejszy przyrodniczo obszar w tym regionie, leżący w dolinie malowniczej Nidy, która w wielu miejscach jest meandrująca, ze starorzeczami i bagnami, tworząc fantastyczny, dziki krajobraz. Wije się w pobliżu ciekawych miast, jak Wiślica czy Pińczów.

Nadnidziański Park Krajobrazowy to przyrodnicze serce Ponidzia, leżące na południu województwa świętokrzyskiego. Osią Parku jest oczywiście rzeka Nida wraz ze swoją malowniczą i miejscami dziką doliną. Park powstał w 1986 roku, a siedzibę zarządu ma w Pińczowie. Obejmuje m.in. gminy: Busko Zdrój, Michałów, Nowy Korczyn, Pińczów czy Wiślica.

W Parku licznie występują tarasowe zbocza, meandry i starorzecza, co bardzo pozytywnie wpływa na piękno krajobrazu. Fragmentami Nida rozdziela się na wiele koryt, a pomiędzy mini wytworzyły się bagna i tereny podmokłe, dlatego dolina Nidy w niektórych obszarach jest słabo dostępna.

Park obejmuje też Garb Pińczowski, który góruje ponad okolicą na wysokość około 100 m. Sterczą tu wapienne ostańce otoczone lessowymi wąwozami. Znamienne dla tego regionu są oczywiście gipsy, tworzące w wielu miejscach wychodnie, w formie jaskółczych ogonów. W gipsach tworzą się też zjawiska krasowe, z jaskiniami i jeziorkami krasowymi.

Na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego utworzono kilka rezerwatów, w tym efektowny Rezerwat Przęślin w Chotlu Czerwonym, gdzie zobaczyć można ogromne, największe na świecie wychodnie gipsów, mierzące około 3 m. To tutaj właśnie najlepiej podziwiać charakterystyczne jaskółcze ogony.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Jaskinie i podziemia
1.1 km
Wiślica to niepozorne dziś miasteczko na Ponidziu, o ponad 1000-letniej historii
Obiekty sakralne i cmentarze
1.1 km
Ruiny romańskiego kościołaChyba najstarszym obiektem w Wiślicy, niezwykle sensacyjnym i unikatowym, będącym perełką w skali Europy, są ruiny romańskiego kościoła Św
Uzdrowiska, parki zdrojowe
13.2 km
Łazienki w Busku-Zdroju zaprojektował włoski architekt - Henryk Marconi. Dziś centralnym punktem tego cennego reliktu XIX-wiecznej zabudowy uzdrowiskowej jest Sanatorium "Marconi" z 1936 roku, malowniczo usytuowane w parku krajobrazowym zrealizowanym w XIX wieku, przez ogrodnika Ignacego Hanusza
Inne obiekty
13.2 km
Park Zdrojowy w BuskuNajstarsze, a zarazem najpiękniejsze sanatorium w
Muzea i skanseny
1.0 km
Piękny, historyczny dom znanego polskiego kronikarza - Jana Długosza, mieści się w niewielkiej świętokrzyskiej Wiślicy
Obiekty sakralne i cmentarze
1.0 km
Kolegiata wiślicka pod wezwaniem Narodzenia NMP pochodzi z około 1350 roku. Stanęła z fundacji samego króla Kazimierza Wielkiego, który w ten sposób zadośćuczynił swym grzechom
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Busku-Zdroju

Miniatura Busko-Zdrój
HOTEL POD ŚWIERKIEMCeny od: 45.00
Tel: +48413781464

Nadnidziański Park Krajobrazowy na mapie - Mapa Buska-Zdroju

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Nadnidziański Park Krajobrazowy
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-10-12 11:23:47
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Agroturystyka Żabi Raj
Serock
Ceny od 45.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook