Mury w Świdnicy

Kościół Św. Barbary, przy którym zachowały się fragmenty murów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Ważnym elementem średniowiecznej Świdnicy były mury obronne, które w mieście zaczęły powstawać najprawdopodobniej już w XIII wieku.

Bramy miejskie

Pierwotnie do miasta prowadziły dwie bramy - Strzegomska na północy i Dolna na południu. Później powstały kolejne bramy - Kapturowa, Piotrowa, Witoszowska i Kraszowicka oraz pomocnicza Brama Mikołajska i Furta Kościelna. Przy bramach tych dodatkowo budowano wieże i basteje.



Zachowane fragmenty

Reliktami pierwszych umocnień miasta są basteja Bramy Strzegomskiej i kaplica Św. Barbary z XVI wieku przy ulicy Zamkowej oraz fragmenty murów przy Alei Niepodległości i ulicy Wrocławskiej.

Nowożytne fortyfikacje

W XVIII wieku Świdnicę postanowiono przekształcić w miasto twierdzę, poprowadzono szeroko zakrojone prace nad tym projektem, jednak mimo to miasto zostało zdobyte, a umocnienia częściowo rozebrane. Do dziś jednak zachowały się fragmenty ówczesnych fortyfikacji, można je zobaczyć zwiedzając Muzeum Broni i Militariów.

Mury miejskie
ul. Zamkowa, ul. Wrocławska, Świdnica

Noclegi w Świdnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.9 głosów: 20)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024