Młyn w Szczebrzeszynie

Stary Młyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Młyn wielki wodny został wybudowany w Szczebrzeszynie na początku XX wieku, z woli Ordynata hrabiego Maurycego Zamoyskiego. Młyn jest trzykondygnacyjny, murowany z miejscowego białego kamienia, ze wstawkami z czerwonej cegły. Stoi on do dziś przy ulicy Klukowskiego, naprzeciw pomnika chrząszcza.

Budynek młyna pierwotnie przeznaczony był na magazyn zboża i mąki oraz na mieszkanie młynarzy. Po I wojnie światowej od Ordynacji młyn zakupili Jan Pereta i Eligiusz Drożdżyk – mieszkańcy Szczebrzeszyna.



Szczebrzeszyński młyn poruszany wodą, w okresie międzywojennym pod względem przemiału zboża był największym w województwie lubelskim i jednym z większych w Polsce. Młyn w tym czasie produkował wiele asortymentów mąki wysokiej jakości.

Na początku XX wieku młyn wodny nocą dostarczał energii elektrycznej do oświetlania miasta, ale pod koniec lat 30-tych Szczebrzeszyn został podłączony do sieci energetycznej i tym samym również młyn od tego czasu jest poruszany energią elektryczną.

Z czasem młyn i śluza uległy zniszczeniu i w 1978 roku młyn przestał działać, planowano nawet urządzić w nim hotel. Z czasem stare urządzenia zezłomowano, a budynek niszczał, ale w 1983 roku młyn kupił specjalista młynarski Mieczysław Dubiel i zainstalował tu nowe urządzenia i wyposażenie.

Odrestaurowany młyn wznowił pracę w 1985 roku. Elewacje zachowały pierwotną architekturę dzięki czemu budynki stanowią oryginalny i charakterystyczny zabytek Szczebrzeszyna.



Młyn
ul. Klukowskiego 21, Szczebrzeszyn

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 10)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024